Kórnicki zamek i arboretum, wolsztyńska parowozownia, pałac rogaliński a może piękna flora i fauna w Wielkopolskim Parku Narodowym? Okolice Poznania kryją w sobie wiele miejsc, które znakomicie nadają na weekendowy wypoczynek.
.
1
Wielkopolski Park Narodowy
Zielone płuca Poznania. Ogromny kompleks leśny ma ponad 7,5 tys. ha powierzchni i rozciąga się w trójkącie miast Luboń-Stęszew-Mosina. Wiele szlaków do wędrówki pieszej i rekreacji na rowerze. Piękna fauna i flora. W samym sercu Parku znajduje się jezioro Góreckie (warto zejść w dół nad brzeg oraz obejść jezioro dookoła), przy którym stoi Muzeum Przyrodnicze. Niedaleko jez. Góreckiego leży także niewielkie koliste jez. Kociołek o rzadko spotykanej urodzie.
fot. by Radomil / Wikimedia Commons
Wikimedia Commons
2
Pałac w Rogalinie
Podpoznańska rezydencja wybudowana ponad 200 lat temu przez słynną i znaną rodzinę Raczyńskich. Imponująca architektura wraz z przyległym ogrodem stanowi dziś piękną osnowę dla ocalałej części bogatej kolekcji malarstwa europejskiego i polskiego przełomu XIX i XX wieku, która była uznawana przed II wojną światową za najlepszy zbiór malarstwa współczesnego na ziemiach polskich.
fot. Monika Mężyńska / Wikimedia Commons / CC-BY-SA
Wikimedia Commons
3
Wiklina i chmiel w Nowym Tomyślu
Skąd wiklina i chmiel w Nowym Tomyślu? Tradycje chmielarskie i wikliniarskie to ciekawy wątek historii tych okolic, które wiążą się z dawnym osadnictwem olęderskim. Wiele opowieści o tym, jak żyła dawniej wiejska ludność ziemi nowotomyskiej, można zobaczyć, dotknąć i usłyszeć w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, które leży w obrębie Parku Kultury i Wypoczynku w Nowym Tomyślu. Główna część ekspozycji znajduje się w przeniesionej z innej części miasta i częściowo zrekonstruowanej zabytkowej chacie osadnika olęderskiego z końca XVIII w.
fot. P.R.Schreyner / Wikimedia Commons / CC-BY-SA
Wikimedia Commons
4
Parowozownia Wolsztyn
Buchający parą i dymem, poświstujący i gwiżdżący parowóz robi zawsze furorę na stacji Poznań Główny. A taki widok nie należy wcale do rzadkości, bo lokomotywy parowe do dziś obsługują wybrane rozkładowe połączenia na linii kolejowej Poznań-Wolsztyn. Duża frajda dla małych i nieco starszych. Miłośnicy kolei zjeżdżają z całej Polski i Europy, by poczuć smak podróży w starym stylu na ostatniej regularnej, europejskiej linii z kursującymi parowozami. W samym Wolsztynie na terenie tamtejszej parowozowni zachowane zostały zabytkowe parowozy oraz historyczne wagony pasażerskie.
Na zdjęciu parowóz OKz32, fot. Michał Karkowski vel Hans Kloss / Wikimedia Commons / CC-BY-SA
Wikimedia Commons
5
Zamek i arboretum w Gołuchowie
Gołuchów jest dużą wsią oddaloną od Poznania o 100 km. We wsi znajduje się niezwykłej urody zamek w stylu renesansu francuskiego, położony w rozległym parku. W środku ekspozycje zabytkowych wnętrz i dzieł sztuki.
Wokół zamku działa Ośrodek Kultury Leśnej, w skład którego wchodzi 158-hektarowy arboretum oraz muzeum leśnictwa. Niedaleko od wsi działa także pokazowa zagroda żubrów.
fot. P.R.Schreyner / Wikimedia Commons / CC-BY-SA
Wikimedia Commons
6
Muzeum Rolnictwa w Szreniawie
Zaledwie 20 minut jazdy szynobusem z Poznania Głównego zajmuje podróż do niewielkiej podpoznańskiej wsi Szreniawa położonej na skraju ogromnego i pięknego Wielkopolskiego Parku Narodowego (przy dobrej pogodzie trasa do Szreniawy to przyjemny odcinek na wyprawę rowerem: z Puszczykowa, przez WPN). Nasi przodkowie w większości byli chłopami i babami mieszkającymi na wsi - Muzeum w Szreniawie to świetne miejsce, by na chwilę zanurzyć się w nieistniejący już niemal zupełnie świat polskiej wsi sprzed wieków. Dawne maszyny, urządzenia, życie i zwyczaje wiejskie oraz techniki wytwarzania żywności i napojów.
Gdy już nasycimy się spacerem pomiędzy muzealnymi ekspozycjami warto jeszcze wejść na wieżę widokową (wstęp za drobną opłatą), która usytuowana jest tuż obok.
Domena Publiczna
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję