Alpejskie krajobrazy, średniowieczne kamienice, krystalicznie czyste potoki oraz słynne sery. Wiosną, latem i jesienią panuje tu przyjemny, umiarkowany klimat. Zimowe życie turystyczne tętni na licznych trasach narciarskich. Gruyères, Fryburg czy Lugano to zaledwie kilka miast, które warto zobaczyć w Szwajcarii.
.
1
Gruyères
Alpejskie Gruyères znane jest głównie z produkcji sera gruyère, który zaliczany jest do serów dojrzewających, twardych oraz podpuszczkowych. Smak sera gruyère jest bardzo charakterystyczny, łagodny oraz lekko orzechowy. Nie ma dziur. Są trzy podstawowe odmiany tego sera, których smak różni się w zależności od czasu dojrzewania (3, 6 lub 9 miesięcy). Po prostu trzeba spróbować.
Atrakcją tego miejsca jest także zamek Gruyères. Wizyta w nim to spacer poprzez osiem wieków architektury, historii i kultury. Parter i wieża pochodzą z XIII wieku, natomiast główna część mieszkalna została przebudowana w XVI wieku w stylu renesansowym. Jej barokowe wnętrza z XVII i XVIII wieku przypominają epokę, kiedy w zamku zasiadali zarządcy Fryburga. Od 1850 roku w zamku malowali pejzaże i sceny historyczne znani artyści tacy jak Camille Corot, Barthélemy Menn oraz wielu innych. Zamek posiada kolekcję sztuki, organizuje czasowe wystawy, warsztaty oraz inne atrakcje nawiązujące do współczesności.
ShutterStock
2
Fryburg
Fryburg leży na styku dwóch regionów etnicznych i językowych, których granicę wyznacza Sarine. Wiele miejscowości leżących nad tą rzeką poniżej Fryburga posiada podwójne nazwy: na lewym brzegu francuskie, a na prawym niemieckie.
Znajduje się tu bardzo dobrze zachowane średniowieczne Stare Miasto, otoczone pozostałościami dawnych murów obronnych. W mieście szereg cennych przykładów architektury, m.in. gotycka katedra św. Mikołaja zbudowana w latach 1283–1490, znana z witraży Józefa Mehoffera.
ShutterStock
3
Zurych
Największe miasto i finansowe (bankowe) serce Szwajcarii. Ślady swojej dawnej obecności zostawili tu m.in. Johann Wolfgang von Goethe, Richard Wagner, Thomas Mann, Albert Einstein, James Joyce, Lenin i Trocki. Właśnie z Zurychu w 1917 roku Lenin i jego towarzysze odjechali słynnym „zapieczętowanym pociągiem” przez Niemcy do pogrążonego w chaosie Piotrogrodu.
To tutaj podczas I wojny światowej w kabarecie „Voltaire” na Spiegelgasse narodził się dadaizm. Dziś miasto szczyci się posiadaniem ponad 50 galerii i biur wystaw wszelkiego rodzaju sztuki. Zuryski uniwersytet – największy w Szwajcarii – oraz uważana za jedną z najlepszych uczelni technicznych świata słynna ETH Zürich nadają miastu intelektualny charakter.
W Zurychu znajduje się ponad 50 muzeów i przeszło 100 galerii. Zobaczyć warto m.in. Kunsthaus Zürich, Schweizerisches Landesmuseum oraz Kunsthalle.
ShutterStock
4
Lugano
Miasto Lugano jest malowniczo położone na południu od głównego grzebienia Alp Szwajcarskich u ujścia strumienia Casserate do jeziora Lugano (wł. Lago di Lugano). Miasto i jezioro leżą w niecce między masywami trzech gór: Monte Brè (925 m n.p.m.) na wschodzie, Monte San Salvatore (912 m n.p.m.) na południu oraz Monte Sighignola (1.314 m n.p.m.), którego szczyt Balcone d'Italia znajduje się już na włoskim terytorium. Na wschód od Lugano znajduje się Lago di Como a na zachodzie Lago Maggiore. W ten sposób Lugano znajduje się w południowej części kantonu Ticino zwanej Sottoceneri, która to wcina się głęboko w północne Włochy. Miasto ma bardzo dobre połączenia komunikacyjne z leżącym ok. 70 km na południe Mediolanem.
ShutterStock
5
Interlaken
Małe miasteczko o swobodnej, rozrzuconej zabudowie, rozciąga się na terenie płaskiej równiny Bödeli, ograniczonej dwoma zalesionymi grzbietami górskimi: Harder od północy i Rugen od południa.
Interlaken oznacza miejsce położone między (Inter) jeziorami (laken). Wywodząca się z języka łacińskiego nazwa wiąże się z początkami miasta. Pierwsza osada wyrosła tu w otoczeniu powstałego w XII w. klasztoru augustianów, którego fragmenty (kolumnada wirydarza) są do dziś rozpoznawalne w bloku budowli zamku i kościoła protestanckiego w dzielnicy Unterseen, na prawym brzegu rzeki Aare.
Miasto jest gwarnym i ruchliwym ośrodkiem turystycznym. Stanowi punkt wypadowy wycieczek w Alpy Berneńskie, a zwłaszcza w masyw widocznej nad nim od południa „Wielkiej Trójki”: Eiger, Mönch i Jungfrau. Z przystani położonych nad brzegami jezior Thun i Brienz kursują statki wycieczkowe po obu jeziorach.
ShutterStock
6
Lucerna
Znany na całym świecie kurort i popularny cel podróży turystów. Leży na zachodnim brzegu Jeziora Czterech Kantonów.
Znakomicie zachowana architektura - w tym kamienice, kościoły, pałac Rycerski oraz ratusz - tworzy zapadającą w pamięć scenerię. Miasto szczyci się i jest kojarzone z... wspaniałymi mostami.
Kapellbrücke, czyli Most Klasztorny (pochodzący z 1333 roku) to najstarszy most drewniany w Europie. Nie łączy on brzegów najkrótszą drogą - jego kształt wynikł z dostosowania konstrukcji do bagnistego podłoża. Do mostu przylega kamienna wieża, która należała do dawnego systemu obronnego, później stała się więzieniem, a obecnie mieści się w niej archiwum.
Spreuerbrücke, czyli Most Młyński z 1408 roku - drewniany most położony kilkaset metrów dalej od Mostu Klasztornego.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję