PODRÓŻE | Północne krańce Wysp Brytyjskich skrywają nie tylko piękno dzikiej przyrody - wyspy, pogórza i góry - ale także zamki i zamczyska w filmowych sceneriach. Dech zapiera.
.
1
Twierdza Eilean Donan
Zamek Eilean Donan jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zamków w Szkocji. Strategicznie zlokalizowany na małej wysepce, z widokiem na wyspę Skye. Otoczony majestatycznym blaskiem zalesionych gór Kintail. okolica Eilean Donan zapiera dech w piersiach.
Po przybyciu na duży parking, goście docierają do jasnego, nowoczesnego centrum dla odwiedzających, w którym mieści się biuro biletów, sklep z upominkami i restauracja. Właścicielem zamku jest rodzina MacRae, której obowiązkiem jest zachowanie budynku i jego artefaktów dla narodu i przyszłych pokoleń.
Pierwszy zamek został założony w XIII wieku, aby chronić okolice przed najazdami Wikingów. Pierwotny zamek obejmował całą wyspę i uważa się, że został zbudowany z siedmioma wieżami połączonymi masywną ścianą osłonową. Przez stulecia zamek zmieniał się wielokrotnie z powodów, które do dziś pozostają tajemnicą.
Ważną datą w historii tego miejsca jest rok 1719. r., Wówczas to zamek okupowały hiszpańskie wojska z zamiarem wzniecenia kolejnego powstania Jakobitów. Kiedy rząd brytyjski dowiedział się, że zamek był zajęty przez przywódców jakobickich wraz z garnizonem żołnierzy hiszpańskich, wysłano tam ekspedycję trzech fregat marynarki królewskiej, by poradziły sobie z powstańcami.
10 maja 1719 roku trzy silnie uzbrojone okręty wojenne zacumowały niedaleko zamku i zbombardowały go armatami. Mury o grubości do 5 metrów wytrzymały, ale ostatecznie zamek został zdobyty. Dowódca atakujących fregat odkrył w zamku 343 baryłki prochu, które posłużyły do wysadzenia zamku. Eilean Donan leżał w cichej ruinie przez kolejne niemal dwieście lat.
Zamek, który dziś cieszy się tak dużą popularnością, został zrekonstruowany jako dom rodzinny w latach 1912-1932 przez ppłk. Johna MacRae-Gilstrapa.
Odwiedzający mają teraz możliwość obejrzenia większości wspaniałych wewnętrznych sal z meblami z epoki, artefaktów jakobińskich; organizowane są także pokazy broni. Dla miłośników dzikiej przyrody przygotowano miejsca do obserwacji morświnów, delfinów, wydr i ptaków.
ShutterStock
2
Wiadukt Glenfinnan, czyli most Harry'ego Pottera
Budowa przedłużenia linii kolejowej z Fort William do Mallaig rozpoczęła się w styczniu 1897 r., A linia została otwarta 1 kwietnia 1901 r.
Niespotykana uroda tego miejsca spowodowała, że okolice były chętnie wybierane jako plener do kręcenia zdjęć filmowych. Wiadukt Glenfinnan „zagrał" swoją rolę m.in. w trzech odsłonach przygód Harry'ego Pottera (Komnata Tajemnic, więzień Azkabanu i Czara Ognia).
Stara legenda związana z wiaduktem Glenfinnan mówiła, że podczas budowy w 1898 lub 1899 roku do jednego z budowanych jeszcze filarów wpadł koń. W 1987 r. profesor Roland Paxton nie znalazł dowodów na obecność szczątków konia w konstrukcji, gdy badał ją za pomocą specjalnej kamery włożonej do odwiertów w dwóch filarach, które uznano za wystarczająco duże, by pomieścić takie zwierzę. Badania jednak powtórzono w 2001 roku. Tym razem użyto technologii nowoczesnego skanowania konstrukcji. Okazało się, że legenda nie wzięła się znikąd. W obrębie dużego pylonu centralnego odnaleziono szczątki konia i wozu.
">
ShutterStock
3
Wyspa Skye
Wyspa słynie z krajobrazów, które zapierają dech w piersiach oraz znakomitych szlaków do wędrówek. Oferta dla zwiedzających jest tu dość dobrze rozwinięta (restauracje, hotele, kempingi, domki, itp.).
Stolicą wyspy jest Portree (w języku gaelickim szkockim: Port Rígh – port królewski). Poza tym na północy wyspy usytuowane są wioski: Dunvegan, Edinbane, Uig i Staffin. Popularnymi wioskami na południu Skye są: Broadford, Armadale, Carbost, Elgol i Kyleakin. Po okolicy rozsianych jest też sporo wiosek i domostw opuszczonych. Wyspa ma bogatą historię obejmującą m.in. skamieniałości dinozaurów. A zamki klanów MacDonald oraz MacLeod to jedne z najlepszych miejsc, które warto tu zobaczyć.
Skye jest także doskonałym miejscem do obserwowania dzikich zwierząt: orły, wydry, foki, wieloryby, delfiny i jelenie to tylko niektóre z imponujących stworzeń, które można tutaj zobaczyć.
ShutterStock
4
Laphroaig Distillery, czyli whisky z najwyższej półki
Nawet nie będąc miłośnikiem mocnych alkoholi warto akurat tę markę szkockiej whisky znać. Laphroaig Distillery to słynna destylarnia single malt whisky, znajdująca się na południowym wybrzeżu szkockiej wyspy Islay, niedaleko miasta Port Ellen. Laphroaig (nazwa oznacza "piękna kotlina nad szeroką zatoką") została założona w 1815 roku przez Donalda i Aleksandra Johnstonów. Johnstonowie pochodzili ze szkockiego klanu Donaldów. Destylarnia została sprzedana firmie Long John International w latach 60. XX w., a następnie stała się częścią Allied Domecq. Ta marka została z kolei przejęta przez Fortune Brands w 2005 roku jako jedna z marek zbytych przez Pernod Ricard w celu uzyskania zgody organu regulacyjnego na przejęcie Allied Domecq. Po kolejnych zmianach właścicielskich marka Laphroaig stała się częścią Beam Suntory, Inc. należącą do Suntory Holdings z japońskiej Osaki.
Laphroaig chwali się, że jej produkt ma „najbogatszy smak wśród wszystkich szkockich whisky" i najczęściej kupić ją można w wersji 10-letniej, chociaż 15-letnia odmiana także jest dość powszechna (27-, 30- i 40-letnie whisky tej marki są bardzo rzadkie i drogie).
">
ShutterStock
5
Zamek Dunnottar
Dunnottar Castle (szkocki gaelicki: Dùn Fhoithear, "fort na zboczu schodów") to zrujnowana średniowieczna twierdza położona na skalistym cyplu na północno-wschodnim wybrzeżu Szkocji, około 3 km na południe od Stonehaven. Zachowane budynki pochodzą w dużej mierze z XV i XVI wieku, ale uważa się, że miejsce to zostało ufortyfikowane już we wczesnym średniowieczu. Dunnottar odegrał znaczącą rolę w historii Szkocji aż do XVIII-wiecznych powstań jakobickich ze względu na strategiczne położenie i siłę obronną. Dunnottar jest najbardziej znany jako miejsce, w którym zostały ukryte szkockie klejnoty koronne przed inwazją armii Olivera Cromwella w XVII wieku. Zamek został odrestaurowany w XX wieku i jest teraz otwarty dla zwiedzających.
ShutterStock
6
Zamek Glamis
Zamek w Glamis, w hrabstwie Angus, uważany jest za najbardziej nawiedzony zamek Szkocji.
Najstarsza część zamku pochodzi z XI wieku. Była to wieża mieszkalna, która pełniła funkcję królewskiego domu myśliwskiego. W XVII wieku zamek został gruntownie przebudowany. Tutaj spędziła dzieciństwo Elżbieta Bowes-Lyon, matka królowej Elżbiety II. Na zamku tym urodziła się także księżniczka Małgorzata, młodsza siostra Elżbiety II.
W zamku znajduje się między innymi Sala Duncana, najstarsza, w której William Szekspir umieścił scenę zabicia króla w Makbecie. Na tereny zamku wiedzie brama z kutego żelaza, wykonana dla Królowej Matki na jej 80. urodziny w 1980 roku.
Wokół zamku roztaczają się pięknie prowadzone ogrody.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję