W większości górzysta kraina z aromatyczną kuchnią i unikalną kulturą, w której spotkać można ślady bogatej i długiej historii. Jaka jest Gruzja?
.
1
Batumi
Znane uzdrowisko leżące nad Morzem Czarnym, tuż przy granicy z Turcją. Jest trzecie co do wielkości po stołecznym Tbilisi i Kutaisi. W przeszłości było częścią zarówno imperium tureckiego, jak i rosyjskiego. Latem odbywa się tu wiele festiwali kulturalnych: mycznych, filmowych, itp. Wśród zabytków wartych zobaczenia są: turecki meczet z drugiej połowy XIX wieku, eklektyczna zabudowa willowa, Park Przymorski, Uniwersytet leżący bezpośrednio przy plaży nadmorskiej, synagoga, dawny kościół katolicki z początku XX wieku, delfinarium, a także ponadstuletni ogród botaniczny.
Pas nadmorski ma wszystko, czego potrzeba wypoczywającym: plaże, promenadę i restauracje. W okolicach można też zobaczyć pola herbaciane.
ShutterStock
2
Kuchnia gruzińska
Prawdopodobnie część kuchni gruzińskiej ma swoje korzenie w Indiach. Chleb po gruzińsku i w hindi nazywa się dokładnie tak samo – puri, a gruziński piec tone pochodzi od hinduskiego pieca tandoor. Te podobieństwa to najprawdopodobniej dziedzictwo Mongołów, którzy najpierw okupowali Indie, a potem przybyli na Kaukaz, przynosząc tam przy okazji zwyczaje kulinarne wcześniej podbitych ziem.
W gruzińskich daniach znaleźć można soczyste pomidory, arbuzy, melony, winogrona a także karalioki (szaron) i bakłażany. Z kolei górskie hale dostarczają baraniny oraz setek gatunków sera. Powszechnie stosowanymi dodatkami są: orzechy włoskie, czosnek, ocet, nasiona granatu i aromatyczne zioła. Do bardzo wielu potraw dodaje się orzechy włoskie utarte na miękką masę.
Do potraw tradycyjnej kuchni gruzińskiej należą między innymi:
Chaczapuri (gruz. ხაჭაპური) – zapiekany placek nadziewany serem, to najpopularniejsze gruzińskie danie
Tolma (gruz. ტოლმა) – w Armenii, Azerbejdżanie i Turcji zwane dolma, to bakłażany, zielone pomidory lub papryka nadziewane mięsem lub pastą orzechową przyprawioną nasionami granatu oraz aromatycznymi ziołami.
Szaszłyki przygotowywane na szpikulcach zwanymi szampurami. W skład ich wchodzą kawałki mięsa, polewane winem, opiekane na grillu opalanym winnymi gałęziami
Szyla – potrawa podobna do pilawu, mięso z ziołami, ryżem, cebulą i marchwią
Kada – rolada z orzechami
Czurczchele – korale z orzechów w syropie winogronowym
Tradycyjnym alkoholem gruzińskim jest Cza-cza, czyli wódka z winogron.
Na zdjęciu: Badridżani - potrawa ze smażonego bakłażana faszerowanego saciwi (gruz. საცივი) – czyli przyprawioną pastą z orzechów. Fot. salvagekat / Wikimedia Commons, lic. cc-by-sa
Wikimedia Commons
3
Monastyr Gelati, Kutaisi
Monastyr Gelati (gruz. გელათის მონასტერი) położony jest niedaleko na wschód od miasta Kutaisi, w Imeretii w zachodniej części Gruzji.
Monastyr został ufundowany w 1106 przez króla Dawida IV Budowniczego (1089-1125).
Przez długi czas monastyr był jednym z głównych kulturalnych i intelektualnych ośrodków w Gruzji. Znajdowała się w nim akademia, która skupiała gruzińskich naukowców, teologów i filozofów. Część z nich działała wcześniej w innych prawosławnych monasterach poza granicami (n.p. w Konstantynopolu).
Z powodu rozległej działalności Akademii Gelati, współcześni jej ludzie nazywali ją „nowa Grecja” lub „drugie Athos”.
Do naszych czasów w monastyrze przetrwały freski i manuskrypty pochodzące z XII–XVII w. W 1994 Monastyr Gelati został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
ShutterStock
4
Gudauri, czyli zima w Gruzji
Gudauri (გუდაური ) to gruziński kurort narciarski leżący w górach Kaukazu w regionie Mccheta-Mtianetia. Zaraz za miejscowością zaczyna się podejście pod górę Sadzele (3260 m n.p.m.) i sąsiednią Kudebi (3008 m n.p.m.).
Miejscowość położona jest na wysokości 2200 metrów n.p.m. Kiedyś była tylko leżącą przy Gruzińskiej Drodze Wojennej stacją pocztową, gdzie dyliżanse i carscy kurierzy wymieniali konie. W połowie lat 80., kiedy Gruzja należała jeszcze do Związku Radzieckiego, władze w Moskwie postanowiły pozyskać Kaukaz dla płacących dewizami obywateli Zachodu. Z pomocą austriackich inwestorów wybudowano hotele, wyciągi i nartostrady. Na oba pobliskie szczyty prowadzą wyciągi krzesełkowe. Na zboczach Sadzele i Kudebi jest 35 km tras zjazdowych o wszystkich stopniach trudności.
ShutterStock
5
Mccheta
Mccheta (gruz. მცხეთა) to miasto we wschodniej Gruzji, przy ujściu rzeki Aragwy do Kury; stolica regionu Mccheta-Mtianetia. Około 16 km od Tbilisi, przy Gruzińskiej Drodze Wojennej. Mccheta jest jednym z najstarszych miast Gruzji, położona na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, w regionie o żyznych glebach i łagodnym klimacie. Warto tu zobaczyć: sobór katedralny Sweti Cchoweli z XI w. – zbudowany na miejscu pierwszej w Gruzji świątyni chrześcijańskiej z IV w. oraz monastyr Dżwari z VI w. W 1994 roku zabytki historyczne Mcchety zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
ShutterStock
6
Gremi
Gremi (gruz.: გრემი) to jeden z najważniejszych zabytków architektury gruzińskiej, dawna stolica królestwa Kachetii usytuowana 175 km na wschód od Tbilisi.
W XVI i XVII w. miasto było stolicą królestwa Kachetii. Istniało jednak tylko 150 lat. W 1616 r. zostało rozgrabione i zniszczone przez pułk Szacha Abbasa I i nigdy nie odzyskało dawnej świetności. W połowie XVII w. królowie Kachetii przenieśli stolicę do pobliskiego Telawi. Ruiny miasta zajmują około 50 ha. Wykopaliska wskazują, że miasto składało się z trzech części. Część środkową stanowiła cytadela, na zachód od niej znajdowało się targowisko, a wschodnią część zamieszkiwał król ze stoją świtą.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję