Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gruzja – gościnne pogranicze Europy i Azji. 7 miejsc wartych zobaczenia

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Tbilisi W stołecznym Tbilisi na spacer warto wybrać się wzdłuż Alei Szoty Rustawelego – głównej arterii miasta, ciągnącej się między Placem Wolności, a Placem Rewolucji Róż. Znajdują się tam m.in. Parlament, Gruzińskie Muzeum Narodowe, kościół Kaszweti, Teatr im. Szoty Rustawelego, Opera im. Paliaszwiliego, Galeria Malarstwa i Filharmonia. Na uwagę zasługuje także Narikala (gruz. ნარიყალა) – starożytna twierdza wznosząca się nad Tbilisi i rzeką Kurą. Twierdza, składająca się z dwóch otoczonych murem części, jest usytuowana na stromym wzgórzu pomiędzy łaźniami siarkowymi i ogrodami botanicznymi. Na niższym dziedzińcu znajduje się odrestaurowany kościół Św. Mikołaja. Do twierdzy można dostać się pieszo, lub korzystając z kolejki linowej ze stacją początkową w Parku Europejskim. W mieście znajduje się także szereg zabytków sakralnych. Wśród nich: Katedra Sioni, Bazylika Anczischati – najstarsza świątynia na terenie Tbilisi, Sobór Trójcy Świętej – Cminda Sameba (trzecia najwyższa prawosławna świątynia na świecie) oraz kościół ojca Dawida – Mama Dawiti – usytuowany na zboczu góry Mtacmindy, znajduje się przy nim Panteon gruzińskich pisarzy i osób publicznych.
Tbilisi W stołecznym Tbilisi na spacer warto wybrać się wzdłuż Alei Szoty Rustawelego – głównej arterii miasta, ciągnącej się między Placem Wolności, a Placem Rewolucji Róż. Znajdują się tam m.in. Parlament, Gruzińskie Muzeum Narodowe, kościół Kaszweti, Teatr im. Szoty Rustawelego, Opera im. Paliaszwiliego, Galeria Malarstwa i Filharmonia. Na uwagę zasługuje także Narikala (gruz. ნარიყალა) – starożytna twierdza wznosząca się nad Tbilisi i rzeką Kurą. Twierdza, składająca się z dwóch otoczonych murem części, jest usytuowana na stromym wzgórzu pomiędzy łaźniami siarkowymi i ogrodami botanicznymi. Na niższym dziedzińcu znajduje się odrestaurowany kościół Św. Mikołaja. Do twierdzy można dostać się pieszo, lub korzystając z kolejki linowej ze stacją początkową w Parku Europejskim. W mieście znajduje się także szereg zabytków sakralnych. Wśród nich: Katedra Sioni, Bazylika Anczischati – najstarsza świątynia na terenie Tbilisi, Sobór Trójcy Świętej – Cminda Sameba (trzecia najwyższa prawosławna świątynia na świecie) oraz kościół ojca Dawida – Mama Dawiti – usytuowany na zboczu góry Mtacmindy, znajduje się przy nim Panteon gruzińskich pisarzy i osób publicznych. / ShutterStock
Reklama

Komentarze

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
    Reklama
    Reklama

    Zobacz więcej