Pośród dolnośląskich lasów, wzgórz i dróg zamki, zamczyska, pałace, czasem już tylko ruiny. A w murach i komnatach setki lat zdarzeń, osób, wojen. Niektóre są dziś gustownymi hotelami i restauracjami.
.
1
Zamek Chojnik
Usytuowany nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Góra ta wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m., a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny. Warownia znajduje się na terenie obszaru ochrony ścisłej, który jest eksklawą Karkonoskiego Parku Narodowego.
Od 1991 r. na zamku odbywa się jeden z największych w Polsce turniejów kuszniczych "O Złoty Bełt Zamku Chojnik".
Fot. Piotr Klementowski / Wikimedia Commons, lic. cc-by-sa
Wikimedia Commons
2
Zamek Grodno
Zamek wzniesiono z kamienia na szczycie rozległego wzgórza. Początkowo był największym zamkiem Śląska. Otaczał go blankowany mur obwodowy o nieregularnym kształcie, wsparty w narożnikach skarpami.
Kompleks położony jest w południowej części Gór Wałbrzyskich na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) wznoszącej się nad lewym brzegiem Bystrzycy. Dolina tej rzeki, zwana kiedyś Śląską Doliną, stanowi naturalną granicę między Górami Sowimi i położonymi na zachód od nich Górami Wałbrzyskimi.
Malowniczą lokalizację zamku potęguje położone u podnóża góry zaporowe Jezioro Lubachowskie.
Fot. Spook / Wikimedia Commons, lic. cc-by-sa
Wikimedia Commons
3
Zamek Czocha
Zamek jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–1247 powstał z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy. W ciągu wieków zmieniał właścicieli.
Kompleks został zakupiony w 1909 roku przez drezdeńskiego producenta wyrobów tytoniowych (cygar) Ernsta Gütschowa za 1,5 mln marek. Baron Gütschow sfinansował rozległy remont obiektu i do 1912 roku zamek został przebudowany przez znanego architekta berlińskiego Bodo Ebhardta zgodnie z wyglądem zachowanym na rycinie z 1703 roku.
Od 1952 roku mieścił się tam Wojskowy Dom Wczasowy i z tego powodu obiekt był utajniony, tj. nie występował na mapach. Od września 1996 roku jest publicznie dostępny jako ośrodek hotelowo-konferencyjny.
Fot. Rafał Konieczny / Wikimedia Commons, lic. cc-by-sa
Wikimedia Commons
4
Zamek w Bolkowie
Zgodnie z legendą wartownia na górze zamkowej stała już w IX w. Jednak nie ma na to żadnych dowodów. W 807 r. miał zostać wzniesiony przez pogańskiego księcia Bolecka. Prawdopodobnie pierwsza została wybudowana kamienna wieża usytuowana w najwyższym punkcie wzgórza, otoczona drewnianą zabudową, jednak nie ma na to dowodów w postaci pisanej. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi sprzed ponad 700 lat.
Najbardziej charakterystycznym elementem zamku jest wieża z dziobem, została wzniesiona na skale zieleńcowej. W dolnej części wieży znajduje się dawny loch głodowy. W renesansowej części zamku (Dom Niewiast) mieści się muzeum.
Zamek był planem zdjęciowym dla wielu produkcji filmowych, m.in. w 2001 kręcono tu "Wiedźmina".
Fot. Barbara Maliszewska / Wikimedia Commons, lc. cc-by-sa
Wikimedia Commons
5
Zamek w Kliczkowie
Ponad 700 lat temu murowano-drewniany zamek na wysokim, prawym brzegu Kwisy był kolejnym elementem w systemie warowni granicznych książąt świdnicko-jaworskich. Ufundowany prawdopodobnie przez Bolka I Surowego do obrony przed najazdami czeskimi. W okresie wojen napoleońskich majątek został zniszczony i rozgrabiony przez wojska napoleońskie. W XIX wieku rezydencja była kilkakrotnie gruntownie przebudowywana, a w latach 1877-1918 na zaproszenie właściciela dóbr w Kliczkowie gościł tu wielokrotnie cesarz niemiecki Wilhelm II, Majątek przetrwał II wojnę światową bez większych zniszczeń; jednak w 1945 został doszczętnie rozgrabiony przez Armię Czerwoną i szabrowników podążających za frontem. Zamek przez lata służył jako siedziba jednostki wojskowej. Pierwsze powojenne próby remontu zamku ruszyły w latach 70., gdy obiekt przejęła Politechnika Wrocławska.
W 2012 uruchomiono tu hotel "Folwark Książęcy przy Zamku Kliczków" z ponad 219 miejscami w 89 komnatach. Nowa, hotelowa aranżacja tego miejsca zostałą doceniona m.in. nominacją w plebiscycie "National Geographic" w 6. edycji konkursu "7 Nowych Cudów Polski" (2016).
Fot. Tomornik / Wikimedia Commons, lic. cc-by-sa
Wikimedia Commons
6
Pałac w Bożkowie
Zamki, zamczyska i zamkowe ruiny sprzed wieków to niejedyne bogactwo Dolnego Śląska. Spotkać tu można także liczne kompleksy pałacowe. Jeden z nich znajduje się w Bożkowie.
Jest to rezydencja barokowo-klasycystyczna z potężną wieżą od strony północno-wschodniej oraz drugą, mniejszą. Pałac w obecnym kształcie powstał w latach 1787-1791 z przebudowy wcześniejszej budowli z fundacji Aleksandra von Magnisa. Wśród gości, którzy odwiedzili pałac w Bożkowie, byli m.in. John Quincy Adams, późniejszy prezydent USA oraz królowie Prus Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern z małżonką Luizą i Fryderyk Wilhelm IV Hohenzollern. Od 2016 pałac jest dostępny dla zwiedzających.
Fot. Jacek Halicki / Wikimedia Commons, lic. cc-by-sa
Wikimedia Commons
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję