HISZPANIA | Królestwo Hiszpanii od dekad jest też królestwem słonecznych plaż. Hiszpańskie wakacyjne evergreeny to nie tylko popularne wyspy Balearów: Ibiza i Majorka czy oblegana Barcelona. Na rozległych wybrzeżach północy i południa Półwyspu Iberyjskiego znaleźć można wiele miast, miasteczek i mało znanych zakątków na letni wypoczynek.
.
1
Fuengirola
Miasto na wybrzeżu Costa del Sol w południowej Hiszpanii (prowincja Málaga). Wraz z Torremolinos i Benalmádeną tworzy swoiste trójmiasto.
Jest to ważny kurort turystyczny na wybrzeżu Costa Del Sol z ponad 8 km plaży i średniowieczną fortecą Maurów. Jest również słynna z powodu bitwy pomiędzy wojskami brytyjskimi i polskimi podczas wojen napoleońskich.
Głównymi atrakcjami miasta - obok rozległych plaż - są: arabski zamek Sohail, port, Plaza de Toros (Arena Coriddy) oraz słynne zoo.
ShutterStock
2
Terragona
Całkiem duże miasto nad Morzem Śródziemnym, we wschodniej części południowego wybrzeża. Tarragona słynie przede wszystkim z zabytków okresu rzymskiego.
Na zdjęciu widoczne są pozostałości amfiteatru rzymskiego, powstałego w II w. leżą za murami, w pobliżu brzegu morza. W jego obrębie znajdują się ruiny kościoła zbudowanego przez Wizygotów. W średniowieczu z amfiteatru korzystano jako z kamieniołomu, dostarczającego budulec do wznoszenia domów i świątyń.
Z okresu średniowiecza w mieście pozostało wiele zabytków, m.in. starówka z ukończoną w XIV wieku katedrą romańską. W czasach nowożytnych powstało kilka ciekawych budowli secesyjnych.
ShutterStock
3
Almería
Położona nad Morzem Śródziemnym, u podnóża Gór Betyckich. Po arabsku Al-Mariyya oznacza wieżę obserwacyjną. Plaże tutejsze są częścią Costa del Sol, czyli ciągnącego się kilometrami słonecznego wybrzeża z kurortami, hotelami i portami.
ShutterStock
4
Luarca
Malutkie miasteczko w Asturii na północnym wybrzeżu. Od stuleci głównym zajęciem tutejszej ludności było rybołówstwo i rolnictwo. Plażowy wypoczynek w gorącym, letnim słońcu łatwo tu połączyć ze zwiedzaniem stolicy Asturii, wielkim Oviedo, które oddalone jest stąd o zaledwie 90 km. W samej Luarce warto poznać historię regionu przez pryzmat losów mieszkańców pobliskiego pałacu markiza de Ferrera. Wybitnie słoneczna pogoda - podobnie jak w innych miastach hiszpańskiego wybrzeża, gwarantowana.
ShutterStock
5
Zarautz
Zaledwie 15 km na zachód od stolicy baskijskiej prowincji Gipuzkoa, czyli San Sebastian leży niewielkie miasteczko Zarautz.
Plaża w Zarautz jest najbardziej rozległą w Kraju Basków, i równocześnie jedną z najdłuższych na wybrzeżu Morza Kantabryjskiego (2,8km), przez co zyskała sobie przydomek "Królowej Plaż". Zabudowa przy promenadzie nadmorskiej, kiedyś wyróżniająca się obecnością pałaców i domów budowanych w XIX wieku przez ówczesną burżuazję, została stopniowo zastąpiona blokami od trzech do pięciu kondygnacji. Pałac Narros, położony przy promenadzie, był miejscem letniego wypoczynku królowej Izabeli II, a także królowej Belgii Fabioli de Mora.
ShutterStock
6
Malpica de Bergantiños
Na północnym wybrzeżu, w pobliżu miasta La Coruña leży malutkie miasteczko Malpica de Bergantiños. Na lokalnym targu rybnym można kupić świeżo złowione owoce morza, które już gotowe według tradycyjnych przepisów czekają w pobliskich restauracyjkach.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję