Wjazd do Niemiec z Polski w okresie świątecznym jest możliwy bez posiadania ważnego powodu, ale w trzech krajach związkowych (Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia) obowiązuje 10-dniowa kwarantanna - podkreślił w komunikacie polski resort spraw zagranicznych.

Do Niemiec można wjechać z Polski bez posiadania ważnego powodu, jednak wjazd ze stref podwyższonego ryzyka wiąże się z przepisami dotyczącymi kwarantanny związanej z pandemią COVID-19. Władze niemieckie nie prowadzą regularnej kontroli granicznej przy wjeździe z Polski, ale przy podróży do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka należy liczyć się z obowiązkiem przebywania w 10-dniowej kwarantannie oraz dokonania elektronicznej rejestracji podróży na portalu www.einreiseanmeldung.de. Co najmniej do 10 stycznia 2021 roku hotele nie będą jednak przyjmować turystów.

Na stronie internetowej nie muszą rejestrować się osoby, które przejeżdżają przez Niemcy w tranzycie, podróżują w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin, przewożą zawodowo ludzi, towary lub dobra (tj. kierowcy zawodowi oraz pracownicy firm transportowych).

Wszystkie inne osoby powinny elektronicznie rejestrować swój wjazd do Niemiec. Dotyczy to też osób, które są zwolnione z kwarantanny na podstawie przepisów krajów związkowych.

Urząd ds. zdrowia będzie miał możliwość bezpośredniego kontaktu z osobą, która wjechała do Niemiec, oraz będzie mógł sprawdzić, czy dana osoba ma uprawnienia do zwolnienia z kwarantanny. Władze mogą również dokonywać wyrywkowych kontroli granicznych.

Na teren trzech krajów związkowych: Brandenburgii, Meklemburgii - Pomorza Przedniego oraz Saksonii można wjechać, ale konieczne będzie odbycie 10-dniowej kwarantanny. Wjazd do Saksonii bez kwarantanny w ramach małego ruchu przygranicznego jest możliwy tylko w przypadku posiadania ważnego powodu i jest ograniczony do 12 godzin (za ważny powód wjazdu nie są uznawane zakupy, prywatny udział w wydarzeniach kulturalnych, sportowych lub spędzanie wolnego czasu). Wjazd do Berlina na czas do 24 godzin bez kwarantanny jest możliwy.

Ponadto wjazd na teren Niemiec spoza UE i strefy Schengen lub z Wielkiej Brytanii podlega ograniczeniom - należy posiadać tzw. ważny powód. Władze niemieckie rezerwują sobie prawo do powrotu do systematycznych kontroli granicznych, gdy w regionach przygranicznych znacząco wzrośnie liczba zachorowań.

Polski resort spraw zagranicznych podkreślił w swoim komunikacie, że w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.