statystyki

Samorządy i kolejarze mają problemy z przetargami. A pieniądze z Unii czekają

autor: Krzysztof Śmietana08.08.2018, 07:16; Aktualizacja: 08.08.2018, 09:30
Czym innym jest jednak rozdzielenie, a czym innym faktyczne wydatkowanie pieniędzy

Czym innym jest jednak rozdzielenie, a czym innym faktyczne wydatkowanie pieniędzyźródło: ShutterStock

Ze 105 mld zł przyznanych w tej perspektywie na inwestycje transportowe udało się wydać jedną czwartą.

Właśnie zbliżamy się do połowy perspektywy unijnej, która po dodaniu okresu przeznaczonego na rozliczenia skończy się w 2023 r. W tych latach na wielkie projekty transportowe – drogi, kolej i komunikację w miastach – mamy do wydania aż 105 mld zł – to jedna trzecia środków przyznanych nam przez Brukselę. Szef dzielącego te pieniądze Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol chwali się, że w ogromnej większości zostały one zakontraktowane. Oznacza to, że z poszczególnymi beneficjentami podpisano umowy o dofinansowanie. W przypadku programu Infrastruktura i Środowisko, z którego mamy otrzymać najwięcej, bo aż 84 mld zł, zakontraktowano 65 proc. środków. W przypadku dwóch pozostałych programów – Polska Wschodnia i Łącząc Europę – środki rozdzielono niemal w pełni.

Czym innym jest jednak rozdzielenie, a czym innym faktyczne wydatkowanie pieniędzy. Jak na razie zatwierdzone przez Komisję Europejską płatności sięgnęły ok. 25 proc.

Jak przyznaje Przemysław Gorgol, w przypadku niektórych inwestycji pojawiają się problemy, co może wpłynąć na tempo wydawania środków unijnych. Dotyczy to przede wszystkim spółki PKP Polskie Linie Kolejowe i samorządów, które coraz częściej mają kłopoty z przetargami. Są sytuacje, że zgłoszone oferty na modernizację torów znacznie przekraczają kosztorysy. – W przypadku dwóch przetargów na remont tzw. węglówki z Górnego Śląska w stronę Trójmiasta zgłoszone kwoty o niemal 100 proc. przekroczyły kosztorysy – mówi Gorgol.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie