Jakość nasion – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 18 kwietnia 2013 r. w sprawie terminów składania wniosków o dokonanie oceny polowej materiału siewnego poszczególnych grup roślin lub gatunków roślin rolniczych i warzywnych oraz szczegółowych wymagań w zakresie wytwarzania i jakości materiału siewnego tych roślin (Dz.U. z 30 kwietnia 2013 r., poz. 517)

Omówienie: Wniosek o dokonanie oceny polowej materiału siewnego poszczególnych grup roślin lub gatunków roślin rolniczych i warzywnych składa się w roku, w którym ma on być poddany ocenie polowej, w terminach do:

●15 marca dla gatunków roślin uprawnych jednorocznych ozimych i wieloletnich,

●20 maja – dla ziemniaka,

●15 maja – dla gatunków pozostałych roślin uprawnych jednorocznych,

●31 sierpnia – dla gatunków roślin o dwuletnim cyklu rozmnażania.

Wytwarzany materiał siewny powinien być wolny od organizmów kwarantannowych i niekwarantannowych, które mogą mieć wpływ na jego jakość. Plantacje nasienne powinny stanowić zwarty obszar uprawny i być wolne od: organizmów kwarantannowych, gatunków roślin uprawnych innych niż uprawiane, odmian tego samego gatunku innych niż uprawiane lub od roślin nietypowych dla tych odmian, chwastów, w szczególności takich gatunków, których nasiona są trudne do oddzielenia od nasion odmiany uprawianej i które mogą mieć wpływ na wytwarzanie lub jakość materiału siewnego, organizmów niekwarantannowych.

Na plantacjach nasiennych powinna być prowadzona systematyczna selekcja negatywna, polegająca w szczególności na usuwaniu roślin nietypowych, obcych gatunków uprawnych oraz porażonych chorobami, mogących stanowić źródło porażenia dla roślin uprawianych.

Pomoc na odtwarzanie lasów – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 22 kwietnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy oraz wprowadzanie instrumentów zapobiegawczych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 (Dz.U. z 30 kwietnia 2013 r., poz. 521)

Omówienie: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na uzasadnioną prośbę beneficjenta, może wyrazić zgodę na przedłużenie terminu wykonania określonej czynności w toku postępowania w sprawie wypłaty pomocy. Przesunięcie terminu nie może przekroczyć 6 miesięcy. Agencja – również na uzasadniony wniosek beneficjenta – może wyrazić zgodę na zakończenie realizacji operacji lub złożenie wniosku o płatność ostateczną po upływie terminów, w ciągu kolejnych 6 miesięcy, ale nie później niż do 30 czerwca 2015 r., nawet jeśli realizacja tej operacji została zakończona lub został złożony wniosek o płatność ostateczną.