Zwrot akcyzy – ustawa z 8 marca 2013 r. o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz.U. z 13 maja 2013 r., poz. 559)
Omówienie: Zwrot akcyzy może dotyczyć podatku zawartego w cenie oleju napędowego oznaczonego kodami CN 2710 19 41 do 2710 19 49 i CN 3824 90 91, wykorzystywanego do produkcji rolnej. Zwrot podatku nie przysługuje producentowi rolnemu:
●będącemu spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, jeżeli ponad połowa kapitału zakładowego ujawnionego w rejestrze przedsiębiorców została utracona, w tym ponad 1/4 w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku o zwrot,
●będącemu spółką, w której niektórzy członkowie są w sposób nieograniczony odpowiedzialni za zobowiązania spółki, a ponad połowa jej kapitału zgodnie ze sprawozdaniem finansowym została utracona, w tym 1/4 w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku,
●bez względu na formę spółki, jeżeli istnieją podstawy do ogłoszenia upadłości.
Warunków tych nie stosuje się wobec producenta rolnego działającego krócej niż 3 lata.
Do wniosku o zwrot podatku dołącza się faktury VAT albo ich kopie stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku.
Na fakturach upoważniony przez wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) pracownik urzędu gminy względnie miasta umieszcza adnotację: „przyjęto ... (data) ... do zwrotu części podatku akcyzowego”.
Materiał siewny – rozporządzenie Rady Ministrów z 13 maja 2013 r. w sprawie wykazu gatunków roślin uprawnych, do których materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany (Dz.U. z 29 maja 2013 r., poz. 615)
Gęstość siewu – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 22 maja 2013 r. w sprawie minimalnej ilości materiału siewnego, jaka powinna być użyta do obsiania lub obsadzenia 1 ha powierzchni gruntów ornych (Dz.U. z 29 maja 2013 r., poz. 616)
Ewidencja obrotów – rozporządzenie ministra gospodarki z 10 maja 2013 r. w sprawie ewidencji obrotu towarami o znaczeniu strategicznym (Dz.U. z 29 maja 2013 r., poz. 619)
Omówienie: Ewidencję prowadzi się w podziale na:
●wywóz,
●transfer wewnątrzunijny,
●usługę pośrednictwa,
●pomoc techniczną,
●przywóz,
●tranzyt.
Ewidencję prowadzi podmiot dokonujący obrotu towarami o znaczeniu strategicznym. Ma ona formę księgi o ponumerowanych kartach lub jest elektroniczna (pod warunkiem stosowania rozwiązań systemowych umożliwiających rejestrację i przechowywanie wpisów wraz z kopią zapasową oraz pozwalających na weryfikację wpisów na podstawie dokumentów przechowywanych przez podmiot).
Kontrolowane informacje – rozporządzenie ministra gospodarki z 13 maja 2013 r. w sprawie zakresu informacji przekazywanych organowi kontroli obrotu przez podmiot dokonujący obrotu towarami o znaczeniu strategicznym w ramach zezwoleń generalnych (Dz.U. z 29 maja 2013 r., poz. 620)
Rynek rybny – ustawa z 5 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o organizacji rynku rybnego (Dz.U. z 29 maja 2013 r., poz. 621)
Omówienie: Do wniosku o wpis do rejestru skupujących dołącza się kopię ostatecznej decyzji powiatowego lekarza weterynarii o stwierdzeniu spełnienia wymagań i nadaniu numeru identyfikacyjnego przedsiębiorcy, potwierdzoną za zgodność z oryginałem czytelnym podpisem przez przedsiębiorcę.