Współdziałanie jednostek – rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z 8 marca 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kierowania i współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej biorących udział w działaniu ratowniczym (Dz.U. z 26 marca 2012 r., poz. 308)

Omówienie: Kierowanie akcją ratowniczą muszą przejąć – według następującego porządku – ratownicy z jednostek ochrony przeciwpożarowej, posiadający stosowne kwalifikacje do kierowania działaniem ratowniczym, czyli

● członek ochotniczej straży pożarnej,

● komendant gminny ochrony przeciwpożarowej, jeśli jest członkiem ochotniczej straży pożarnej,

● strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej.

Z chwilą przybycia na miejsce działań jednostki należącej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego kierowanie akcją odbywa się na zasadach określonych w przepisach dotyczących tego systemu.

Rejestr nazw geograficznych – rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji z 14 lutego 2012 r. w sprawie państwowego rejestru nazw geograficznych (Dz.U. z 26 marca 2012 r., poz. 309)

Omówienie: Tworzenie, weryfikację, uzupełnianie i aktualizację nazw obiektów geograficznych w państwowym rejestrze nazw geograficznych (PRNG) przeprowadza się w sposób ciągły w przypadku

● nazw urzędowych:

– miejscowości – na podstawie aktów prawnych dotyczących ustalania, zmiany bądź znoszenia urzędowych nazw miejscowości, ogłaszanych przez właściwy organ administracji publicznej,

– obiektów fizjograficznych – na podstawie aktów prawnych dotyczących ustalania, zmiany bądź znoszenia urzędowych nazw obiektów fizjograficznych ogłaszanych przez właściwy organ administracji publicznej,

● nazw dodatkowych – z rejestru gmin, na których obszarze używane są nazwy w języku mniejszości,

● nazw zestandaryzowanych obiektów fizjograficznych – z wykazów nazw uchwalonych przez Komisję Ustalania Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych oraz Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych i z późniejszych uchwał dotyczących zmian nazw obiektów fizjograficznych podejmowanych przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych,

● zestandaryzowanych polskich nazw geograficznych świata – z wykazów opracowanych przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej i późniejszych uchwał dotyczących wprowadzania, zmiany bądź znoszenia polskich nazw geograficznych świata podejmowanych przez tę komisję,

● nazw niestandaryzowanych – z map topograficznych oraz wykazów nazw opracowywanych przez instytucje realizujące zadania publiczne,

● nazw historycznych i zniesionych.

Morska Komisja Egzaminacyjna – rozporządzenie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z 2 marca 2012 r. w sprawie kandydatów na przewodniczącego, zastępców i egzaminatorów Centralnej Morskiej Komisji Egzaminacyjnej (Dz.U. z 26 marca 2012 r., poz. 310)

Omówienie: Kandydatem na przewodniczącego CMKE może być osoba, która ma:

● wyższe wykształcenie, czyli co najmniej studia drugiego stopnia, w rozumieniu prawa o szkolnictwie wyższym,

● wiedzę w zakresie objętym konwencją STCW oraz znajomość przepisów w sprawie wyszkolenia i kwalifikacji zawodowych marynarzy,

● dyplom na poziomie zarządzania, o którym mowa w konwencji STCW,

● co najmniej 6-letnią praktykę morską, w tym co najmniej 3 lata pracy na stanowisku na poziomie zarządzania,

● co najmniej 5-letnie doświadczenie w pracy na stanowisku kierowniczym.

Rozwój wsi – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 9 marca 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów i sposobu wyboru lokalnej grupy działania do realizacji lokalnej strategii rozwoju w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 (Dz.U. z 26 marca 2012 r., poz. 311)

Omówienie: Działanie, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 23 ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich wynosi nie więcej niż iloczyn liczby mieszkańców zameldowanych na pobyt stały według stanu na 31 grudnia 2006 r. i 29 zł, z tym że na koszty bieżące (administracyjne), określone w przepisach dotyczących funkcjonowania lokalnej grupy działania, nabywania umiejętności i aktywizacji, wydanych na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy, przeznacza się nie więcej niż 15 proc. sumy środków przewidzianych na działania, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 21 – 23 ustawy.

Lokalne grupy działania dostosują lokalne strategie rozwoju do przepisów rozporządzenia w terminie 5 miesięcy od wejścia w życie tego rozporządzenia.

Automaty do gry – rozporządzenie ministra finansów z 9 marca 2012 r. w sprawie szczegółowych warunków rejestracji i eksploatacji automatów i urządzeń do gier (Dz.U. z 26 marca 2012 r., poz. 312)

Omówienie: Warunkiem rejestracji automatu lub urządzenia do gier jest złożenie do właściwego naczelnika urzędu celnego przez podmiot mający koncesję lub zezwolenie na prowadzenie działalności w dziedzinie gier losowych lub gier na automatach oraz podmiot wykonujący monopol państwa:

● wniosku o rejestrację w dwóch egzemplarzach,

● kopii koncesji lub zezwolenia, a w przypadku podmiotu wykonującego monopol państwa – kopii zatwierdzonego regulaminu gry,

● oryginału albo poświadczonej za zgodność z oryginałem przez notariusza, adwokata lub radcę prawnego kopii opinii jednostki badającej upoważnionej przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, zawierającej pozytywny wynik badania technicznego automatu lub urządzenia do gier.

Rybołówstwo – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 15 marca 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzania przez instytucję zarządzającą kontroli w odniesieniu do instytucji pośredniczących oraz operacji realizowanych w ramach programu operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 – 2013” (Dz.U. z 26 marca 2012 r., poz. 313)

Omówienie: O terminie i zakresie planowanej kontroli zawiadamia się podmiot, który ma być kontrolowany, co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem sprawdzania. Kontrola może być również przeprowadzona przed upływem terminu

● na wniosek podmiotu, u którego ma być przeprowadzona kontrola, lub

● jeżeli wymaga tego specyfika operacji, po uzyskaniu pisemnej zgody podmiotu, u którego ma być przeprowadzona kontrola.

Dyrektorzy szkół – rozporządzenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego z 20 marca 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej (Dz.U. z 26 marca 2012 r., poz. 315)

Omówienie: Konieczne jest oświadczenie, że przeciwko kandydatowi nie toczy się postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub postępowanie dyscyplinarne, a także oświadczenie, że nie był on karany zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi, o którym mowa w art. 31 ust. 1 pkt 4 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Określanie gatunków roślin – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 12 marca 2012 r. w sprawie określenia gatunków roślin, dla których badanie OWT przeprowadza się według wytycznych UPOV lub metodyk CPVO (Dz.U. z 26 marca 2012 r., poz. 316)

Wskaźnik zbierania – rozporządzenie ministra środowiska z 7 marca 2012 r. w sprawie kryteriów podziału środków na dotacje celowe na prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych (Dz.U. z 26 marca 2012 r., poz. 319)

Omówienie: Kryteriami podziału środków na dotacje celowe na prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych są:

● masa zebranych zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów przenośnych w kilogramach w danym województwie

● liczba ludności w danym województwie.

Iloraz obydwu kryteriów pomnożony przez 1000 stanowi wskaźnik zbierania danego województwa. Przy czym masę zebranych zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów przenośnych w województwie ustala się na podstawie danych zawartych w rocznym raporcie o funkcjonowaniu gospodarki bateriami i akumulatorami, dotyczącym roku poprzedzającego rok opracowania budżetu państwa na kolejny rok. Liczbę ludności w danym województwie ustala się na podstawie danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny na 31 grudnia roku poprzedzającego rok opracowania budżetu państwa na kolejny rok.

W zależności od uzyskanego wskaźnika zbierania województwa uszeregowuje się wartości od najniższej do najwyższej.

Każdemu województwu, w zależności od jego zaszeregowania, przekazuje się odpowiedni procent środków na prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych.

Nagrody dla kierowników – rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 12 marca 2012 r. w sprawie przyznawania nagrody rocznej osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi (Dz.U. z 26 marca 2012 r., poz. 323)

Omówienie: Uprawnionymi są jednostki podległe ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego i nadzorowane przez ministra właściwego do spraw nauki.