statystyki

Ubój zwierząt wkrótce pod nadzorem kamer

autor: Jakub Styczyński04.06.2019, 09:50; Aktualizacja: 04.06.2019, 09:59
Krowa, bydło

Jeżeli projektowana ustawa wejdzie w życie, Polska nie będzie jedynym europejskim krajem, w którym rzeźnie będą musiały zainstalować monitoringźródło: ShutterStock

Resort rolnictwa chce, aby rzeźnie prowadziły całodobowy monitoring, a nagrania przechowywały przez trzy miesiące. Ma to zapobiec m.in. procederowi przerabiania mięsa z bydła leżącego lub padliny.

Afera ujawniona przez program „Superwizjer” w styczniu br., która dotyczyła procederu skupowania przez rzeźnie od handlarzy bydła leżącego (czyli nieporuszającego się o własnych siłach, np. z powodu urazów lub schorzeń) oraz w niektórych przypadkach nawet padłego, wywołała niemałe poruszenie. Wkrótce po jej ujawnieniu główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk zaapelował do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, aby w przepisach wprowadzić obowiązek trzymiesięcznego okresu przechowywania nagrań z monitoringu, a także by stały dostęp do nich miały Inspekcja Weterynaryjna i organy ścigania. I choć Paweł Niemczuk został na początku maja br. odwołany ze stanowiska, to w ministerstwie dowiedzieliśmy się, że resort rolnictwa nie rezygnuje z jego pomysłu. – Projekt ustawy wprowadzającej obowiązkowe stosowanie monitoringu w rzeźniach znajduje się na etapie prac wewnątrzresortowych – powiedziała nam Renata Kania z biura prasowego MRiRW.

Miejsca monitorowane


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • oszukiwany konsument(2019-06-04 18:38) Zgłoś naruszenie 20

    To samo powinni obowiązkowo wprowadzić przy każdej kasie fiskalnej.Kamera podłączona z urzędem skarbowym umożliwi w 100% uszczelnienie obrotu i podatku VAT.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane