Zlikwidować PIT? Resort zdradza, ile kosztuje pobór podatku dochodowego

autor: Katarzyna Witwicka10.06.2018, 19:00; Aktualizacja: 10.06.2018, 19:10
Dwa progi przy skali podatkowej, 19 proc. podatek liniowy i siedem stawek podatku dla ryczałtowców. Mnogość obszarów działalności gospodarczej objętych tym podatkiem niesie za sobą sporo formalności. Stąd tak wiele stawek podatku PIT i sześć różnych zeznań podatkowych (nie wliczając załączników).

Dwa progi przy skali podatkowej, 19 proc. podatek liniowy i siedem stawek podatku dla ryczałtowców. Mnogość obszarów działalności gospodarczej objętych tym podatkiem niesie za sobą sporo formalności. Stąd tak wiele stawek podatku PIT i sześć różnych zeznań podatkowych (nie wliczając załączników).źródło: ShutterStock

„Podatek dochodowy od osób fizycznych jest niesprawiedliwy i w największej mierzy obciąża najmniej zarabiających.” Czy likwidacja tego podatku do dobry pomysł? Oto odpowiedź resortu finansów na interpelację poselską.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • gugu(2018-06-10 21:11) Zgłoś naruszenie 158

    Ktoś uważa, ze 18% z 2500zł to więcej, niz 18% z 5000zł ? Podatek płaci się ZŁOTÓWKAMI a nie jakimiś obciążeniami najbiedniejszych i najbogatszych,ani procentami !!!

    Odpowiedz
  • :Pytający(2018-06-10 21:19) Zgłoś naruszenie 171

    Czy jest "równością " pobieranie PODWÓJNYCH składek zdrowotnych od rencistów,emerytów prowadzących jakąkolwiek działalność gospodarczą ? Czy ci w/w otrzymują w takich przypadkach po.... DWA łóżka w szpitalach , mają 2-krotne zniżki przy zakupie leków, czas oczekiwania na operację czy inne zabiegi jest 2-krotnie krótszy Dlaczego tym bezprawnym , podwójnym obciążeniem nie zainteresuje się niedo-rzecznik praw obywatelski ?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • emeryt(2018-06-11 18:25) Zgłoś naruszenie 126

    To proszę mi odpowiedzieć dlaczego jedni mają 30 tyś. sumę wolną od podatku a drudzy 3tyś.I tu jest pies pogrzebany.Moim zdaniem emeryci i renciści nie powinni placić podatku.

    Odpowiedz
  • Licealistka(2018-06-14 12:38) Zgłoś naruszenie 41

    Jakie to jest państwo prawa, w którym jedni mają kwot wolną od podatku 3 tys. zł, inni 8 tys. zł a jeszcze inni 30 tys. zł? Wydaje mi się, że jest to jawne łamanie konstytucji i nie ma nic wspólnego z demokracją.

    Odpowiedz
  • JFK(2018-06-14 12:53) Zgłoś naruszenie 43

    Należy zrezygnowac z PIT z przyczyn ekonomicznych.Większośc płaci Pit 18%,gdyby to im zostało w kieszeni to wydaliby na dobra konsumpcyjne i zapłaciliby 23% uszczelnionego Vat.Zyskałby budżet i obywatel,bez kosztów .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Hajmdal(2018-06-14 13:56) Zgłoś naruszenie 61

    Nie rozumiem płacenia PIT przez szeroko pojętą budżetówkę (wojsko, policję, nauczycieli, urzędników) przecież to tylko ciągłe przekładanie z jednej kieszeni do drugiej + koszty obsługi, papiery, przechowywanie itp....

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Emerytka(2018-06-14 17:20) Zgłoś naruszenie 50

    Zlikwidować podatek do wysokosci minimalnego wynagrodzenia i wszystkie pomocowe zasiłki za wyjatkiem dla osób całkowicie niezdolnych do pracy Koniec z przekładaniem papierow e mopsach i gopsach towarzystwo niepracujące do pracy Zwiększyć kwote wolna od podatku i nie trzeba ludziom żadnej pomocy i przyzwyczajać do lenistwa

    Odpowiedz
  • mala(2018-06-16 07:00) Zgłoś naruszenie 100

    Opodatkować rolników ! ! !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ryszard/1945Olsztyn(2018-06-16 16:26) Zgłoś naruszenie 30