statystyki

Usługi notarialne też można refakturować

autor: Patrycja Dudek14.01.2019, 08:07; Aktualizacja: 14.01.2019, 08:11
Kancelaria argumentowała, że skoro wolno refakturować usługi medyczne i media przy najmie, to równie dobrze można tak robić z usługami notarialnymi.

Kancelaria argumentowała, że skoro wolno refakturować usługi medyczne i media przy najmie, to równie dobrze można tak robić z usługami notarialnymi.źródło: ShutterStock

Prawnik, który poleca podatnikowi znajomego notariusza i tymczasowo uiszcza za niego taksę notarialną, może ją później przerzucić na klienta.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie miał wątpliwości, czy wskazywanie klientom konkretnych notariuszy jest zgodne z etyką zawodową i czy nie narusza zasad uczciwej konkurencji. Ostatecznie jednak rozstrzygnął podatkowy spór na korzyść kancelarii.

Chodziło o kancelarię świadczącą usługi prawnicze i doradztwa podatkowego. We wniosku o interpretację poinformowała, że współpracuje z konkretną kancelarią notarialną i gdy potrzebna jest jej usługa, poleca rejenta klientom.

Klient staje przed notariuszem osobiście albo reprezentuje go pełnomocnik (prawnik z kancelarii). W obu przypadkach rejent wskazuje na fakturze – jako nabywcę usługi notarialnej – kancelarię, która tymczasowo płaci taksę notarialną, a następnie przerzuca jej koszt na swojego klienta. Spór toczył się o to, czy takie postępowanie jest prawidłowe.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj