Świebodzice (woj. dolnośląskie) znane są w regionie nie tylko z ciekawej historii, czy atrakcyjnego położenia u podnóży Zamku Książ. W mieście, które liczy niespełna 23 tys. mieszkańców prężnie działa kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. Wśród nich zdecydowany prym wiodą stowarzyszenia o profilu sportowym.

Sport odgrywa bardzo ważną rolę w życiu społecznym miasta, a dzięki wsparciu kierowanemu przez władze lokalne, reprezentanci kolejnych dyscyplin, mogą realizować swoje pasje, jednocześnie zachęcając do tego innych. W mieście prowadzone są treningi m.in. piłki ręcznej, piłki nożnej, pływania, samoobrony, kickboxingu, judo, gimnastyki artystycznej, a od niedawna do Świebodzic powróciła po przerwie również siatkówka.

Paweł Ozga, Burmistrz Świebodzic (z lewej) i Michał Drab, świebodziczanin, mistrz Polski w tańcach standardowych / foto: materiały prasowe

Lokalne władze dokładają wszelkich starań, aby promować sport i wydarzenia z nim związane zarówno w formie finansowej, jak i pozafinansowej. W Rocznym Programie Współpracy Gminy Świebodzice z Organizacjami Pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego najwyższa pula środków przeznaczana jest od dawna na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu.

W mieście odbywa się wiele imprez o randze lokalnej, regionalnej, krajowej, a nawet międzynarodowej: turnieje, mistrzostwa, grand prix, olimpiady, spartakiady, zawody. Ze Świebodzic pochodzi również wiele utytułowanych sportowców, m.in. mistrz Polski w kulturystyce klasycznej Szymon Król, mistrz Polski w tańcach standardowych Michał Drab, mistrz Europy i świata w wyciskaniu sztangi leżąc Bartłomiej Rogoziński, wielokrotny medalista oraz mistrz świata federacji ISKA i WAKO Mariusz Cieśliński. Tu urodził się także mistrz świata i Europy, brązowy medalista olimpijski, lekkoatleta Paweł Fajdek. W mieście działają również utytułowane kluby sportowe m.in. MKS Victoria Świebodzice z sekcję piłki ręcznej, Klub Sportowy Rekin, triathloniści i kolarze z klubu GVT BMC 3SOFT Świebodzice.

Szymon Król, mistrz Polski w kulturystyce klasycznej (czwarty z lewej) / foto: materiały prasowe

To dzięki takim postawom i wzorom oraz aktywnej promocji sportu z każdym kolejnym rokiem rośnie liczba młodych ludzi, którzy rozwijają w sobie pasję i miłość do aktywnego spędzania czasu wolnego, a tym samym nowe pokolenie mistrzów.

PKJ