Metody zarządzania, działającego od 66 lat, Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego w Bądeczu spotykają się z uznaniem urzędów i instytucji gospodarki rolnej. Ta ciesząca się renomą marka nowoczesnego, wielkopolskiego rolnictwa, to zarazem świetny przykład działalności spółdzielczej.
Reklama

RKS Bądecz w Polsce znany jest z wyjątkowo intensywnej i dobrze zorganizowanej produkcji zwierzęcej, zwłaszcza bydła mlecznego. Kiedy w 1996 r. spółdzielcy przejmowali tamtejsze gospodarstwo od PGR, średnio od krowy pozyskiwano tam ledwie 1,7 tys. litrów mleka, a obecnie stado 1 tys. krów dojnych (z blisko 2,5 tys. wszystkich sztuk), daje miesięcznie ok. 1 mln litrów mleka klasy ekstra. Spółdzielnia dysponuje również fermą wolnostanowiskową, wyposażoną w system zarządzania stadem, dzięki czemu możliwy jest dokładny nadzór całego pogłowia oraz pełna kontrola produkcji mleka, produkowanego w restrykcyjnych warunkach.

RKS Bądecz stanowią trzy gospodarstwa rolne, o łącznej powierzchni blisko 2 tys. ha, położone na terenie gmin Wysoka, Krajenka, Złotów i Miasteczko Krajeńskie. Ponadto, działalność RKS Bądecz opiera się także na chowie trzody chlewnej, której sprzedaż osiąga powyżej 18 tys. tuczników rocznie. Spółdzielnia zajmuje się również uprawą roślin. Grunty orne zajmują ponad 1,9 tys. ha, z czego większość stanowią zboża, w tym kukurydza oraz lucerna, a także rzepak i buraki cukrowe.

Jak podkreśla Mieczysław Zaremba, Prezes Zarządu RKS Bądecz: – Systematyczny progres przedsiębiorstw spółdzielczych ma z pewnością istotny wpływ na rozwój polskiego rolnictwa. Od wielu lat, a pracuję tutaj już 43 rok, wraz ze spółdzielcami Kombinatu podejmujemy szereg inwestycji, które podnoszą wartość naszego majątku i zwiększają wydajność. Staramy się również na bieżąco modernizować nasze gospodarstwo, aby spełniać wysokie wymogi i standardy, również te, obowiązujące w UE.

Joanna Chrustek