Jednym z największych producentów tarcicy w Polsce jest obecnie Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego S.A. w Szczecinku. W porównaniu z poprzednimi latami, rok ubiegły był dla spółki relatywnie dobrym okresem, w którym przychody ze sprzedaży osiągnęły poziom blisko 300 mln zł.
Media

W skład KPPD-Szczecinek S.A. wchodzi obecnie 13 oddziałów rozmieszczonych we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego. W 9 zakładach umiejscowionych w Czaplinku, Drawsku Pomorskim, Kaliszu Pomorskim, Krosinie, Łubowie, Manowie, Sławoborzu, Świdwinie i Świerczynie wytwarza się tarcicę iglastą. Dwie fabryki produkujące tarcicę liściastą mieszczą się w Kołaczu i Wierzchowie, produkcja płyt bukowych i dębowych klejonych znajduje się w Białogardzie, a skład fabryczny w Koszalinie. Siedziba przedsiębiorstwa jest w Szczecinku i tutaj również mieści się skład handlowo-techniczny.

Struktura organizacyjna przedsiębiorstwa przypomina holding, gdzie jednostki mają dużą samodzielność w zakresie ustalania wielkości i profilu produkcji oraz sprzedaży, a także obsługi klienta. Wszystkie oddziały są samobilansujące się i działają na zasadzie samofinansowania. Biuro spółki prowadzi nadzór nad poszczególnymi placówkami oraz koordynuje ich pracę. Zajmuje się także kompleksową obsługą klientów zagranicznych oraz dużych odbiorców krajowych. Tutaj skoncentrowane są również działania marketingowe, public relations, informatyczne, finansowe, prawne, inwestycyjne, technologiczne i ochrony środowiska.

KPPD rocznie produkuje ok. 258 tys. m³ tarcicy iglastej i 32 tys. m³ liściastej. W swojej ofercie spółka posiada zarówno tarcicę świeżą, jak i suszoną w nowoczesnych suszarniach, sterowanych automatycznie oraz struganą i impregnowaną. Ich łączna jednorazowa pojemność wynosi prawie 7 tys. m3. Firma posiada pięć punktów impregnacji ciśnieniowej tarcicy oraz oferuje również usługę dobarwiania jej na kolor brązowy. Wysoką jakość wytwarzanych wyrobów firma osiąga na strugarkach wielogłowicowych.

Ofertę stanowią również konstrukcje do budowy domów i na więźby dachowe, elementy klejone, podkłady kolejowe, deski podłogowe, boazerie, listwy wykończeniowe czy fryzy do produkcji mebli.

Jak mówi Marek Szumowicz-Włodarczyk,Dyrektor Generalny KPPD - Szczecinek S.A.: - Tarcica to właściwie główny surowiec w branży drzewnej, a jej zastosowanie jest bardzo szerokie, m.in. do produkcji mebli czy elementów wykończeniowych. Bez wątpienia przetwórstwo drewna w Polsce odgrywa istotne znaczenie dla rozwoju całej rodzimej gospodarki i cieszy nas fakt, że znajdujemy się w czołówce firm tej branży. Po latach inwestowania nastąpiło ustabilizowanie sytuacji produkcyjnej, co pozwoliło na wypracowanie dodatniego wyniku finansowego. Nasze przychody ze sprzedaży były wyższe w roku ubiegłym o 10 proc., niż w roku 2016.

KPPD-Szczecinek S.A. oferuje swoim klientom również realizację nietypowych, specjalnych zamówień, zgodnych z indywidualnym zapotrzebowaniem odbiorców oraz wsparcie w transporcie. Aby sprostać rosnącym wymaganiom klientów, inwestuje także w nowoczesne technologie, urządzenia i narzędzia do obróbki drewna, przeznaczając na ten cel duże nakłady finansowe.

Od ponad 65 lat kontrahentami KPPD-Szczecinek S.A. są m.in. producenci stolarki budowlanej, fabryki mebli, budowlane składy handlowe, stolarnie oraz nasycalnie podkładów kolejowych. Wyroby drzewne KPPD sprzedawane są zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym, głównie na terenie Unii Europejskiej, ale również w Afryce i Azji. Wszelkie działania produkcyjne podejmowane są zgodnie z wymogami ochrony środowiska, a w niektórych procesach technologicznych używa się energii uzyskanej z odpadów. Kotłownie wykorzystują do spalania wyłącznie trociny drzewne, co daje wielokrotnie mniejsze zanieczyszczenia do atmosfery w porównaniu z kotłowniami opalanymi węglem.

W surowiec drzewny firma zaopatruje się głównie w PGL Lasy Państwowe. Od 18 lat wyroby opatrzone są certyfikatem FSC®, którego celem jest kontrola pochodzenia produktu oraz przepływu produktów w łańcuchu dostaw. Certyfikat gwarantuje również pozyskanie drewna z lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny. Kwestie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska zajmują kluczowe miejsce w strategii zarządzania spółki. Dodatkowo gwarancją wysokiej jakości wyrobów i usług jest wdrożony w 2004 r. i systematycznie recertyfikowany System Zarządzania Jakością ISO 9001:2015.

Joanna Chrustek, Joanna Jakoweńko