Podróżując za granicę warto pamiętać o ubezpieczeniu. Podczas wyjazdu, tak jak i na co dzień, może nam przydarzyć się wszystko. Po co więc martwić się o dodatkowe koszty? W dodatku są one często naprawdę gigantyczne. By zapobiec finansowym konsekwencjom niemiłych niespodzianek należy zapoznać się z ofertami pakietów ubezpieczeń. Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne wymaga opłaty. Istnieje jednak opcja bezpłatna, a mianowicie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. W artykule opiszemy, czym właściwie ona jest i kiedy może nas uratować.

Z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może korzystać każdy ubezpieczony w NFZ Polak. Dzięki karcie uzyskujemy dostęp do wszelkich niezbędnych usług państwowej opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu w jednym z 28 państw członkowskich Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Pod uwagę brany jest jednak tylko zakres usług medycznych finansowanych przez dane państwo. W Polsce opieka ambulatoryjna, leczenie szpitalne czy stomatologiczne jest objęte ubezpieczeniem społecznym, jednak w niektórych krajach Państwo finansuje opiekę medyczną jedynie w części. W takiej sytuacji, EKUZ pokrywa tylko część tych „państwowych” kosztów, zaś koszty pacjenta, Polski turysta będzie musiał pokryć z własnych środków. - wyjaśnia Urszula Szwarc – Zastępca Dyrektora Handlowego Europ Assistance.

EKUZ / Media

Kup ubezpieczenie turystycznie– wybierz polisę online

Gdzie i kiedy wnioskować?

Wydanie karty EKUZ nie wymaga wielu starań. Wystarczy złożyć wniosek w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwej miejscu zamieszkania ubezpieczonego. Wyrobienie karty nie wiąże się z żadnymi opłatami. Długość oczekiwania jest również zadowalająca, gdyż wydawana jest „od ręki”, dzięki czemu możemy ją dostać nawet dzień przed podróżą. W okresie wakacyjnym należy jednak pamiętać o większym zainteresowaniu kartą, co wiąże się z dużymi kolejkami w miejscach jej wydawania.

Jak wygląda zainteresowanie kartą?

Z badań Europ Assistance Polska wynika, że w 2012 r. 1 553 700 Polaków odebrało z NFZ karty EKUZ. W roku 2013 chętnych było już 2 007 210, natomiast w bieżącym – 2 061 396 (a rok jeszcze się nie skończył). Jak pokazują badania, liczba Polaków, którzy zdecydowali się wyrobić kartę, z roku na rok rośnie. Duże zainteresowanie to zasługa m.in. braku opłat. Należy jednak pamiętać, że EKUZ nie zawsze wystarcza. Warto więc wydać dodatkowe pieniądze, by na urlopie czuć się w pełni bezpiecznie. Badania przedstawiają, że 69% Polaków inwestuje w płatne ubezpieczenie turystyczne lub posiada je w ramach innych produktów (np. kart kredytowych czy wykupionych wycieczek).

Dodatkowa pomoc

Polisa ubezpieczenia turystycznego daje gwarancję pokrycia wszelkich opłat medycznych nie zważając na to, czy w danym kraju opieka medyczna jest współfinansowana przez pacjentów. Dodatkowym atutem zakupionej polisy jest również organizacja i pokrycie kosztów transportu (medycznego jak i powrotnego), całodobowa pomoc w przypadku kradzieży lub zaginięcia bagażu, odwołania lub opóźnienia lotu oraz całodobowe wsparcie polskiego Koordynatora Pomocy. Zakupione ubezpieczenie zagwarantuje nam również bezpłatną pomoc w przypadku wizyt lekarskich, gdy placówka medyczna podpisała umowę z ubezpieczycielem.

Jesienne wakacje

Takie miesiące jak wrzesień, październik czy listopad, to dla wielu doskonały czas na zasłużony urlop. Jest to okres wakacyjnych obniżek i okazji do świetnego wyjazdu za niską cenę. Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na urlop jesienią. Do zdecydowanych plusów, oprócz atrakcyjnych cen, możemy zaliczyć mniej dokuczliwe upały, większy spokój, mniejszą liczbę turystów, a co za tym idzie - lepszą dostępność wszelkich atrakcji, krótsze kolejki i więcej czasu na przyjemności.
Podróżując na południe Europy warto zapoznać się z poniższymi danymi, przygotowanymi przez Europ Assistance. Dotyczą one kosztów opieki medycznej, jakie obcokrajowcy muszą ponieść w danym kraju, mimo posiadania EKUZ. Jakie korzyści daje nam więc podróżowanie z tą kartą, a co może nas zaskoczyć?

Hiszpania

• refundacja niektórych leków
• nieodpłatna hospitalizacja
• 100% płatne leczenie stomatologiczne

Francja

• możliwość ubiegania się w lokalnej kasie chorych o zwrot części kosztów za zakup leków
• zwrot 70% kosztów świadczeń medycznych
• prawo do zwrotu 100% ceny leków niezbędnych
• zwrot 60% ceny badań i analiz laboratoryjnych
• opłacenie kosztów leczenia szpitalnego (w całości bądź w 80%)
• zwrot części kosztów transportu sanitarnego (65%)
Grecja

• nieodpłatne leczenie tylko w placówkach IKA (czyli tych, które podpisały umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych). Najczęściej pracują one w godzinach 9-17, po tym czasie lekarze przyjmują prywatnie (EKUZ nie refunduje prywatnych wizyt)
• maksymalna opłata 25% ceny za leki na receptę
• opłata za dodatkowe badania (np. prześwietlenia)

Portugalia

• płatne wizyty u lekarza (2,10 – 9,20 EUR); nie dotyczy kobiet w ciąży, pacjentów poniżej 12 roku życia oraz osób dotkniętych pewnymi chorobami
• brak opłat za niektóre leki; za inne należy zapłacić 5%, 31%, 61% lub 85% ceny.
• brak opłat za pobyt w szpitalu

Bułgaria

• dopłaty w przypadku wizyt u lekarza, stomatologa. badań laboratoryjnych, hospitalizacji
• darmowe leczenie dzieci do 18 lat i kobiet w ciąży w szpitalu, który ma podpisaną umową z Bułgarską Kasą Chorych

Wady i zalety EKUZ

Do niewątpliwych zalet karty możemy zaliczyć możliwość nieodpłatnego korzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej i EFTA – bez wyłączeń na choroby przewlekłe, czy amatorskie uprawianie sportów. Podstawowym argumentem za wyrobieniem EKUZ jest bezpłatne jej wydanie.

Przyjrzyjmy się także minusom, a jest ich wiele. Przede wszystkim musimy pokryć część kosztów opieki medycznej w państwach, gdzie nie są one w 100% finansowane przez państwo. Nie zostaną nam także zwrócone koszty transporty medycznego i nie otrzymamy zorganizowanej pomocy medycznej.

Ubezpiecz to, co masz najcenniejsze – swoje zdrowie

Nie zawsze wystarczy

Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczeń Zdrowotnych na pewno nam nie zaszkodzi. Nie możemy być jednak nastawieni na to, że w danym kraju otrzymamy całkowicie darmową opiekę medyczną. Wszystko zależy od tego czy w kraju, do którego podróżujemy, koszty opieki są finansowane czy nie. EKUZ nie zapewnia nam również dodatkowych świadczeń i ochrony, jaką daje ubezpieczenie turystyczne. Warto więc zastanowić się, czy nie lepiej wydać przed podróżą kiladziesiąt złotych na dodatkowe ubezpieczenie, czy – w razie nieszczęśliwych zdarzeń – martwić się o to, jak spłacić kolosalne sumy...