O 2,2 mld zł, do 114,34 mld zł, zmniejszyły się w listopadzie tego roku aktywa znajdujące się w zarządzaniu krajowych towarzystw inwestycyjnych.
Tak wynika ze wspólnego raportu firmy analitycznej Analizy Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. To spadek o 1,8 proc. W październiku aktywa poszły w górę o 1,5 proc.
Zmiany w aktywach kategorii funduszy inwestycyjnych (proc.) / DGP
Listopadowa zniżka to efekt wyprzedaży ryzykownych aktywów w związku z obawami o rozprzestrzenianie się kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. WIG poszedł w dół o 4 proc., a grupujący największe firmy WIG20 o 3,5 proc. Nic dziwnego, że najbardziej spadła wartość aktywów znajdujących się w funduszach akcyjnych (o 5,4 proc., do 22,94 mld zł). – W dodatku siódmy miesiąc z rzędu klienci więcej środków wypłacili z funduszy akcyjnych, niż do nich wpłacili – zwracają uwagę autorzy raportu.
Równie mocno stopniały aktywa funduszy mieszanych (o 4,6 proc., do 22,34 mld zł). – Kurczą się przede wszystkim aktywa funduszy zrównoważonych. W listopadzie ich majątek zmniejszył się o ponad 5 proc. – podkreślają analitycy.
Z kolei spośród funduszy otwartych najwięcej nowych środków napływa do funduszy dłużnych. Ich aktywa pod koniec listopada wynosiły już 19,7 mld zł, o 1,1 proc. więcej niż pod koniec października.
Największy przyrost zarządzanych środków zanotowały fundusze dostępne tylko dla firm albo bardzo bogatych osób: sekurytyzacyjne (o 9,7 proc., do 1,5 mld zł) oraz nieruchomości (o 6,4 proc., do 3,14 mld zł).
Od początku 2011 r. aktywa zarządzane przez krajowe TFI zmniejszyły się o 5 proc., czyli około 6 mld zł.
Największymi środkami zarządzają Pioneer Pekao TFI (14,19 mld zł), Aviva Investors Poland TFI (9,95 mld zł) oraz PKO TFI (8,3 mld zł).