Rada Polityki Pieniężnej pozostawia stopy na niezmienionym poziomie, WIBOR już spada, mimo to oprocentowanie półrocznych lokat rośnie najmocniej od przeszło trzech lat.
Przeciętne oprocentowanie brutto depozytów (lokat i polisolokat) na 5 tys. zł / Media

Rywalizacja na rynku półrocznych depozytów terminowych nabrała rumieńców. Banki najwyraźniej uznały, że to ostatnie chwile, aby zachęcić klientów do lokowania oszczędności na dłużej niż kwartał. Kolejne miesiące mogą przynieść obniżkę stóp procentowych co zmniejszy skłonność do oszczędzania w wyniku spadku zyskowności lokat. Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym już zaczęło spadać – trzymiesięczna stopa WIBOR w ciągu kilku dni skurczyła się z 5,11 do 4,96 proc. I choć zależność pomiędzy stopami rynku międzybankowego, a oprocentowaniem depozytów dla gospodarstw zmniejszyła się pod koniec 2008 roku, to wyraźnie widać, w którą stronę podążać będą banki.

Najwyższe stawki depozytów 1-, 3- i 6- miesięcznych dla salda 5 tys. PLN / Media

Średnie oprocentowanie półrocznych depozytów wyliczanych dla 35 banków wynosi 4,83 proc. i jest o 0,04 p.p. wyższe niż przed miesiącem. Lokaty półroczne dają przeciętnie zarobić 5,09 proc. czyli o 0,18 p.p. więcej niż w sierpniu – to największy wzrost w ujęciu miesięcznym od lipca 2009 roku. Wówczas był to tylko jednorazowy wyskok, a w kolejnych miesiącach banki obniżały odsetki. Roczne depozyty przynoszą średnio 5,28 proc. zysku (-0,01 p.p.), a na przeciętnej lokacie dwuletniej można zarobić 4,82 proc., dokładnie tyle co przed miesiącem.

Od początku sierpnia co najmniej 10 baków poprawiło warunki lokat terminowych. W BGŻ Optima wzrosło oprocentowanie kwartalnej Lokaty Bezkarnej i półrocznej Lokaty Elastycznej. W ofercie BNP Paribas pojawiły się Lokaty 6/3 Plus i 6/6 Plus. Oba depozyty dają zarobić 6 proc. w skali roku, pierwszy z nich zakładany jest na kwartał, a drugi na pół roku. W drugiej połowie sierpnia Bank Ochrony Środowiska wprowadził półroczną EkoLokatę na 6,2 proc., którą można zerwać po trzech miesiącach otrzymując 4-proc. odsetki (liczone w skali roku).

Wobec klientów, którzy założą nową lokatę bank zobowiązuje się przelać 2 zł z własnych środków na jeden z parków narodowych. Z kolei FM Bank zdecydował się na podwyżkę oprocentowania 3-, 6- i 12-miesięcznych lokat. Więcej niż przed miesiącem można zarobić na kwartalnym depozycie w Getin Banku oraz Idea Banku. Natomiast klienci mBanku i MultiBanku dostali możliwość ulokowania oszczędności na pół roku według stawki 5,5 proc. w skali roku. Oprocentowanie 3- i 6-miesięcznych lokat podniósł również Meritum Bank.Warto odnotować, że zagęszcza się również rywalizacja banków wśród lokat na mniej popularne terminy. Bank Pocztowy wprowadził 5-miesięczną lokatę z oprocentowaniem 5,55 proc. w skali roku. Credit Agricole zaoferował 18-miesięczną polisę gwarantującą zysk, jak na lokacie z oprocentowaniem 7 proc. brutto w skali roku. Idea Bank wprowadził natomiast 2-miesięczną Lokatę PRO na 6,7 proc. Z kolei Getin Online (internetowa marka Getin Banku) przyciąga klientów
4-miesięczną Lokatą Wspólną, której oprocentowanie jest uzależnione od całkowitej liczby założonych depozytów. Aktualnie przy ponad 11 tys. złożonych wniosków oprocentowanie wynosi 6,4 proc., wraz ze wzrostem liczby zainteresowanych oprocentowanie może wynieść do 6,8 proc.

Wśród zmian niekorzystnych dla klientów warto odnotować spadek oprocentowania 12-miesięcznej Lokaty Swobodnie Zarabiającej w BZ WBK. O 0,2 pkt proc. mniej na kwartalnym depozycie płaci neoBANK (internetowy oddział Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego). Natomiast Getin Bank wraz z końcem sierpnia przestał oferować kwartalną polisę lokacyjną.

Najwyższe stawki depozytów 12, i 24- miesięcznych dla salda 5 tys. PLN / Media

Najwyższe zyski na miesięcznej lokacie, podobnie jak przed miesiącem, oferuje Idea Bank, który dla kwoty 5 tys. zł płaci 9 proc. w skali roku na Lokacie z Kuponem. Maksymalne saldo lokaty, to 10 tys. zł, a klienci którzy ulokują mniej niż 5 tys. zł mogą liczyć na 10-proc. odsetki w skali roku. Najwyżej oprocentowaną lokatę kwartalną oferuje Meritum Bank, który nowym klientom daje zarobić 6,75 proc. Przed miesiącem dla kwoty 5 tys. zł stawka ta wynosiła jeszcze 8,5 proc., lecz powyżej tego salda oprocentowanie spadało. Teraz bank wprowadził płaską stawkę, która jest niezmienna od 500 zł do 0,5 mln zł. Meritum płaci również najwięcej za depozyty półroczne (6,6 proc.).

W przypadku najwyżej oprocentowanych lokat rocznych i dwuletnich ostały się te same oferty co miesiąc wcześniej. Największe zyski z rocznego depozytu wypłaca Bank BGŻ Optima, który oferuje polisolokatę ze świadczeniem z tytułu dożycia w wysokości 5,27 proc. – to tyle co 6,5 proc. brutto na zwykłej lokacie. Liderem depozytów dwuletnich wciąż jest FM Bank. Płaci on 6,34 proc. w skali roku, lecz oprocentowanie lokaty jest zmienne. Bank do sześciomiesięcznej stawki WIBOR (aktualizowanej co kwartał) dodaje 1,2 p.p. premii. Klienci, którzy preferują oprocentowanie stałe (chociażby ze względu na oczekiwany spadek stóp procentowych) mogą w FM Banku założyć lokatę na 6,2 proc. w skali roku z niezmienną stawką.

Michał Sadrak