statystyki

Cel: Kancelarie odszkodowawcze. Rząd zaczyna dokręcanie śruby

autor: Małgorzata Kwiatkowska20.09.2016, 07:56; Aktualizacja: 20.09.2016, 08:07
sąd, temida

Trwało to kilka miesięcy, ale Ministerstwo Finansów ustosunkowało się do zgłoszonej przez rzecznika finansowego (RF) propozycji uregulowania działalności kancelarii odszkodowawczych,źródło: ShutterStock

Nieuczciwe firmy dochodzące roszczeń klientów od ubezpieczycieli będą miały trudniej już za trzy miesiące. Z czasem branżę czeka dalsze dokręcanie śruby.

Trwało to kilka miesięcy, ale Ministerstwo Finansów ustosunkowało się do zgłoszonej przez rzecznika finansowego (RF) propozycji uregulowania działalności kancelarii odszkodowawczych, specjalizujących się w dochodzeniu roszczeń od firm ubezpieczeniowych w zamian za część przyznanych świadczeń. Stanowisko resortu jest ostrożne. „W najbliższym czasie w ramach Rady Rozwoju Rynku Finansowego zostanie zainicjowana dyskusja na temat ewentualnego podjęcia działań legislacyjnych zmierzających do uregulowania niektórych aspektów działalności kancelarii odszkodowawczych” – poinformowało DGP biuro prasowe ministerstwa.

Projekt regulacji zawodu doradcy odszkodowawczego przygotowany przez Biuro RF w kwietniu trafił też do Ministerstwa Sprawiedliwości. To zadeklarowało współpracę przy przygotowywaniu odpowiednich przepisów, ale ostateczną decyzję co do tego, czy kwestie kancelarii regulować, zostawiło ministrowi finansów.

– Jesteśmy zadowoleni, że zarówno minister sprawiedliwości, jak i minister finansów dostrzegają możliwość uregulowania działalności kancelarii odszkodowawczych. Chcemy wprowadzenia rozwiązań sprzyjających profesjonalizacji i ograniczających ryzyko defraudacji – mówi Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze RF.

Kancelarie odszkodowawcze pełnią coraz istotniejszą rolę na rynku. Biuro rzecznika szacuje, że w 2015 r. przepłynęło przez nie 1,5 mld zł, czyli niemal 5 proc. odszkodowań i świadczeń wypłaconych przez wszystkich krajowych ubezpieczycieli majątkowych i życiowych, a konkurencja w branży stale rośnie. Zdaniem RF powoduje ona, że część firm proponuje w sporach z towarzystwami rozwiązania niekoniecznie najlepsze dla klientów. Zdarzały się też przypadki defraudacji pieniędzy.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane