statystyki

Obniżki stóp dały rekordowy odpływ z lokat terminowych

autor: Łukasz Wilkowicz26.05.2020, 06:00; Aktualizacja: 26.05.2020, 07:58
Na rachunki bieżące klientów indywidualnych napłynęła w kwietniu rekordowa kwota ponad 22 mld zł. Towarzyszył temu najwyższy w historii odpływ środków z depozytów terminowych – niemal 12,5 mld zł.

Na rachunki bieżące klientów indywidualnych napłynęła w kwietniu rekordowa kwota ponad 22 mld zł. Towarzyszył temu najwyższy w historii odpływ środków z depozytów terminowych – niemal 12,5 mld zł.źródło: ShutterStock

Pieniędzy na kontach bankowych przybywa. Ale na takich, z których w każdej chwili można dokonać wypłaty

Kto może, zbiera gotówkę, by chronić się przed konsekwencjami kryzysu. Taki wniosek nasuwa się z analizy opublikowanych w poniedziałek kwietniowych danych Narodowego Banku Polskiego na temat podaży i popytu na pieniądz.

Gospodarstwa domowe w ubiegłym miesiącu zwiększyły swoje zasoby w bankach o prawie 9,9 mld zł. Trzeci raz z rzędu zanotowano przyrost w takiej skali. W ubiegłym roku napływ depozytów klientów indywidualnych nie przekraczał średnio 6,3 mld zł miesięcznie.

Na kontach firmowych przybyło prawie 4,3 mld zł. To o niemal 80 proc. więcej, niż wynosiła ubiegłoroczna miesięczna średnia, ale też o niespełna 8 proc. więcej niż w kwietniu ub.r. O ponad 16 mld zł zwiększyły depozyty pozostałe instytucje finansowe.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Krzysztof M.(2020-05-26 10:10) Zgłoś naruszenie 40

  Gołym okiem widać,że koszt pandemii przerzucono w pierwszej kolejności na drobnych ciułaczy, cel - zrobić z nich dziadów kalwaryjskich głosujących wraz z lumpenproletariatem na kolejne lewackie partie oferujących cynamon do ryżu.

  Odpowiedz
 • okradają biednych ?(2020-06-16 07:06) Zgłoś naruszenie 10

  jestem emerytem, czuje się ograbiany przez PiS , ponieważ tak ustawili stopy procentowe, - oszczędności mojego życia na czarną godzinę topnieją z dnia na dzień w zastraszającym tempie - nawet za tzw. "komuny" państwo waloryzowało lokaty bankowe , a także zapewniało premie gwarancyjne na "Mieszkaniowych Książeczkach Oszczędnościowych".

  Odpowiedz
 • seksualna zmyłka ?(2020-06-16 07:13) Zgłoś naruszenie 10

  PiS stara się odwrócić uwagę ludu od spraw istotnych zwykłym Polakom, na tematy "chwytliwe" , jak np . preferencje seksualne , czyli tzw. LGBT.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane