statystyki

Konsument musi wiedzieć, ile zapłaci za wcześniejszą spłatę kredytu

autor: Szymon Cydzik12.02.2019, 17:00; Aktualizacja: 12.02.2019, 20:48
W toku sprawy strona powodowa sprawdzała wypowiedzi na różnych forach w internecie. W ten sposób dowiedziała się, że wielu innym klientom firma nie zwracała składki za krótszy okres ubezpieczeniowy w związku ze spłatą pożyczki przed terminem.

W toku sprawy strona powodowa sprawdzała wypowiedzi na różnych forach w internecie. W ten sposób dowiedziała się, że wielu innym klientom firma nie zwracała składki za krótszy okres ubezpieczeniowy w związku ze spłatą pożyczki przed terminem.źródło: Fotolia

Wszystkie koszty rozliczenia po spłacie kredytu przed terminem muszą być wskazane w umowie – stwierdził Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej.

Pewien mężczyzna zaciągnął w 2013 r. pożyczkę na bardzo niekorzystnych warunkach. Choć wypłacono mu niecałe 4 tys. zł, zobowiązany był oddać łącznie ponad 12 tys. zł. Miesiąc później zwrócił pobraną sumę, składając oświadczenie o odstąpieniu od umowy (mimo iż przewidziany w niej termin odstąpienia wynosił 14 dni). Powoływał się przy tym na art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim (Dz.U. z 2018 poz. 993), który pozwala na spłatę bez dodatkowych opłat w przypadku niedopełnienia obowiązków przez kredytodawcę. Jednym z nich jest obowiązek informacyjny, czyli wskazanie m.in. kosztów związanych z wcześniejszą spłatą pożyczki.

Firma nie uznała tego oświadczenia i nie oddała klientowi weksla in blanco, stanowiącego zabezpieczenie kredytu. Dlatego wniósł on sprawę do sądu. W kwietniu 2018 r. sąd rejonowy uznał, że oświadczenie o odstąpieniu od umowy zostało skutecznie złożone, a wszelkie zobowiązania z tytułu odsetek i innych opłat wygasły. Nakazał też spółce zwrot weksla in blanco.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane