statystyki

Pojazdy na gaz z wyższą składką

autor: Patryk Słowik21.02.2018, 07:17; Aktualizacja: 21.02.2018, 10:06
Resort finansów uważa, że „bezpośrednie działania z zakresu ochrony środowiska, w tym związane z ograniczeniem smogu, pozostają poza jego właściwością”.

Resort finansów uważa, że „bezpośrednie działania z zakresu ochrony środowiska, w tym związane z ograniczeniem smogu, pozostają poza jego właściwością”.źródło: ShutterStock

Właściciel auta z instalacją LPG może zapłacić za polisę OC więcej, niż gdyby chciał ubezpieczyć taki sam samochód napędzany benzyną. Wynika tak z odpowiedzi ministra finansów na interpelację poselską Mirosławy Nykiel (PO).

Resort zastrzega, że kalkulacja wysokości składek ubezpieczeniowych znajduje się poza jego właściwością, więc informacje uzyskał od organizacji samorządu ubezpieczycieli, czyli Polskiej Izby Ubezpieczeń.

PIU zaś wskazała, że większość ubezpieczycieli nie traktuje instalacji gazowej jako parametru wykorzystywanego do stosowania zwyżki składki. Niektórzy przedsiębiorcy jednak – rzeczywiście – biorą to pod uwagę. Czyżby, jak sugeruje posłanka Nykiel, dyskryminowali tych, którzy mniej wydają na paliwo?

Powód jest prozaiczny. Otóż ubezpieczyciele w kalkulacji składki ubezpieczeniowej biorą pod uwagę przewidywany roczny przebieg pojazdu. A z wszelkich gromadzonych danych i statystyk wynika, że auto z instalacją LPG jest intensywniej wykorzystywane przez Polaków niż to napędzane benzyną, hybrydowe lub zasilane elektrycznie.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Kolo(2018-03-01 10:53) Zgłoś naruszenie 80

  Jak jeździłem na benzynie to nie miałem zniżki a k...a jak jeżdżę do roboty tyle samo na gazie to czemu mam płacić więcej ? W d... mam takich ubezpieczycieli!

  Odpowiedz
 • =**=(2018-02-28 15:53) Zgłoś naruszenie 80

  "z wszelkich gromadzonych danych i statystyk wynika, że auto z instalacją LPG jest intensywniej wykorzystywane przez Polaków niż to napędzane benzyną, hybrydowe lub zasilane elektrycznie" -cytat. A g...no prawda, że jeździ więcej. Że jeździ taniej to się zgodzę. Kombinują jak oskubać jeszcze bardziej miliony Polaków jeżdżących na gazie. Uderzają tam gdzie widzą masowość zastosowania. A, że dzięki LPG mamy czystsze powietrze to już nie chcą zauważać

  Odpowiedz
 • LPG montuje Biedota....(2018-02-25 21:43) Zgłoś naruszenie 110

  dowalić im po garbie....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane