statystyki

Wypowiedzenie umowy rachunku: „Ważne powody” nie muszą być skonkretyzowane przez bank

autor: Patryk Słowik09.11.2017, 07:32; Aktualizacja: 09.11.2017, 09:26
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Sąd skorzystał ze swojego uprawnienia i zmienił wyrok w ten sposób, że uchylił część dotyczącą kary finansowejźródło: ShutterStock

Skoro prawo nie zobowiązuje korporacji do tworzenia enumeratywnego katalogu przypadków, w których mogą one wypowiadać umowy rachunku bankowego konsumentom, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie może karać za zbyt ogólnikowy wykaz. Wynika tak z wczorajszego wyroku Sądu Najwyższego. Efekt? Głośna decyzja urzędników sprzed pięciu lat, wskutek której nałożono blisko 15-milionową karę na PKO BP, trafia do kosza. Podobnie jak wyroki sądów pierwszej i drugiej instancji.

Na przełomie 2012 i 2013 r. UOKiK skontrolował umowy zawierane przez banki z konsumentami o indywidualne konta emerytalne (IKE). Ujawniono wiele nieprawidłowości. Największych naruszeń dopuścić się miał PKO BP. Zarzuty były dwojakie. Po pierwsze, bank w zawieranych kontraktach nie wskazywał jakiejkolwiek swojej odpowiedzialności za przeprowadzanie operacji pieniężnych, np. opóźnień w przekazywaniu środków w ramach wypłaty transferowej.

„Zgodnie z prawem umowa o prowadzenie rachunku bankowego musi określać m.in. odpowiedzialność przedsiębiorcy za nieprawidłowe rozliczenia pieniężne oraz wysokość odszkodowania za poniesione z tego tytułu straty. Konsument musi wiedzieć, jakie prawa mu przysługują w razie niewywiązania się banku z kontraktu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku umów, na podstawie których konsumenci lokują środki finansowe” – argumentował UOKiK.

Po drugie – w ocenie urzędników – „PKO BP nieprecyzyjnie informował o powodach wypowiedzenia umowy, dopuszczając dowolną interpretację przedsiębiorcy. W konsekwencji bank mógł wypowiedzieć kontrakt z innych powodów, niewskazanych w umowie”.

Oba zarzuty ostały się przed sądami powszechnymi. Zmniejszono jedynie karę do 4 mln zł, uznając, że działalność tego konkretnego banku na rynku IKE była nieznaczna.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane