Liczy się ostateczny wynik egzaminu radcowskiego, a nie jego oceny cząstkowe – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Zdający uzyskał pozytywny wynik z egzaminu radcowskiego. Odwołał się jednak od ocen z trzech części egzaminu. Uważał, że powinien otrzymać wyższe noty. Komisja egzaminacyjna II stopnia przy ministrze sprawiedliwości stwierdziła, że odwołanie przysługuje jedynie od uchwały o wyniku egzaminu radcowskiego – który może być pozytywny lub negatywny – nie zaś od ocen cząstkowych.

Prestiż

Aplikant wniósł skargę do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił ją i uchylił postanowienie komisji. Orzekł, że ustawa o radcach prawnych (Dz.U. z 2012 r. nr 10, poz. 65 ze zm.) nie wyłącza możliwości zaskarżenia zdanego egzaminu. Zgodnie z art. 368 tej ustawy odwołanie przysługuje od uchwały o wyniku egzaminu. Oznacza to, że można je wnieść zarówno od wyniku negatywnego, jak i pozytywnego.
Zdaniem sądu oceny cząstkowe mogą mieć dla zdającego znaczenie nie tylko prestiżowe, lecz także istotne dla przyszłej kariery zawodowej. Istotne jest więc nie tylko samo zaliczenie, lecz także ocena.
Komisja egzaminacyjna wniosła skargę kasacyjną. Przekonywała, że osoba, która pomyślnie ukończyła aplikację i nie kwestionuje zaliczenia sprawdzianu, nie może podważać samych ocen. Procedura ustalenia ostatecznego wyniku jest wielofazowa i złożona, jednak jej efekt jest albo pozytywny, albo negatywny. Rozpoznając odwołanie komisja może jedynie utrzymać w mocy uchwałę stwierdzającą negatywny wynik albo ją uchylić i stwierdzić pozytywny wynik. Nie może natomiast uchylić uchwały o pozytywnym wyniku.

Efekt końcowy

NSA uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Wskazał, że art. 368 ust. 1 ustawy o radcach prawnych jednoznacznie określa, że odwołanie przysługuje od wyniku egzaminu radcowskiego. Aplikant tego zaś nie zaskarżył, a jedynie oceny składające się na rezultat końcowy.
Sąd wyjaśnił, że wynik egzaminu nie jest określony konkretną oceną, lecz ustaleniem, że jest pozytywny albo negatywny. Pozytywny wynik otrzymuje zdający, który zaliczył każdą część sprawdzianu. Komisja egzaminacyjna rozpoznająca odwołanie od uchwały o wyniku egzaminu radcowskiego może jedynie utrzymać decyzję w mocy albo ją uchylić – jeżeli była negatywna – i stwierdzić, że aplikant zdał.
Nie może zaś uchylić uchwały ustalającej pozytywny wynik. W wypadku więc zdania egzaminu radcowskiego odwołanie od uchwały komisji nie przysługuje.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 stycznia 2013 r., sygn. akt II GSK 1949/11.