statystyki

Pomoc prawna przy odzyskiwaniu VAT od wydatków inwestycyjnych

autor: Patrycja Dudek13.05.2019, 08:40; Aktualizacja: 13.05.2019, 08:40
Inaczej byłoby, gdyby podatnik spytał o to, czy we wskazanych okolicznościach usługi doradcze rzeczywiście mają związek wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi.

Inaczej byłoby, gdyby podatnik spytał o to, czy we wskazanych okolicznościach usługi doradcze rzeczywiście mają związek wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi.źródło: ShutterStock

Jeśli podatnik przyjmuje element stanu faktycznego za pewnik, to organ interpretacyjny nie może z tym polemizować, nawet gdyby wiedział, że jest to nieprawdą – orzekł NSA.

Chodziło o gminę, która chciała odliczyć podatek naliczony z faktury wystawionej przez kancelarię prawniczą. Kwestia dotyczyła pomocy prawnej przy odzyskiwaniu VAT od wydatków inwestycyjnych. We wniosku o interpretację gmina podała, że czynności doradcze są związane wyłącznie z wykonywaniem przez nią czynności opodatkowanych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził jednak, że nie jest to prawdą. Wskazał, że część gminnych inwestycji nie dawała pełnego prawa do odliczenia VAT. W wydanej interpretacji wyjaśnił więc, że gmina może odliczyć VAT naliczony wyłącznie w części, w jakiej usługi prawnicze są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Tłumaczył, że zrobił to w trosce o to, by interpretacja dawała podatnikowi rzeczywistą ochronę prawną na wypadek kontroli.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane