Wieża Eiffla to tylko początek długiej listy niepowtarzalnych miejsc, które warto zobaczyć w Paryżu. Musée d’Orsay, Centre Georges Pompidou, Luwr, pałac wersalski, bazylika Sacré Coeur czy Pola Elizejskie pozwalają już nieco bardziej rozsmakować się w urodzie najpiękniejszego z francuskich miast.
.
1
Musée d’Orsay
Muzeum mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego. Obok malarstwa i rzeźby prezentowane są tutaj także dzieła sztuki użytkowej, fotografii i grafiki, a także rysunki, projekty i modele budynków. Odwiedzający mogą tu podziwiać przede wszystkim dzieła malarzy impresjonistów i postimpresjonistów, takich jak: Paul Cézanne, Edgar Degas, Paul Gauguin, Édouard Manet, Claude Monet, Camille Pissarro, Auguste Renoir, Georges Seurat, Henri de Toulouse-Lautrec czy wreszcie słynnego Vincenta van Gogha.
Inne / Alexander Franke, lic: CC 3.0
2
Notre Dame (La cathédrale Notre-Dame de Paris)
Budowano ją niemal 200 lat ((1163-1345). Okazała i majestatyczna w swojej bryle i wnętrzach poświęcona jest Matce Boskiej (Nasza Pani). Należy do najbardziej znanych katedr na świecie. Gotycki symbol dawnej potęgi Kościoła katolickiego we Francji. W czasie wielkiej rewolucji była Świątynią Rozumu i cudem uniknęła zburzenia. Jest chętnie odwiedzana przez turystów z powodu niezwykłej urody wnętrza zdobionego m.in. witrażami i słynną rozetą nad środkowym portalem.
ShutterStock
3
Wieża Eiffla
Dzieło konstruktora Gustave’a Eiffela to dziś symbol Paryża i jeden z lepiej znanych symboli Francji. Budowla powstała z okazji wystawy światowej w 1889 roku - w stulecie rewolucji francuskiej. Miała pokazać siłę i zdolności mocarstwowej Republiki Francuskiej. Z czasem miała być rozebrana, ale jej twórca skutecznie do tego nie dopuścił. Z upływem dekad stała się coraz lepiej rozpoznawalnym obiektem Paryża. By wjechać na górę i zobaczyć miasto z wysokości - trzeba zazwyczaj sporo odczekać w kolejce chętnych turystów z całego świata.
ShutterStock
4
Pałac w Wersalu
Monumentalny, majestatyczny, pełen przepychu i luksusu. Podmiejski kompleks pałacowo-parkowy jest symbolem tego, czym były czasy panowania we Francji dynastii Walezjuszów i Burbonów.
Oficjalną rezydencję króla Francji projektowali i budowali najlepsi architekci (Louis Le Vau i Jules Hardouin-Mansart). Wnętrza projektował Charles Le Brun, a ogrody - André Le Nôtre. Cały kompleks powstał z myślą o podkreśleniu potęgi Ludwika XIV, największego władcy XVII-wiecznej Europy.
ShutterStock
5
Most Aleksandra III (Pont Alexandre III)
Najokazalszy z nadsekwańskich mostów Paryża. W całości metalowy, podobnie jak budowana dekadę wcześniej wieża Gustave’a Eiffela. Most powstał z myślą o wystawie światowej w 1900 roku. Z uwagi na fakt, że Francja i Rosja zawarły w 1892 roku przymierze antyniemieckie konstrukcja otrzymała imię cesarza Imperium Rosyjskiego Aleksandra III Romanowa - most miał symbolizować polityczną siłę przyjaźni francusko-rosyjskiej (na moście umieszczono godła Francji i Imperium Rosyjskiego oraz personifikacje Sekwany i Newy).
ShutterStock
6
Centre Georges Pompidou (Musée National d’Art Moderne)
Właściwie dlaczego nie uczynić z rur, kabli i innych elmentów instalacji budynków ozdoby i dzieła sztuki architektonicznej? Na taki postmodernistyczny pomysł (pokazania rur i instalacji na fasadzie budynku) wpadli dwaj projektanci - Renzo Piano i Richard Rogers - którzy wygrali konkurs na koncepcję centrum kulturalnego w paryskiej dzielnicy Beaubourg. Prowokujące swoim awangardowym wyglądem centrum nosi imię Georgesa Pompidou - prezydenta Francji, który zainicjował budowę tego gmachu. We wnętrzach mieści się muzeum pokazujące dzieła sztuki współczesnej oraz biblioteka.
ShutterStock
7
Luwr (Le Musée du Louvre)
Absolutny top wśród muzeów klasy światowej. Odwiedzany przez miliony turystów. Przeogromne zbiory Luwru zawierają setki tysięcy dzieł sztuki, a wśród nich są m.in. kodeks Hammurabiego, Nike z Samotraki, Wenus z Milo oraz Mona Lisa Leonarda da Vinci. Zbiory Luwru podzielono na osiem działów: starożytnego Egiptu, starożytnego Bliskiego Wschodu, starożytnej Grecji, starożytnego Rzymu, sztuki islamu, rzeźby, malarstwa, rzemiosła Artystycznego, rysunku i grafiki.
ShutterStock
8
Panteon
To tutaj znajdują się grobowce osób, które uznano za zasłużone dla porewolucyjnej Francji, m.in. Woltera, Jana Jakuba Rousseau, Honoré Mirabeau, Victora Hugo, Emila Zoli, Jeana Jaurèsa, twórcy pisma dla niewidomych Louisa Braille’a, Pierre'a Curie oraz Marii Skłodowskiej-Curie. Pierwotnie gmach pełnił funkcje kościoła pw. św. Genowefy (patronki Paryża), który wzniesiono na życzenie króla Ludwika XV. Od niemal 150 lat obiekt pełni rolę mauzoleum wybitnych Francuzów.
ShutterStock
9
Pola Elizejskie
Les Champs Élysées (Pola Elizejskie) to najważniejsza i najbardziej prestiżowa arteria Paryża wypełniona restauracjami, kinami, teatrami. Łączy plac Zgody (Place de la Concorde) z placem Charles'a De Gaulle'a (tam, gdzie Łuk Triumfalny - L’Arc de Triomphe). Spacerując Polami dotrzemy w okolice Pałacu Elizejskiego – okazałego gmachu, w którym urzęduje prezydent Francji.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję