statystyki

Wprowadzenie CIT: Przedsiębiorco, poznaj nowe obowiązki

autor: Tomasz Krasowski23.10.2020, 07:20; Aktualizacja: 23.10.2020, 07:39
Zmiana statusu podatkowego spółki komandytowej będzie wiązać się z obowiązkiem zamknięcia ksiąg rachunkowych z dniem 31 grudnia 2020 r.

Zmiana statusu podatkowego spółki komandytowej będzie wiązać się z obowiązkiem zamknięcia ksiąg rachunkowych z dniem 31 grudnia 2020 r.źródło: ShutterStock

Na skutek zmian planowanych przez rząd zyski spółek komandytowej i jawnej zostaną dwukrotnie opodatkowane podatkiem od osób prawnych. Raz będzie to na etapie ich wygenerowania przez spółkę i drugi raz na etapie ich dystrybucji do wspólników.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 642; dalej: projekt nowelizacji) przewiduje objęcie CIT:

spółek komandytowych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski oraz

spółek jawnych – jeżeli ich wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne, a spółka nie złoży do organów podatkowych w przewidzianym terminie informacji o podatnikach podatku dochodowego posiadających, bezpośrednio lub pośrednio, prawa do udziału w zysku tej spółki.

Co do zasady spółka komandytowa zostanie objęta ogółem regulacji przewidzianych w ustawie o CIT dla spółek kapitałowych. Z tego względu do dochodów takiej spółki będzie mogła znaleźć zastosowanie 9-proc. stawka CIT w przypadku osiągania przychodów nieprzekraczających 2 mln euro rocznie.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane