Kredyty gotówkowe należą do najsilniej promowanych produktów bankowych. Swoimi twarzami firmują je celebryci. Szukając najlepszego dla siebie finansowania warto jednak sprawdzić, co mogą nam zaoferować banki spółdzielcze.

Kredyty gotówkowe należą do tych produktów bankowych, na które zapotrzebowanie jest zawsze, niezależnie od miesiąca czy pory roku. Spora część z nas zapytana o to, gdzie udałaby się po taki kredyt, odpowiedziałaby, że do banku. Dodajmy: banku komercyjnego. Dlaczego? Jesteśmy wręcz bombardowani reklamami przekonującymi nas, że najlepszym rozwiązaniem dla nas jest wzięcie pożyczki właśnie w tym a nie innym banku. Czy to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie? Czy nie ma dla niego alternatywy? Jest – to bank spółdzielczy.

Porównywarka kredytów gotówkowych. Oblicz ratę w 3 minuty i wybierz najtańszą ofertę

O bankach spółdzielczych słyszała z pewnością większość z nas. Jeżeli nie słyszała, to z pewnością widziała ich placówki – czy to podczas wyjazdów wakacyjnych, czy (coraz częściej) w dużych miastach. Na terenie Polski jest ich 573, w porównaniu do 46 banków i przedstawicielstw banków zagranicznych i instytucji finansowych działających w Polsce. Ich oferta – zwłaszcza ta adresowana do klientów indywidualnych – niewiele odbiega od tego, co możemy znaleźć w bankach komercyjnych. TotalMoney.pl postanowił sprawdzić, czy w banku spółdzielczym można otrzymać równie dobry kredyt gotówkowy co w banku komercyjnym.
Pod uwagę wzięliśmy kredyt w wysokości 5 000 zł „na rękę” udzielony na okres 12 miesięcy trzyosobowej rodzinie, której łączne miesięczne dochody netto wynoszą 3 952 zł. Postanowiliśmy porównać oferty banków udzielających najwięcej kredytów gotówkowych oraz jednego banku spółdzielczego – GBS Banku, działającego na terenie województw lubuskiego i zachodniopomorskiego.

Porównanie kredytów gotówkowych udzielanych przez wybrane banki komercyjne i spółdzielcze
Nazwa banku Miesięczna rata Oprocentowanie nominalne RRSO Prowizja Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta
Getin Noble Bank 436,56 zł 8,70% 9,06% 0,00% 5238,72 zł
eurobank 440,74 zł 10,50% 11,02% 0,00% 5288,88 zł
Bank Millennium 446,35 zł 12,90% 20,33% 3,00% 5506,22 zł
GBS Bank 470,14 zł 8,49% 25,49% 5,00% 5641,68 zł
BNP Paribas Bank Polska 472,08 zł 13,99% 26,03% 2,99% 5664,93 zł
PKO Bank Polski 479,42 zł 16,49% 30,26% 0,00% 5753,04 zł
Credit Agricole Bank Polska 481,29 zł 17,99% 31,05% 5,00% 5775,48 zł
Założenia: Kwota kredytu 5000 zł "na rękę", okres kredytowania 12 miesięcy. Raty równe. Klient: rodzina 2+1 z miesięcznymi dochodami netto w wysokości 3952 zł (tj. 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia netto) uzyskiwanymi z umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Klient wewnętrzny (posiada od 1 roku konto osobiste) Źródło: banki i TotalMoney.pl

Miejsca w czołówce zestawienia zajęły duże banki komercyjne: Getin Noble Bank, eurobank i Bank Millennium. Natomiast na czwartym miejscu znalazł się GBS Bank. Wysokość miesięcznej raty kredytu w GBS Banku wynosi 470,14 zł. Jest co prawda wyższa od tej pobieranej przez, zajmujący trzecie miejsce, Bank Millennium o 23,79 zł, ale biorąc kredyt gotówkowy w GBS Banku zapłacimy mniej niż w bankach, które silnie promują swoją ofertę kredytów gotówkowych: w BNP Paribas Banku, w PKO Banku Polskim czy w Credit Agricole Banku Polska.

Czy poza wysokością raty kredytu – czynnika najbardziej wpływającego na nasz domowy budżet – oferta banków komercyjnych różni się czymś jeszcze od oferty banków spółdzielczych. Tak. Banki spółdzielcze działają na stosunkowo niedużym terenie (w porównaniu do banków komercyjnych), a z tym wiąże się to, że są bliżej lokalnej społeczności i przygotowując swoją ofertę muszą brać pod uwagę potrzeby swoich klientów.

Tak też jest w przypadku GBS Banku: „Oferta produktowa za każdym razem opracowywana jest w oparciu o sugestie i potrzeby klientów. Od kilku lat przeprowadzamy badania potrzeb klientów przez zewnętrzne firmy” – mówi Zbigniew Wielgosz, prezes zarządu GBS Banku. „Nasza marka oparta jest o motto ‘Dołącz do znajomych’. Chcemy, żeby klienci patrzyli na bank, nie tylko przez pryzmat budynku, liczb czy komputerów. Podstawową zasadą jaką stosujemy dla wypełnienia treścią marki ZNAJOMEGO Banku jest przejrzystość i uczciwość cenowa. Nie zaskakujemy klientów ukrytymi kosztami. Kredyt gotówkowy z gwarancją najniższej ceny jest produktem, który śmiało można polecać znajomym. Dajemy klientom gwarancję najniższej ceny. Jeżeli inny bank przebije tę ofertę, z miejsca obniżamy koszty kredytu klienta” – dodaje Zbigniew Wielgosz.

Potrzebujesz gotówki? Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt

Sektor bankowy zmienia się na naszych oczach. Banki spółdzielcze nie mogą pozostać w tyle. Mimo tego, że działają w mniejszej skali niż ich komercyjni „koledzy”, nie mogą pozwolić sobie na to żeby wypaść z peletonu. Stąd np. w ofercie GBS Banku, oprócz bankowości internetowej znajdują się m.in. zbliżeniowe karty płatnicze (które oferowane są przez polskie banki dopiero od nieco ponad dwóch lat). Dlatego więc szukając kredytu gotówkowego powinniśmy sprawdzić także oferty banków spółdzielczych. Dane znajdujące się w powyższej tabeli pokazują dość dobitnie, że potrafią one być konkurencyjne na dzisiejszym, trudnym rynku bankowym.