statystyki

Trudniej dostać się do banku. Efekty dyrektywy PSD2

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto17.09.2019, 07:33; Aktualizacja: 17.09.2019, 07:56
Bankowcy uważają, że przypadki, by ktoś korzystający z bankowości internetowej nie używał jednocześnie telefonu, to rzadkość.

Bankowcy uważają, że przypadki, by ktoś korzystający z bankowości internetowej nie używał jednocześnie telefonu, to rzadkość.źródło: ShutterStock

Pierwszy efekt obowiązywania dyrektywy PSD2 dla bankowych klientów to nowe zasady uwierzytelniania i autoryzowania niektórych operacji.

PSD2 wprowadza silne uwierzytelnianie. Do wejścia na rachunek albo wykonania operacji nie wystarczy już tylko podanie loginu i hasła. Konieczne stało się potwierdzenie chęci np. zlecenia przelewu przez wpisanie kodu – albo wysłanego w wiadomości SMS przez bank na telefon właściciela konta, albo przez aplikację bankową zainstalowaną w smartfonie.

Choć silne uwierzytelnianie to większe bezpieczeństwo, to dla niektórych klientów banków może to stanowić utrudnienie. Z problemem mogą się zetknąć np. osoby, które nie zaktualizowały w porę swoich danych, z numerem telefonu na czele. Albo takie, które używają komórki sporadycznie lub wcale. Zapytaliśmy główne urzędy odpowiedzialne za ochronę praw konsumentów, czy w takim przypadku prawa konsumentów będą należycie chronione.

– Nie analizowaliśmy tej kwestii – przyznaje Agnieszka Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane