statystyki

Trudniej dostać się do banku. Efekty dyrektywy PSD2

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto17.09.2019, 07:33; Aktualizacja: 17.09.2019, 07:56
Bankowcy uważają, że przypadki, by ktoś korzystający z bankowości internetowej nie używał jednocześnie telefonu, to rzadkość.

Bankowcy uważają, że przypadki, by ktoś korzystający z bankowości internetowej nie używał jednocześnie telefonu, to rzadkość.źródło: ShutterStock

Pierwszy efekt obowiązywania dyrektywy PSD2 dla bankowych klientów to nowe zasady uwierzytelniania i autoryzowania niektórych operacji.

PSD2 wprowadza silne uwierzytelnianie. Do wejścia na rachunek albo wykonania operacji nie wystarczy już tylko podanie loginu i hasła. Konieczne stało się potwierdzenie chęci np. zlecenia przelewu przez wpisanie kodu – albo wysłanego w wiadomości SMS przez bank na telefon właściciela konta, albo przez aplikację bankową zainstalowaną w smartfonie.

Choć silne uwierzytelnianie to większe bezpieczeństwo, to dla niektórych klientów banków może to stanowić utrudnienie. Z problemem mogą się zetknąć np. osoby, które nie zaktualizowały w porę swoich danych, z numerem telefonu na czele. Albo takie, które używają komórki sporadycznie lub wcale. Zapytaliśmy główne urzędy odpowiedzialne za ochronę praw konsumentów, czy w takim przypadku prawa konsumentów będą należycie chronione.

– Nie analizowaliśmy tej kwestii – przyznaje Agnieszka Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane