Każdego roku na uczelniach państwowych i prywatnych jednym z najbardziej obleganych kierunków jest prawo. I chociaż mówi się o tym, że rynek prawniczy jest już nasycony – tendencja do studiowania prawa nie ulega zmianie. Po skończeniu studiów tysiące magistrów podejmuje dalsze kształcenie, już na aplikacjach. W tym roku do egzaminu wstępnego na aplikacje podchodzi około 12 tys. kandydatów.

Co po studiach

Osoby, które kończą prawo mają narzędzia do tego, by spełnić się w różnych zawodach: mogą być urzędnikami, pracować w przedsiębiorstwach, różnych organizacjach, etc. Wiedza zdobyta podczas studiów, a często i odbyte praktyki umożliwiają im zdobycie interesującej pracy.

Jednak i tak co roku kilkutysięczna grupa magistrów prawa decyduje się na przystąpienie do egzaminów wstępnych na aplikacje. Wiąże się to z dalszym wieloletnim kształceniem, dzięki któremu mogą zdobyć niezbędne uprawnienia i zostać adwokatem, radcą prawnym, prokuratorem, komornikiem, notariuszem czy sędzią.

Ile trwają aplikacje

Po zdaniu egzaminów wstępnych na aplikacje można rozpocząć kolejny rozdział w edukacyjnej karierze. Ile trwają poszczególne aplikacje?

Aplikacja adwokacka – 3 lata

Aplikacja radcowska – 3 lata

Aplikacja ogólna: referendarz – 1 rok, prokurator – 2 ,5 roku, sędzia – 4,5 roku

Aplikacja notarialna – 2,5 roku

Aplikacja komornicza – 2 lata

Po zdaniu egzaminów zawodowych na aplikacji można już samodzielnie wykonywać zawód.

Aplikacje 2012

Z informacji podanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości wynika, że w tym roku zainteresowanie aplikacjami nie zmalało – chociaż zawirowania z deregulacją zawodów prawniczych niejednej osobie mogą spędzać sen z powiek.

Która aplikacja cieszy się największym powodzeniem?

Podobnie jak w poprzednich latach – najwięcej chętnych jest na aplikację radcowską (6 075 osób). Po skończeniu aplikacji można otworzyć własną kancelarię, sporządzać opinie prawne, występować przed sądami (z wyjątkiem spraw karnych i w sprawach o przestępstwa skarbowe) i urzędami, a co najważniejsze – mogą pozostawać w stosunku pracy (przykładowo: w administracji publicznej rządowej, samorządowej czy w przedsiębiorstwach).

Na aplikację adwokacką startuje w tym roku 4 400 osób. W przyszłości po ukończeniu aplikacji nie będą mogli co prawda pozostawać w stosunku pracy, ale za to mogą reprezentować klientów w sprawach karnych i w sprawach o przestępstwa skarbowe.

Notariatem jest zainteresowanych 865 osób – po zakończeniu aplikacji będą miały możliwość sporządzania aktów notarialnych i dokonywania innych czynności o charakterze notarialnym.

Komornikami chce zostać 650 osób, czyli mniej więcej tyle samo, co w roku ubiegłym. W zeszłym roku test najlepiej wypadł właśnie na tej aplikacji – naukę rozpoczęło ponad 500 osób.