Wspólnik może uchylić się od skutków złożonych oświadczeń

31.10.2017, 07:37; Aktualizacja: 31.10.2017, 08:38
biznes, firma

W sprawach nieuregulowanych w kodeksie spółek handlowych należy stosować przepisy kodeksu cywilnegoźródło: ShutterStock

Kodeks cywilny umożliwia osobie, która złożyła oświadczenie woli, uchylenie się od jego skutków prawnych, gdy wykaże, że wprowadzono ją w błąd. Czy także wspólnicy spółek handlowych mogą powoływać się na błąd w przypadku składania oświadczeń woli?

Problemem tym, który dość często powstaje w praktyce gospodarczej, zajął się Sąd Najwyższy. W rozpatrywanej sprawie chodziło o wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Złożył on oświadczenie, że uchyla się od skutków prawnych złożonych oświadczeń woli, na podstawie których przystąpił do spółki oraz wniósł do niej wkład niepieniężny. Wspólnik ten powołał się na istotny błąd polegający na tym, że jego przystąpienie do spółki z o.o. było zaplanowanym przez pozostałych wspólników przedsięwzięciem mającym na celu bezprawne przejęcie jego majątku.

Rozstrzygając powstały spór, Sąd Najwyższy podkreślił, że wspólnik spółki handlowej podlega takiej samej ochronie jak pozostali uczestnicy obrotu gospodarczego (wyrok z 2 lutego 2017 r., sygn. akt I CSK 92/16). Potrzeba ochrony przed nieuczciwym postępowaniem innego wspólnika przemawia za zastosowaniem przez osobę dotkniętą taką nieuczciwością wszelkich środków, które przewidziano w prawie.

Zdaniem Sądu Najwyższego można więc uchylić się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego w wyniku podstępu także wtedy, gdy dotyczy ono przystąpienia do spółki z o.o., objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki lub wniesienia wkładów na pokrycie obejmowanych udziałów, w tym praw do nieruchomości.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie