statystyki

Jak zaskarżyć uchwałę nieujętą w porządku obrad

autor: Anna Borysewicz26.09.2017, 09:02; Aktualizacja: 26.09.2017, 09:38
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

dokument, podpis, prawo, biznes, firmaźródło: ShutterStock

Bezpośrednio na zgromadzeniu spółki można zaproponować głosowanie nad konkretną sprawą, jeśli po pierwsze obecni są wszyscy wspólnicy i po drugie żaden przeciwko temu nie zaoponuje.

Co do zasady w sprawach nieobjętych porządkiem obrad zgromadzenia wspólników (zarówno zwyczajnego, jak i nadzwyczajnego) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: sp. z o.o.) nie można powziąć uchwały. Wyjątek wskazany w art. 239 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) dotyczy sytuacji, w której cały kapitał zakładowy jest reprezentowany na zebraniu udziałowców, a nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu dotyczącego jej podjęcia. Przy czym oba wymienione warunki muszą zachodzić łącznie. Oznacza to, że wykluczone będzie głosowanie konkretnej uchwały, gdy wprawdzie nikt nie zaoponuje jej powzięciu, ale nie wszyscy wspólnicy będą uczestniczyć w tym zgromadzeniu. Analogicznie rzecz będzie się miała, gdy wprawdzie wszyscy udziałowcy będą partycypować w zgromadzeniu, ale co najmniej jeden z nich nie zaaprobuje głosowania nad daną kwestią.

Zapis w protokole

Okoliczność, że cały kapitał zakładowy sp. z o.o. jest reprezentowany na zgromadzeniu oraz żaden z jego uczestników nie sprzeciwił się podjęciu określonej uchwały – powinna zostać wyraźnie zaprotokołowana. I to nawet w przypadku jednoosobowej sp. z o.o. Podkreślić jednak trzeba, że brak możliwości podjęcia uchwały w sprawie nieobjętej agendą obrad sam w sobie nie stoi na przeszkodzie, by przeprowadzić dyskusję nad jej przedmiotem. Sprawa może zostać następnie poddana głosowaniu na kolejnym zebraniu wspólników.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie