zwrot vat za paliwo

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu zwrot vat za paliwo. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zwrot vat za paliwo.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • TSUE: VAT można odliczyć nawet wtedy, gdy są obawy, że sprzedawca nie istnieje

  TSUE: VAT można odliczyć nawet wtedy, gdy są obawy, że sprzedawca nie istnieje

  Podstawą rozliczenia podatku jest prawidłowo wystawiona faktura. To, że sprzedający ociąga się ze składaniem deklaracji i nie płaci podatku, nie ma znaczenia dla uprawnień nabywcy

  czytaj więcej

 • Podatnicy nie mają wyboru co do trybu zwrotu VAT

  Podatnicy nie mają wyboru co do trybu zwrotu VAT

  VAT jest zwracany podmiotom z państw trzecich w trybie art. 89, a nie art. 87 ust. 5 ustawy – potwierdził WSA w Warszawie, uwzględniając uchwałę NSA z 12 października 2015 r. Sprawa dotyczyła spółki z siedzibą na Białorusi, która była zarejestrowana w Polsce dla celów VAT. Tu kupowała paliwo, a usługi świadczyła w Wielkiej Brytanii. Uważała, że zgodnie z art. 87 ust. 5 ustawy o VAT należy jej się zwrot podatku. Przepis ten stanowi, że podatnikom, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium Polski i nie mają w naszym kraju sprzedaży opodatkowanej, przysługuje zwrot podatku naliczonego (np. w cenie paliwa).

  czytaj więcej

 • Zwrot kosztów paliwa: Dodatkowy ryczałt pozwala uniknąć kasy fiskalnej

  Zwrot kosztów paliwa: Dodatkowy ryczałt pozwala uniknąć kasy fiskalnej

  Jest sposób na to, aby uwolnić się od instalacji kasy fiskalnej, gdy pracownik zwraca pracodawcy koszty paliwa wykorzystanego do celów prywatnych.

  czytaj więcej

 • Nowe opłaty drogowe w Belgii od 1 kwietnia 2016 r. Jak uprościć rejestrację?

  Nowe opłaty drogowe w Belgii od 1 kwietnia 2016 r. Jak uprościć rejestrację?

  DKV jako jedyny operator kart przejmuje na siebie wszystkie formalności związane z rejestracją przewoźników do myta w Belgii.

  czytaj więcej

 • Ekspert: W walce z oszustwami w VAT działania prokuratury i służb są ważniejsze od zmian prawa

  Ekspert: W walce z oszustwami w VAT działania prokuratury i służb są ważniejsze od zmian prawa

  W walce z wyłudzeniami VAT ważniejsze niż zmiany w prawie są działania prokuratury i służb specjalnych. Podatek wyłudzają bowiem zorganizowane grupy przestępcze, a luka w VAT to 30-40 mld zł rocznie - mówi PAP ekspert ds. podatkowych z Klubu Jagiellońskiego Radosław Piekarz.

  czytaj więcej

 • Nieostrożny przedsiębiorca może ponieść konsekwencje za oszusta

  Nieostrożny przedsiębiorca może ponieść konsekwencje za oszusta

  Fiskus będzie mógł przejąć majątek firm, który posłużył do popełnienia przestępstwa. Będzie to dotyczyć także legalnie działających podmiotów, zatrudniających nieuczciwych pracowników.

  czytaj więcej

 • Limit zwolnienia z VAT: Większa preferencja, ale chętnych może być niewielu

  Limit zwolnienia z VAT: Większa preferencja, ale chętnych może być niewielu

  Ministerstwo Finansów chce podnieść limit zwolnienia z VAT ze 150 tys. zł do 200 tys. zł. Już dziś jednak prawie 900 tys. podatnikom bardziej opłaca się rozliczać daninę.

  czytaj więcej

 • Jasiński: Wywiad skarbowy to atrapa służby [WYWIAD]

  Jasiński: Wywiad skarbowy to atrapa służby [WYWIAD]

  - Trzystu pracowników w skali całego kraju to za mało, żeby walczyć z przestępczością - mówi wiceminister finansów Wiesław Jasiński.

  czytaj więcej

 • Skiba: "Słupy" będa wkreślane z listy płatników VAT

  Skiba: "Słupy" będa wkreślane z listy płatników VAT

  Ministerstwo Finansów kończy pracę nad kompleksową nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), który trafi do dalszych prac w rządzie być może jeszcze w lipcu - mówi w wywiadzie dla PAP wiceminister finansów Leszek Skiba.

  czytaj więcej

 • Kontrole podatkowe – wciąż zbyt uciążliwe i ryzykowne dla przedsiębiorców

  Kontrole podatkowe – wciąż zbyt uciążliwe i ryzykowne dla przedsiębiorców

  Jak Pan ocenia funkcjonujący w Polsce system kontroli podatkowej:

  czytaj więcej

 • Szara strefa pożera miliardy z VAT

  Szara strefa pożera miliardy z VAT

  Gospodarka nierejestrowana, zaniżanie przychodów przez mikro-przedsiębiorstwa i wyłudzanie nienależnych zwrotów daniny. To w ten sposób budżet traci największe kwoty z podatku od towarów i usług.

  czytaj więcej

 • Uszczelniajmy VAT, ale prawidłowo stosujmy orzecznictwo TSUE

  Uszczelniajmy VAT, ale prawidłowo stosujmy orzecznictwo TSUE

  Ministerstwo Finansów, dążąc do wyeliminowania wyłudzeń VAT, cały czas pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. We wrześniu Sejm zajmie się kolejnymi legislacyjnymi propozycjami. MF zapowiedziało bowiem nowości w zakresie wyrejestrowania podmiotów prowadzących działalność, zmiany dotyczące odwrotnego obciążenia, likwidację rozliczeń kwartalnych, ograniczenie szybkich (25-dniowych) zwrotów podatku, modyfikację odpowiedzialności solidarnej sprzedawcy i nabywcy, a także wprowadzenie obowiązku składania deklaracji elektronicznych oraz powrót do sankcji VAT. Cel prawidłowy, ale wraz z jego realizacją warto przeanalizować na nowo dorobek orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE w zakresie pojęć dobrej wiary i należytej staranności, w szczególności przy transakcjach łańcuchowych. Dlaczego? Otóż w trakcie prowadzonego postępowania organy skarbowe analizując dany stan faktyczny, bardzo często przywołują wyroki TSUE, które w danej sprawie nie powinny mieć zastosowania, ponieważ nie dotyczą transakcji łańcuchowych. Fiskus przywołuje bowiem w decyzjach wyroki TSUE, w których trybunał stwierdza, że dobra wiara podatnika nie może rodzić prawa do odliczenia podatku VAT, jeżeli nie są spełnione przesłanki materialne tego prawa. Tak, ale wyroki te nie powinny być powoływane przy transakcjach łańcuchowych, gdzie legalnie działający podatnik może nie dopełnić materialnej przesłanki, a i tak przy zachowaniu dobrej wiary, spełniając przesłanki należytej staranności, powinien mieć prawo do odliczenia VAT. Tak stwierdza TSUE w wyrokach w sprawach ŁWK – 56 EOOD, sygn. C-643/11; Stroj trans EOOD, sygn. C-642/11 i Teleos plc. C-409/04 oraz rzecznik generalny Maciej Szpunar w opinii przedstawionej 11 września 2014 r. w sprawach połączonych C-131/13, C-163/13 i C-164/13. Na te orzeczenia oraz opinie organ choć powinien, to się nie powołuje. Jest to niewłaściwe, ponieważ legalnie działające podmioty mogły nigdy fizycznie nie być w posiadaniu przedmiotu transakcji, a tym samym mogły w ogóle nie wiedzieć, że uczestniczą w oszustwie podatkowym, przyjmując do rozliczenia i wystawiając faktury nieznajdujące pokrycia w rzeczywistym obrocie gospodarczym. Nie znaczy to jednak, że automatycznie w sposób świadomy brały udział w karuzeli podatkowej. Istotne jest bowiem, by podatnik działał w dobrej wierze, dochowując przesłanek należytej staranności.

  czytaj więcej

 • Szara strefa pożera miliardy z VAT

  Szara strefa pożera miliardy z VAT

  ROZLICZENIA Gospodarka nierejestrowana, zaniżanie przychodów przez mikro-przedsiębiorstwa i wyłudzanie nienależnych zwrotów daniny. To w ten sposób budżet traci największe kwoty z podatku od towarów i usług

  czytaj więcej

 • Zakładanie spółki przez internet: Gęstsze sito przy rejestracji S-24

  Zakładanie spółki przez internet: Gęstsze sito przy rejestracji S-24

  Do założenia spółki z o.o. przez internet niebawem nie wystarczy już zwykły podpis elektroniczny. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada uszczelnienie przepisów.

  czytaj więcej

 • Znamy już skutki pakietu paliwowego. Także negatywne

  Znamy już skutki pakietu paliwowego. Także negatywne

  Organy skarbowe wszczęły już dwa postępowania o cofnięcie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Powód to naruszenie przepisów nakazujących zapłatę VAT w ciągu 5 dni.

  czytaj więcej

 • Jasiński: Duża nowelizacja VAT już niebawem. Oto zmiany, jakie planuje MF

  Jasiński: Duża nowelizacja VAT już niebawem. Oto zmiany, jakie planuje MF

  Kaucje rejestracyjne, możliwość łatwiejszego wyrejestrowania firmy, wyższe sankcje karne za zawyżanie zwrotów, zmiany w kodeksie karnym skarbowym, dotyczące "czynnego żalu" - to według wiceministra finansów Wiesława Jasińskiego niektóre elementy nowelizacji ustawy o VAT, nad która prace kończą się w MF.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne