fotografia

Fotografia (gr. φως, phōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła.


 • Za niezarejestrowane radio lub telewizor pracownika odpowie pracodawca

  Za niezarejestrowane radio lub telewizor pracownika odpowie pracodawca

  Prowadzę hurtownię. Na terenie firmy pracownicy użytkują odbiorniki radiowe, a ochrona – czasem też telewizyjne. Niedawno odbyła się niezapowiedziana kontrola, podczas której nie byłem obecny. Czy taka inspekcja, mająca na celu sprawdzenie prawidłowości uiszczania abonamentu, może się odbyć podczas nieobecności przedsiębiorcy? Czy nie powinna być poprzedzona zawiadomieniem, o którym mowa w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej?

  czytaj więcej

 • Wywlekanie ciał, czyli o polityce robionej na grobach i trumnach

  Wywlekanie ciał, czyli o polityce robionej na grobach i trumnach

  Zmarłe ciała zawsze grały rolę w polityce. Wyciągano je na ogląd publiczny, by zbezcześcić (jak wieszano na latarniach dyktatorów i funkcjonariuszy obalanych reżimów); chowano w odkrytych trumnach i stawiano mauzolea, by czcić (jak przywódców, których z różnych powodów chciano unieśmiertelnić). Kremowano, by zapomnieć lub stawiono grobowce i monumenty, by nie zapomnieć nigdy. Od starożytności do dziś jednak, gdy myślenie rytualne i świeckie idą coraz bardziej osobno, a gdy pamięć o zbrodniach lub katastrofach nabiera mniej pokazowego, dosłownego, ludycznego charakteru – coś się powinno zmienić. Nie potrzebujemy zmarłego ciała tak często tykać, tak otwarcie wywlekać, tak wyraziście pokazywać, by pochylić się nad zmarłym lub by spróbować zrozumieć. W teorii, w życzeniowym nieco być może spojrzeniu na współczesne społeczeństwa jako dojrzałe na ten przynajmniej sposób, że rozumieją racje rytuału i prawa do prywatności, sacrum i świeckiego decorum, a także odróżniają je od nekrofilskiej zemsty i pornograficznej przyjemności oglądania trupa.

  czytaj więcej

 • Fotoradary: GITD może wystawić mandat, ale nie musi

  Fotoradary: GITD może wystawić mandat, ale nie musi

  Pan Michał otrzymał z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zdjęcie z fotoradaru dokumentujące przekroczenie prędkości wraz z żądaniem wskazania kierującego. Zdjęcie było niewyraźne, więc nasz czytelnik nie wskazał kierującego, zgadzając się jednocześnie na przyjęcie mandatu za niewskazanie.

  czytaj więcej

 • Badania: w Małopolsce blisko 72 proc. domów jednorodzinnych - ogrzewana węglem

  Badania: w Małopolsce blisko 72 proc. domów jednorodzinnych - ogrzewana węglem

  Niemal 72 proc. domów jednorodzinnych w Małopolsce jest ogrzewanych kotłami węglowymi – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Krakowskiego Alarmu Smogowego. Średni wiek takiego kotła to 12 lat lub więcej.

  czytaj więcej

 • Festiwal kultury ukraińskiej od piątku w Lublinie

  Festiwal kultury ukraińskiej od piątku w Lublinie

  Koncert zespołu Vivienne Mort, wystawy fotograficzne, projekcje filmów, spotkania z twórcami, warsztaty tradycyjnego rękodzieła - wypełnią program festiwalu "Ukraina w centrum Lublina", który rozpocznie się w piątek.

  czytaj więcej

 • Biało-czarna Ameryka

  Biało-czarna Ameryka

  Wydawało się, że wraz z prezydenturą Baracka Obamy USA raz na zawsze zrywają z rasowymi podziałami. Kiedy jednak z niedowierzaniem pytamy, jak to się stało, że wybory wygrał Donald Trump, odkrywamy, że tu kolor skóry ma znaczenie. Polityczne.

  czytaj więcej

 • USA: Kontrolowana rewolucja Trumpa

  USA: Kontrolowana rewolucja Trumpa

  USA Wystąpienie, w którym nowy prezydent mówił o planach na pierwsze dni, skierował raczej do obawiających się jego rządów niż do przekonanych wyborców

  czytaj więcej

 • "Poeta odchodzi" – wystawa o Tadeuszu Różewiczu

  "Poeta odchodzi" – wystawa o Tadeuszu Różewiczu

  Rysunki, rękopisy, plakaty, fotografie i pamiątki – m.in. "nożyk profesora", który dał tytuł tomikowi wierszy – znalazły się na, otwartej we czwartek w warszawskim Muzeum Literatury, wystawie, poświęconej poecieTadeuszowi Różewiczowi.

  czytaj więcej

 • "Moja namiętność". Znany fotograf Tadeusz Rolke o sobie

  "Moja namiętność". Znany fotograf Tadeusz Rolke o sobie

  Opowieść o życiu i twórczości znanego fotografa Tadeusza Rolke ilustrowana jego fotografiami, zdjęciami jego bliskich i dokumentami znalazła się w wywiadzie-rzece artysty z Małgorzatą Purzyńską pt. "Tadeusz Rolke. Moja namiętność".

  czytaj więcej

 • Stuletnia panorama Łodzi z Muzeum Włókiennictwa odzyska dawny blask

  Stuletnia panorama Łodzi z Muzeum Włókiennictwa odzyska dawny blask

  Łódzkie Centralne Muzeum Włókiennictwa rozpoczęło proces konserwacji cennej stuletniej akwareli z panoramą Łodzi. Wszystkie prace konserwatorskie będą prowadzone w pomieszczeniach ekspozycyjnych, aby na bieżąco mogli je oglądać zwiedzający.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne