fundusze unijne

Fundusze unijne to środki finansowe wykorzystywane w celu wspierania i restrukturyzacji gospodarek krajów członkowskich Unii Europejskiej.


 • Legislacyjna ofensywa – co czeka przedsiębiorców w 2018 roku?

  Legislacyjna ofensywa – co czeka przedsiębiorców w 2018 roku?

  Przedstawiamy najważniejsze zmiany w prawie i daty ich wejścia w życie. Przy czym niektóre z nich jeszcze czekają na podpis prezydenta. Dodatkowo wskazujemy wybrane, najbardziej istotne dla firm akty, nad którymi jeszcze trwają prace

  czytaj więcej

 • Bałkany Zachodnie i nowy budżet w centrum uwagi bułgarskiej prezydencji UE

  Bałkany Zachodnie i nowy budżet w centrum uwagi bułgarskiej prezydencji UE

  Ponad 300 spotkań, w tym około 30 na najwyższym szczeblu odbędzie się w Bułgarii w pierwszym półroczu 2018 roku, gdy kraj ten będzie sprawować prezydencję UE. Hasło prezydencji: „Zjednoczenie tworzy siłę” widnieje od ponad stu lat na frontonie parlamentu w Sofii.

  czytaj więcej

 • Globalna wojna, blokada funduszy z UE, koniec Kaczyńskiego - nawet mało prawdopodobne scenariusze na 2018 r. są możliwe

  Globalna wojna, blokada funduszy z UE, koniec Kaczyńskiego - nawet mało prawdopodobne scenariusze na 2018 r. są możliwe

  Przewidywania, w których ekonomiści oceniają, jaka będzie koniunktura, kierunek zmian giełdowych indeksów czy zachowanie walut, to standard, do którego przywykliśmy. Tym razem chcemy się też przyjrzeć wydarzeniom, których prawdopodobieństwo zmaterializowania się wydaje się równie małe jak spotkanie czarnego łabędzia.

  czytaj więcej

 • Rumuński rząd chce zmian w wymiarze sprawiedliwości. Prezydent ostrzega przed podzieleniem losu Polski

  Rumuński rząd chce zmian w wymiarze sprawiedliwości. Prezydent ostrzega przed podzieleniem losu Polski

  Rząd w Bukareszcie forsuje zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Prezydent przekonuje, że Rumunia może podzielić los Polski

  czytaj więcej

 • UE: Między Brukselą a Budapesztem

  UE: Między Brukselą a Budapesztem

  Nie Wielka Brytania, nie Niemcy, nie Francja ani nie Włochy. W drugą zagraniczną podróż premier Morawiecki uda się na Węgry. Do kraju, który pod względem eksportu jest dopiero 11. partnerem handlowym Polski

  czytaj więcej

 • Znamy przyczynę silnej złotówki. Ministerstwo Finansów sprzedaje waluty

  Znamy przyczynę silnej złotówki. Ministerstwo Finansów sprzedaje waluty

  Ministerstwo Finansów sprzedawało pod koniec roku waluty bezpośrednio na rynku. To jeden z powodów umocnienia złotego. Z naszych informacji wynika, że MF było aktywne na rynku walutowym co najmniej od listopada.

  czytaj więcej

 • Ciepło z sieci przegoni smog znad Dolnego Śląska

  Ciepło z sieci przegoni smog znad Dolnego Śląska

  We Wrocławiu i w Siechnicach powstaną dwie sieci ciepłownicze za blisko 13,5 mln zł. NFOŚiGW przekaże na ten cel 4,6 mln zł, będzie też wsparcie unijne. Fundusz informuje, że do walki ze smogiem ruszają też kolejne miasta.

  czytaj więcej

 • Rekonstrukcja rządu Morawieckiego jak gra w pasjansa

  Rekonstrukcja rządu Morawieckiego jak gra w pasjansa

  Nic nie jest przesądzone, nawet terminy. Łatwiej zgadnąć, gdzie będą zmiany, niż kto wejdzie do gabinetu.

  czytaj więcej

 • Rozkwit miejskich targowisk za unijne miliony

  Rozkwit miejskich targowisk za unijne miliony

  Ponad 103,5 mln zł zasili gminy, które wnioskowały o wsparcie przy inwestycjach w miejskie targowiska, bazary i obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Do 17 grudnia podpisano z beneficjentami 128 umów.

  czytaj więcej

 • Rewolucja w infrastrukturze

  Rewolucja w infrastrukturze

  Laureat ogólnopolskiego konkursu „Lider Społecznej Odpowiedzialności”, „Przedsiębiorstwo przyszłości” i „Eko-inwestycja”, nagradzane wielokrotnie złotym godłem QI Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach stawia na nowoczesne technologie i społeczną odpowiedzialność biznesu.

  czytaj więcej

 • To Unia zrobi polexit

  To Unia zrobi polexit

   Gdyby premier Mateusz Morawiecki regularnie oglądał telewizyjne „Wiadomości” i ufał prorządowym mediom, nie miałby innego wyjścia. Podczas zaplanowanego na przyszły tydzień spotkania z Jeanem-Claude’em Junckerem musiałby zapowiedzieć przewodniczącemu Komisji Europejskiej, że jego rząd rozważa uruchomienie art. 50 Traktatu o UE, czyli wystąpienie z Unii. W niektórych europejskich stolicach przyjęto by to zapewne z ulgą.

  czytaj więcej

 • Lewestam: Czego nie ma, a być powinno, więc jest

  Lewestam: Czego nie ma, a być powinno, więc jest

  Ten okołoświąteczny czas jest jednak wyjątkowy, bo zamiast memów z wkurzonym kotem i Obamy w czapce renifera po mediach społecznościowych rundki robi Sławoj Žižek. Filozof ten, przenikliwy, acz ekscentryczny, tym razem macha rękami i drapie się w nos w temacie Świętego Mikołaja. A konkretnie w sprawie następującej: że nieistnienie Mikołaja niekoniecznie ma jakikolwiek wpływ na istnienie Mikołaja.

  czytaj więcej

 • Rewolucja w infrastrukturze

  Rewolucja w infrastrukturze

  Laureat ogólnopolskiego konkursu „Lider Społecznej Odpowiedzialności”, „Przedsiębiorstwo przyszłości” i „Eko-inwestycja”, nagradzane wielokrotnie złotym godłem QI Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach stawia na nowoczesne technologie i społeczną odpowiedzialność biznesu.

  czytaj więcej

 • Brytyjski "Observer" krytycznie o sytuacji w Polsce i na Węgrzech

  Brytyjski "Observer" krytycznie o sytuacji w Polsce i na Węgrzech

  Brytyjska gazeta "The Observer" opublikowała w niedzielę komentarze poświęcone narastającemu konfliktowi rządów Polski i Węgier z Unią Europejską. Jak oceniono, stanowią one zagrożenie dla spójności Wspólnoty.

  czytaj więcej

 • Biurokratyczny moloch Szyszki. Regionalnym dyrekcjom ochrony środowiska grozi upolitycznienie i centralizacja

  Biurokratyczny moloch Szyszki. Regionalnym dyrekcjom ochrony środowiska grozi upolitycznienie i centralizacja

  Samorządy obawiają się upolitycznienia i centralizacji regionalnych dyrekcji ochrony środowiska. Przekonują, że to zamach na instytucje, od których zależy los wielu lokalnych inwestycji.

  czytaj więcej

 • Czas na finał rekonstrukcyjnego serialu: Kto zostaje, a kto odchodzi?

  Czas na finał rekonstrukcyjnego serialu: Kto zostaje, a kto odchodzi?

  Najprawdopodobniej w tym tygodniu poznamy nowych ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego. Najwyższa pora na zamknięcie ciągnącej się od jesieni dyskusji o rekonstrukcji, bo spora część urzędników czeka na to, kto będzie ich szefem. – 40 proc. administracji rządowej nie pracuje, czekając na rozstrzygnięcia – mówi jeden z polityków PiS.  W przypadku obsady stanowiska ministra finansów najpoważniejszym kandydatem, który – jak przekonują nasi informatorzy – zyskał już akceptację kierownictwa politycznego PiS, jest wiceminister finansów Teresa Czerwińska, która odpowiada za budżet. Jednak w niedzielę pojawiły się wokół niej kontrowersje. Wirtualna Polska podała, że urodziła się ona w 1974 r. w Dyneburgu na Łotwie, która wówczas należała do ZSRR, co miałoby być przeszkodą w uzyskaniu dostępu do informacji niejawnych. Resort finansów wiadomość o odmowie dostępu do tego typu informacji zdementował, ale nie podał, czy o taki dostęp występowano. Na liście kandydatów na szefa MF pojawia się też Paweł Gruza, wiceminister finansów odpowiedzialny za podatki, i prawa ręka Mateusza Morawieckiego w sprawach gospodarczych – Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. W przypadku resortu rozwoju od początku mocnym kandydatem jest wiceminister Jerzy Kwieciński. Na giełdzie nazwisk pojawia się też Jadwiga Emilewicz, także wiceminister rozwoju. Jest wiceprezesem partii Jarosława Gowina Porozumienie.

  czytaj więcej

 • Szymański: Dialog z UE przyniesie pozytywne efekty, ale powoli

  Szymański: Dialog z UE przyniesie pozytywne efekty, ale powoli

  Kontrowersja dotycząca reform wymiaru sprawiedliwości trwa dwa lata, więc proszę się nie spodziewać nagłych zwrotów akcji; dialog z UE w tej sprawie przyniesie pozytywne efekty, ale powoli - powiedział PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne