Odliczenie 100% VAT w przypadku zakupu samochodu i ponoszenia wydatków eksploatacyjnych będzie możliwe jeżeli podatnik posiadający samochód firmowy spełni kilka podstawowych warunków.
Pełne odliczenie VAT w wysokości 100% będzie przysługiwało tylko w odniesieniu do wydatków związanych z:
- pojazdami konstrukcyjnie przeznaczonymi do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą (autobusów);
- pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do celów działalności gospodarczej;
- nabyciem towarów montowanych w pojazdach samochodowych i związanych z nimi usług montażu, napraw i konserwacji, jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.
Samochody osobowe, mogą być uznane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej i dawać prawo do odliczenia 100% VAT, jeśli spełniają jeden z warunków:
- sposób wykorzystywania tych aut musi wykluczać możliwość ich użycia w celach prywatnych, czyli niezwiązanych z działalnością gospodarczą;
- konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne;
W przypadku posiadania samochodu osobowego wykorzystywanego w ramach działalności gospodarczej, aby możliwe było odliczenie całej kwoty VAT podatnik musi w jasny sposób określić warunki i sposób wykorzystywania takich pojazdów - np. w postaci wewnętrznego regulaminu, lub umowy oraz prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, która pozwoli wykluczyć używanie samochodu w celach prywatnych.
Dodatkowo, w ciągu 7 dni od poniesienia pierwszego wydatku związanego z pojazdem, należy poinformować urząd skarbowy, że auto będzie wykorzystywane wyłącznie do celów biznesowych. Służy do tego formularz VAT-26.
kuna(2014-04-14 08:57) Zgłoś naruszenie 40
Jak zwykle okradanie ludzi w majestacie prawa. Zmiana przepisów o VAT to nic innego jak skok na kasę. VW doka ze skrzynią ładunkową bez pełnego odliczenia a Cinquecento van który cały zmieści się na tą skrzynie z pełnym odliczeniem. Jakiemu debilowi przeszkadzał drugi rząd siedzeń. Teraz żeby zawieźć ekipę remontową mam ich wieźć na pace czy kupić bilety na pociąg? A jak ktoś prowadzenie firmy zna tylko z gazet to niech się łaskawie nie wypowiada bo bredzi.
Odpowiedzloko(2014-04-13 23:33) Zgłoś naruszenie 20
jak ci "pies ogrodnika" tak zal ze nie masz infiniti za 246 k pln - coz, to jest wolny kraj - nie musisz meczyc sie na posadzie 8 h dziennie. zaloz sobie firme, to przeciez banalnie proste, potem ja utrzymaj, oplac wszystkie haracze i spokojnie odlozysz sobie na pozostale luksusy
Odpowiedzps(2014-04-15 02:20) Zgłoś naruszenie 10
Etatowcy - zauważcie jedną podstawową rzecz ...
OdpowiedzTaki Biznesmen Was zatrudnia i co miesiąc płaci Wam 3000 zł, ale sam musi na Was wydać 5000 zł bo 2000 jest haraczu !!!
A dodatkowo jeszcze każdy z Etatowców woli jeździć samochodem służbowym, a nie autobusem co od 1.04 znowu podrożało (50% odliczenia) i w momencie kiedy mija kolejne pół roku od ostatniej podwyżki Wy przychodzicie do szefa i prosicie o podwyżkę - tylko skąd na to brać skoro kolejny podatek nam dowalili !!!???
Przecież wiadomo, że na ogół każda podwyżka odbija się na tych najniżej w hierarchii ... czy to wynagrodzenie w firmie, czy to rachunki za prąd lub telefon ...
Więc nie wiem o co Wy walczycie !!?? SPRAWIEDLIWOŚĆ ?? przecież to i tak na Was znowu się odbije ...
niestety(2014-04-09 08:46) Zgłoś naruszenie 00
zupełna "normalka" - prowadzenie firmy w Polsce to rosyjska ruletka, jak se przedsiębiorca sam nie strzeli w głowę, to zrobi to za niego skarbówka...
OdpowiedzBylyPracownik(2014-04-09 09:09) Zgłoś naruszenie 00
I teraz szef żeby sie zabezpieczyć, że pracownik nie użyje auta służbowego do celów prywatnych wystawia mu weksel in blanco i co ma taki biedak zrobić? Zwolnić się a pracodawca znajdzie jelenia który mu to podpisze i ma problem z glowy. Dziękuję Tusku - przybył Ci kolejny bezrobotny.
Odpowiedzaaa(2014-04-07 19:42) Zgłoś naruszenie 00
No i najwyższa pora, żeby wreszcie NIE ODLICZAĆ 100 % VAT-u. A czy to jest w ogóle możliwe, że prowadzący jednoosobowe przedsiębiorstwo wykorzystuje samochód TYLKO do celów związanych z działalnością?... Niby jak ma w takim razie funkcjonować, jeśli nawet dojazd z domu do firmy nie jest - zdaniem fiskusa - jazdą biznesową, tylko prywatną? A przecież każdy przedsiębiorca musi załatwiać co dzień mnóstwo spraw biznesowych, ale także musi w międzyczasie np. odwieźć dziecko do szkoły, albo jechać do lekarza, czy na zakupy. Co wtedy ma zrobić? Przesiadać się do innego auta? A może on wcale nie ma innego auta, bo niby po co miałby mieć dwa, skoro potrzebuje jednego? Przestańmy się bawić w tę ciuciubabkę. Należy wreszcie przyznać, że wykorzystywanie auta w prywatnej firmie do różnych celów, także nie związanych z działalnością, jest regułą, a nie wyjątkiem. Zresztą nie raz słyszałem taką gadkę: \"Ale mi wychodzi dochód, trzeba kupić nowe auto \"na firmę\", bo po co płacić podatek!\" Teraz jest wielki lament, że wreszcie nie będzie można kiwać fiskusa, a pośrednio mnie, bo ja sobie nie mogę odliczyć żadnego VAT-u od auta, którym jeżdżę do pracy, ani wrzucić w koszty zakupu paliwa itp. Przedsiębiorca mógł to robić, nawet jeśli autem kupionym \"na firmę\" jeździł także do agencji towarzyskiej. Dobrze, że wreszcie to się skończy, że samochód z kratką kupiony "na firmę" mógł być rozliczany podatkowo tak, jak każde inne narzędzie pracy, pomimo, że ze względu na swoje przeznaczenie może przecież służyć także do zaspokajania potrzeb osobistych. Ja zresztą byłbym za tym, żeby przedsiębiorcy sobie odliczali nawet nie 50, ale powiedzmy 70-80 proc. VAT-u i tyleż samo procent wartości pojazdu i wydatków na jego eksploatację wrzucali w koszty, ale na pewno nie 100 i niech przestaną udawać, że auto kupione "na firmę" służy tylko do działalności gospodarczej, bo w praktyce to jest raczej niemożliwe. Dość tej ciuciubabki!
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzPrzedsiębiorca(2017-09-20 07:38) Zgłoś naruszenie 00
Co Ty człowieku chrzanisz? Do pełnego odliczenia VATu muszę mieć maksymalnie 3 osobowy samochód dostawczy, ekipę mam 5 osobową więc biorę swój prywatny samochód poza dostawczakiem żeby ludzi dowieżć do pracy. Od mojego prywatnego samochodu nie odliczam nic... Czy teraz też podniesiesz lament, że to nie uczciwe wobec Ciebie, że nie mogę sobie odliczyć kosztów??? Ograniczony jesteś człowieku i widzisz tylko jedną stronę medalu. Siedzisz na ciepłej posadce to siedź i nie zazdrość ludziom ciężkiego kawałka chleba, którym jest działalność gospodarcza, a jak uważasz, że to taki rarytas być niezależnym, to zapraszam w Nasze szeregi zobaczymy jak długo utrzymasz się na rynku i jak długo będziesz taki "uczciwy" jak teraz.
Jacek(2014-04-08 12:21) Zgłoś naruszenie 00
Ja używam prywatnie auta w 10-20% a stracę 50% czy to jest sprawiedliwość?
Odpowiedzleny(2014-04-21 13:12) Zgłoś naruszenie 00
Dlaczego przedsiębiorca powinien mieć możliwość odliczenia podatku vat od każdego zakupu? Bo dolicza vat do każdej sprzedaży. Proste!
OdpowiedzProducent samochodu sprzedaje go firmie A. Musi zgodnie z prawem doliczyć do ceny netto vat i odprowadzić go do fiskusa. Firma A nie może teraz odliczyć 23% vatu gdy nie spełni konkretnych warunków, ale gdy go będzie chciała sprzedać dalej, znów musi doliczyć vat i oddać go do US. WTF?
hasik(2015-04-28 15:05) Zgłoś naruszenie 00
Odsyłam tutaj - russellbedford.pl//pl/glowna/aktualnosci/podatek-vat/item/954-problemy-z-odliczeniem-pe%C5%82nego-vat-od-samochodu.html Wszystko kwestia rozpoznania przepisów, ale niestety całość jest mocno utrudniona przez rząd.
OdpowiedzEtna(2015-09-16 12:36) Zgłoś naruszenie 00
Źeby możliwe było odliczenie 100% trzeba zgłosić samochód na VAT-26 i prowadzić i ewidencje przebiegu pojazdu - http://fakturavat.org.pl/kilometrowka-dla-vat/ . (nie dotyczy samochodów o odpowiedniej konstrukcji)
Odpowiedzandy(2016-10-26 14:40) Zgłoś naruszenie 00
to jest po prostu chory kraj ,chory aż do kosci
Odpowiedz