statystyki

Niższy PIT także od dochodów z zagranicy

autor: Mariusz Szulc, Magdalena Majkowska15.10.2019, 09:03; Aktualizacja: 15.10.2019, 09:04
Podatnicy, którzy uzyskują dochody z pracy bez pośrednictwa płatnika, mogą stosować od października 17-proc. stawkę podatku – potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Podatnicy, którzy uzyskują dochody z pracy bez pośrednictwa płatnika, mogą stosować od października 17-proc. stawkę podatku – potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.źródło: ShutterStock

Podatnicy, którzy uzyskują dochody z pracy bez pośrednictwa płatnika, mogą stosować od października 17-proc. stawkę podatku – potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

O wyjaśnienie poprosiliśmy w związku z nowelizacją z 30 sierpnia 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1835). Obniżyła ona niższą stawkę skali podatkowej z 18 do 17 proc. Płatnicy muszą ją uwzględniać przy wyliczaniu zaliczek od października br.

Nowa stawka ma zastosowanie jednak tylko przez trzy miesiące br. (październik–grudzień). Dlatego podatek za cały rok będzie wyliczony według stawki 17,75 proc. Pracodawca może ją zastosować już do zaliczek, jeśli pracownik złoży mu w tej sprawie oświadczenie (pozwoli to podatnikowi uniknąć ewentualnej dopłaty w zeznaniu rocznym).

Kontrakt z zagranicy

Nowelizacja milczy jednak na temat osób osiągających dochody bez pośrednictwa płatników, czyli regulujących zaliczki samodzielnie (art. 44 ust. 1a ustawy o PIT). Nie wiadomo zatem, jaką stawkę PIT mają oni stosować – 18 proc. czy 17 proc., a może 17,75 proc.?


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane