statystyki

W ewidencji VAT jednak nie będzie trzeba prezentować każdej pozycji faktury

autor: Radosław Kowalski22.12.2016, 09:10; Aktualizacja: 23.12.2016, 07:13
Brak jednoznacznego i wyraźnego komunikatu może dodatkowo wywoływać obawy podatników

Brak jednoznacznego i wyraźnego komunikatu może dodatkowo wywoływać obawy podatnikówźródło: ShutterStock

Podatnicy mają poważne wątpliwości co do tego, jak od nowego roku powinny wyglądać rejestry podatku od towarów i usług. Ich obawy rozwiewa ministerstwo.

Dzieje się tak w związku ze zmianami w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT wchodzącymi w życie 1 stycznia 2017 r., a także przy okazji poszerzenia obowiązków w zakresie jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Szczególny niepokój podatników budzi wymóg, by rejestry VAT zawierały w nowym stanie prawnym dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Atmosferę podgrzały sygnały płynące ze strony resortu finansów. Jak zostało zaznaczone w odpowiedzi otrzymanej przez redakcję DGP od ministerstwa: „Należy tu wskazać, że nie jest konieczne wykazywanie w ewidencji wszystkich pozycji z faktur, a jedynie tych, które są niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, oraz numer NIP kontrahenta”.

Powyższe można odczytywać dwojako:

1) Nie jest konieczne prezentowanie w ewidencji VAT każdej pozycji z faktury, albo

2) W ewidencji VAT należy uwzględnić wszystkie te pozycje z faktury, które wpływają na kwotę do odliczenia – czyli nie są uwzględniane świadczenia zwolnione, usługi noclegowe, usługi gastronomiczne itp.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane