statystyki

Afrykański pomór świń pustoszy wschodnią Polskę

autor: Tomasz Żółciak01.08.2018, 06:26; Aktualizacja: 01.08.2018, 07:25
Jeśli hodowcy zaczną masowo likwidować hodowle, czeka nas świński dołek i mięso będzie drożeć

Jeśli hodowcy zaczną masowo likwidować hodowle, czeka nas świński dołek i mięso będzie drożećźródło: ShutterStock

Rolnicy likwidują stada. Rynek jest zalewany mięsem, więc ceny spadają. Do czasu.

Rząd, podobnie jak poprzedni, nie radzi sobie z walką z afrykańskim pomorem świń (ASF). Choroba dziesiątkująca hodowle trzody chlewnej pojawiła się w Polsce kilka lat temu i dziś obejmuje cztery województwa: lubelskie, mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Jak wynika z najnowszych danych, które na naszą prośbę przygotowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), w okresie od stycznia 2014 r. do 17 lipca 2018 r. liczba świń w tych regionach zmniejszyła się z prawie 5,3 mln (ponad 85,6 tys. stad) do ok. 4,3 mln (53,7 tys. stad). To spadek o ponad 951 tys. sztuk (czyli ok. 20 proc.).

Hodowcy masowo rezygnują z produkcji i zgłaszają się po rekompensaty do ARiMR. Do połowy lipca zrobiło to 3036 osób, najwięcej, bo prawie 1,4 tys. z woj. lubelskiego. W sumie rolnicy dostali już 9,75 mln zł, czyli średnio po ponad 3,2 tys. zł na głowę. Agencja przyznaje, że poszkodowanych może być więcej, bo mogą się zdarzać takie przypadki, że rolnik zrezygnował z utrzymywania trzody chlewnej i nie zgłosił się po rekompensatę.

Do tej pory nie opracowano skutecznej szczepionki, dlatego ASF zwalczany jest metodami administracyjnymi. Dużo mniej efektywnymi. – Skuteczność działań rządowych jest taka, że wirus rozprzestrzenia się w zasadzie bez przeszkód i w szybkim tempie – podsumowuje Beata Górka, rzeczniczka marszałka woj. lubelskiego. Jak dodaje, w wyniku wprowadzenia programu bioasekuracji w 2017 r. na terenie powiatu bialskiego aż 1351 z 3960 gospodarstw zajmujących się chowem trzody zrezygnowało z tej działalności z obawy przed niespełnieniem zaostrzonych wymogów sanitarnych.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Najwyraźniej(2018-08-01 10:27) Zgłoś naruszenie 10

    .... problem przerasta kompetencje i umiejętności rządu . Kolejny minister a sytuacja coraz gorsza. Pomysły z wybiciem całej populacji dzików są tak idiotyczne jak ... ... ........ .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane