statystyki

Wieś w przededniu cięć unijnych dotacji

autor: Magdalena Cedro09.05.2018, 07:55; Aktualizacja: 09.05.2018, 08:00
pieniądze-finanse-rolnik

Przyjęcie budżetu wymaga jednomyślnej zgody wszystkich krajów i akceptacji Parlamentu Europejskiego. Komisja chciałaby przyjąć budżet przed przyszłorocznymi wyborami europejskimi (odbędą się w maju). To ambitny plan, biorąc pod uwagę to, jak wiele sprzecznych interesów jest do pogodzenia.źródło: ShutterStock

Pięcioprocentowe uszczuplenie dopłat bezpośrednich dla rolników po 2020 r. to propozycja wyjściowa Komisji Europejskiej. Oszczędności mogą być większe, ale my być może ich unikniemy.

Wspólna Polityka Rolna (WPR), w ramach której dotowane jest europejskie rolnictwo, to największa pozycja wydatków w unijnym budżecie. W obecnej perspektywie do 2020 r. przeznaczono na nią łącznie 408 mld euro, co stanowi prawie 40 proc. wspólnotowej kasy. Szukając oszczędności na kolejną siedmiolatkę, Komisja Europejska chce ograniczyć wydatki na WPR o 5 proc. Oznaczałoby to obniżenie kwoty do 364 mld euro. A i to nie jest pewne.

– To jest wyjściowa propozycja Komisji Europejskiej. Jestem przekonana, że w czasie negocjacji możemy spodziewać się zmian idących w kierunku większych cięć – mówi DGP prof. Renata Grochowska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. I zwraca uwagę, że udział WPR w unijnym budżecie od lat maleje: obecnie jest on o 17 proc. mniejszy w stosunku do poprzedniej perspektywy budżetowej. Natomiast w latach 70. poprzedniego wieku wydatki na Wspólną Politykę Rolną stanowiły niemal 70 proc. europejskiego budżetu.

Trzeba pamiętać, że przewidziane przez KE cięcia na poziomie 5 proc. są podane w ujęciu nominalnym, czyli w odniesieniu do cen z 2018 r. Według wyliczeń brukselskiego think tanku Bruegel w ujęciu realnym – z uwzględnieniem inflacji – redukcja może wynieść od 11 do nawet 15 proc.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Kpiarz (2018-05-09 09:17) Zgłoś naruszenie 31

    A ja pytam grzecznie. Kiedy wreszcie skończy się ten podział na równych i równiejszych a rolnik będzie takim samym przedsiębiorcą jak szewc lub mechanik, i tak samo zapłaci pit- 5 i ZUS.? I dlaczego onnym przedsiębiorcom niktnicnir dopłaca.? Może czas aby kolejne rządy nie głaskały elektoratu kosztem jreszty społeczeństwa???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • i babcia też ?(2019-02-05 09:43) Zgłoś naruszenie 20

    ROBOTNIKA TRZEBA ZRÓWNAĆ Z CHŁOPEM , czyli każdemu młodemu wypłacić 100- 150 tys. zł. bezzwrotnego wsparcia, a wszystkich zwolnić od płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych, a KRUS zrównać z ZUSem, a na 10 lat przed terminem osiągnięcia wieku emerytalnego każdemu robotnikowi także rozpocząć wypłacanie co miesięcznej renty strukturalnej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane