Czy za brak deklaracji jest kara

Podatniczka za kilka dni planuje wyjazd za granicę. Nie wróci do Polski przez najbliższe pół roku. Niestety nie zgłosiła w urzędzie skarbowym, że osiągnęła w ciągu roku dochody. Czy w sytuacji, gdy do 30 kwietnia nie złoży deklaracji i nie rozliczy podatku może zostać ukarana przez urzędników skarbowych?

Czy ważna jest uszczuplona kwota

Podatnik osiągnął w 2011 roku przychody z najmu których nie opodatkował. Niestety też nie zamierza składać zeznania i rozliczyć tych przychodów. Czy brak rozliczenia PIT stanowi narażenie fiskusa na uszczuplenie podatku?

Czy uporczywy jest brak wpłaty

Podatnik w ubiegłym roku nie wpłacił należnego PIT. Dopiero postępowanie ze skarbówki spowodowało, że zaległa kwota wpłynęła na konto urzędu. W tym roku podatnik zamierza postąpić podobnie. Czy jego działanie zostanie uznane za uporczywe, co będzie wiązało się z sankcjami?

Czy spóźnienie wygeneruje dług

Z rozliczenia PIT-28 podatniczce wyszła dopłata podatku w wysokości 5 tys. zł. Niestety nie ma takiej sumy, a powinna ją wpłacić do końca stycznia. Podatniczka postanowiła więc, że nie złoży zeznania i nie wpłaci podatku. Dzięki temu ukryje pewne fakty przed fiskusem. Czy takie działanie spowoduje powstanie zaległości podatkowej?

Czy siostra odpowie za dług brata

Podatnik nie złożył PIT za 2010 r. Nie planuje też rozliczenia za 2011 r. Jedyną jego rodziną jest siostra. Czy może zostać ona pociągnięta do odpowiedzialności za długi podatkowe brata?

Czy odsetki podatnik wylicza sam

Podatnik nie zapłacił należnego podatku dochodowego. Teraz musi zapłacić dług razem z odsetkami. Czy odsetki podatnik musi obliczyć i wpłacić samodzielnie?

Czy urząd sprawdzi złożenie deklaracji

W 2011 r. podatniczka pracowała tylko w czasie wakacji przy zbiorze owoców i warzyw sezonowych. Nie zamierza składać deklaracji za 2011 r., bo uważa, że jej zarobki były tak małe, że nie powinny interesować urzędu skarbowego (nie przekroczyły 3 tys. zł). Czy urząd skarbowy może sprawdzić, czy podatniczka złożyła deklarację?

Czy fiskus może żądać wyjaśnień

Podatnik nie złożył deklaracji podatkowej. Dostał wezwanie z urzędu skarbowego, aby złożył wyjaśnienia w tej sprawie. Do urzędu wpłynęły bowiem informacje PIT-11 podatnika. Czy urząd skarbowy może weryfikować podatnika w ten sposób?

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Zobacz artykuł w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Co grozi za spóźniony roczny PIT 2011.