PIT 2011: Ministerstwo Finansów udostępniło formularze interaktywne oraz aplikację desktopową, które umożliwiają rozliczenie się z fiskusem przez internet za zeszły rok.
Kilka dni temu informowaliśmy, że resort finansów nie zaktualizował 1 stycznia 2012 r. formularzy PIT, które można przesyłać drogą elektroniczną. Ten błąd ministerstwo już naprawiło.
Podatnicy mogą więc składać zeznania na formularzach PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39, a także PIT-16, PIT-16A, PIT-19 i PIT-28. Mają dwie możliwości. Po pierwsze, mogą pobrać te druki w formie interaktywnej ze strony www.e-deklaracje.gov.pl. Po drugie, zeznanie roczne można wypełnić w aplikacji e-Deklaracje Desktop. Jest to łatwiejszy i wygodniejszy sposób dla podatników, ponieważ nie muszą oni szukać zeznań oraz łatwo pobrać potwierdzenie odbioru. Wystarczy zainstalować aplikację na komputerze. Nową jej wersję można pobrać ze strony internetowej.

Zeznanie elektroniczne i potwierdzenie jego wysłania z rozliczenia za 2011 r. trzeba przechowywać do końca 2017 r.

Bez względu na to, z której możliwości skorzystają podatnicy, muszą również zainstalować na swoim komputerze odpowiednie oprogramowanie: wtyczkę (plug-in) oraz program Adobe Reader. Ponadto osoby, które chcą wypełnić e-PIT za pomocą aplikacji desktopowej, muszą zainstalować środowisko Adobe Air oraz wtyczkę Adobe Flash Player.
Zeznanie roczne po wypełnieniu trzeba podpisać. Osoby mające podpis elektroniczny z kwalifikowanym certyfikatem mogą skorzystać ze swojego zestawu. Podatnicy, którzy nie mają takiego podpisu, mogą podpisać formularz za pomocą pięciu cech osobowych. Trzeba podać: imię, nazwisko, datę urodzenia, identyfikator podatkowy (NIP lub PESEL) oraz kwotę przychodu z zeznania rocznego złożonego za 2010 r.
Po wysłaniu e-PIT trzeba pamiętać o pobraniu urzędowego poświadczenia odbioru.