Spółka POLOmarket, będącą częścią największej polskiej sieci supermarketów na rynku, po raz ósmy z rzędu otrzymała tytuł Dobrego Pracodawcy, przyznany przez Kapitułę Programu Liderzy Społecznej Odpowiedzialności.

Kapituła i tym razem wysoko oceniła działania związane z zaangażowaniem spółki POLOmarket w upowszechnianie zasad odpowiedzialnego biznesu, zwłaszcza w odniesieniu do pracowników. Uzyskanie prestiżowego tytułu potwierdza status przedsiębiorstwajako firmy solidnej, wrażliwej na potrzeby społeczności lokalnych oraz zatrudnionych w niej osób.

– Bardzo cieszy nas kolejny tytuł Dobrego Pracodawcy, tym razem przyznany już po raz 8 z rzędu. To potwierdzenie, że w zakresie budowania relacji z pracownikami utrzymujemy wysokie standardy niezależnie od wyzwań dotykających rynek pracy – mówi Bartosz Pietruszka, Członek Zarządu i Dyrektor Operacyjny POLOmarketu, i dodaje: – Niezmiennie jest to również okazja, przy której mogę podkreślić, iżNasiPracownicy, to najcenniejszy kapitał. Dlatego staramy się zapewnić im jak najlepsze warunki pracy inwestując w dodatkową opiekę medyczną, szkolenia, planując ścieżki kariery oraz zapewniając możliwość awansu wewnątrz organizacji – dodaje Bartosz PietruszkaFirma logistyczno-zakupowa POLOmarket wraz ze spółkami detalicznymi tworzy największą polską sieć supermarketów na polskim rynku, która od 26 lat działa na rynku wyłącznie w 100 proc. w oparciu o polski kapitał. W 1997 r. POLOmarket liczył 27 placówek, dziś sieć to ponad 280 nowoczesnych supermarketów, zlokalizowanych w całej Polsce oraz trzy centra logistyczne, które dają zatrudnienie dla 5,5 tys. osób. POLOmarket wygenerował obrót netto w wysokości ponad 3,0 mld złotych w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

- U podstaw rozwoju sieci leżą kompetencje i zaangażowanie pracowników, z których wielu pracuje w naszych szeregach już od ponad 20 lat, a niektórzy od początków działalności. Wiemy doskonale, że tylko dzięki wspólnej pracy możemy osiągać kolejne wspólne cele, dlatego jako odpowiedzialna organizacja, której bliskie są wartości rodzinne, zapewniamy stabilne warunki zatrudnienia i dążymy do stworzenia odpowiednich możliwości rozwoju. Istotną częścią naszej polityki HR są również benefity pracownicze, którymi może być objęty każdy zatrudniony pracownik wraz ze swoją rodziną. Należą do nich m.in. prywatna opieka medyczna, ubezpieczenia, wyprawki dla pierwszoklasistów oraz dofinansowania do różnych kursów i szkoleń, np. językowych. Wprowadzone świadczenia zostały poprzedzone szerokim rozpoznaniem i wyjściem naprzeciw potrzebom pracowników – dodaje Bartosz Pietruszka.