Jak powszechnie wiadomo korzystanie z karty kredytowej może być wciągające. W przenośni i, niestety również, dosłownie. Co można zrobić, aby korzystanie z karcianego plastiku było bardziej efektywne i pozwalało na wymierne oszczędności i korzyści? Jakie są na to wszystko sposoby oraz możliwości? Sprawdźmy.

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że liczba kart kredytowych w Polsce wg stanu na koniec 2011 r. wynosiła 6,9 mln szt. Za ich pośrednictwem w IV kwartale 2011 r. dokonanych zostało łącznie 53,6 mln transakcji (tj. 11,4% wszystkich transakcji dokonanych w tym okresie). O podstawowej zalecie karty kredytowej – odroczeniu płatności za dokonane zakupy (nawet na 2 miesiące) – nikogo nie trzeba chyba specjalnie przekonywać. Banki zachęcają też potencjalnych klientów do nabycia karty kredytowej na inne sposoby. Przyjrzyjmy się tym najpopularniejszym, czyli gratyfikacjom za polecenie karty innej osobie, zwrotowi części środków z transakcji czy też rabatom i zniżkom u partnerów handlowych banków.

Zrób zakupy dzisiaj, zapłać za nie za 2 miesiące. Wybierz kartę kredytową

Bonus za polecenie karty
Czy można sobie wyobrazić otrzymanie pieniędzy za kartę kredytową? Oczywiście, że tak! Niedawno zaktualizowany program rekomendacyjny mBanku umożliwia obecnie otrzymanie 200 zł za polecenie karty kredytowej znajomemu, który otrzyma kartę i dokona za jej pomocą jednej transakcji. Stosunkowo często na portalach zakupów grupowych można również zetknąć się z propozycjami nabycia za symboliczną złotówkę karty, w zamian za co otrzymujemy zwolnienie z opłaty za wydanie karty, a często dodatkowo jakąś atrakcyjną nagrodę rzeczową (np. prenumeratę czasopisma) lub punkty w programach lojalnościowych do wymiany na prezent! Prym w tego rodzaju ofertach wiedzie Citibank Handlowy. Warto wspomnieć w tym miejscu, że z ich ostatnich ofert tego rodzaju skorzystało kilkaset osób.

Zwrot części transakcji
Jeśli z kolei chcemy systematycznie korzystać z karty kredytowej i płacić nią za codzienne zakupy, wówczas powinniśmy zainteresować się kartą dającą możliwość zwrotu części środków za zrealizowane transakcje. Przykładowo płacąc kartą kredytową „Polbank T-Mobile” Polbanku EFG otrzymujemy zwrot 1% wszystkich wydatków, za które płaciliśmy kartą, a dodatkowo bezpłatne ubezpieczenie na życie! W ciągu roku można otrzymać aż do 750 złotych zwrotu! Równie atrakcyjny jest program Impresja stworzony dla posiadaczy kart kredytowych Banku Millennium.

Płacąc kartą u partnerów tej akcji (m.in. w sklepach sieci Zara, Bershka, Deichmann, Apart, Sephora, Carrefour, Piotr i Paweł, Empik czy Smyk) można zyskać aż 5% zwrotu od transakcji – nawet 760 zł rocznie! Jednocześnie w ramach programu zakupowego dostępnego w Banku BPH można otrzymać zwrot 1,5% wartości zakupów w sklepach spożywczych (nie więcej niż 240 zł rocznie) oraz 3% zwrotu za wydatki w restauracjach (maksymalnie do 240 zł w skali roku). Niezależnie od tego, posiadacze kart kredytowych Banku BPH mogą korzystać ze zniżek u wybranych partnerów handlowych banku. Najnowsza zaś instytucja na polskim rynku bankowym, czyli Alior Sync, kusi swoich klientów możliwością zwrotu 5% wydatków za zakupy internetowe.

Programy rabatowe – zniżki i upusty
Jeśli często dokonujemy płatności w wybranych punktach usługowo-handlowych warto się zorientować czy istnieją możliwości skorzystania z karty i otrzymania przy tej okazji atrakcyjnych zniżek i rabatów. Przykładowo, klienci korzystający z programów bankowości prywatnej i osobistej posiadający jedną z prestiżowych kart płatniczych (m.in. Kartę PKO VISA Infinite, Kartę PKO MasterCard Platinum, Złotą Kartę Kredytową, Kartę PKO VISA Gold) PKO Banku Polskiego mogą, w ramach „Programu Przywilejów”, korzystać z szeregu zniżek u partnerów programu, np. w hotelach, winiarniach, restauracjach czy sklepach i salonach motoryzacyjnych.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że rabaty mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent! Podobnie specjalny program upustów został przygotowany dla posiadaczy kart kredytowych Raiffeisen Banku Polska. Lista partnerów programu „Raj Rabatów” uzupełniona jest o takie miejsca jak pizzerie, sklepy odzieżowe itp. Posiadacze kart World MasterCard Class & Club wydawanych również przez Raiffeisen Bank Polska mogą korzystać z programu „Class & Club”, w ramach którego dostępne są zniżki i oferty promocyjne u Partnerów Programu, do których należą m.in.: delikatesy Alma, centrum medyczne Enel-Med, sieć kawiarni CofeeHeaven, perfumerie Marionnaud, sklepy Royal Collection, Vistula i Wólczanka czy salony jubilerskie W. Kruk.

Można również gromadzić specjalne punkty zamieniane na nagrody. Przykładowo, BZ WBK zaoferował program przygotowany we współpracy z Payback, gdzie za każde wydane 3 zł otrzymujemy jeden punkt. Punkty możemy następnie wymieniać na nagrody ze specjalnych katalogów! Chyba najbardziej imponujący jest jednak program rabatowy dla posiadaczy kart kredytowych w Citibanku Handlowym – może wybierać spośród ogromnej ilości zniżek – od pralni po biura podróży.

Wyszukaj online kartę kredytową dla siebie

Korzystanie z karty bez opłat to standard, zacznij na niej zarabiać
Niezmiennie istnieją mechanizmy, które umożliwiają klientowi skorzystanie z karty bez konieczności uiszczania opłaty rocznej – „wystarczy” w tej sytuacji dokonać nią transakcji o odpowiedniej wartości żeby nie płacić opłaty za użytkowanie karty. Podane powyżej sposoby na dodatkowe korzyści płynące z korzystania z karty kredytowej mogą znacząco wpłynąć na decyzję o aktywniejszym jej używaniu karty. Zachęca do tego możliwość otrzymania zwrotu wydatków, kolekcjonowanie punktów wymienianych na nagrody, zniżki za płacenie kartą u partnerów handlowych.

„Wynagrodzenie” od banku można otrzymać nawet za polecanie! Wszystkie opisane wcześniej mechanizmy umożliwiające skorzystanie z dodatkowych gratyfikacji są w pełni dostępne dla każdego zainteresowanego. Zatem wachlarz korzyści przekonujących niezdecydowane osoby do posiadania karty znacząco się rozrasta! Pamiętajmy jednak jak zawsze o tym, żeby rozsądnie korzystać z przyznanego limitu w karcie tak, aby nasza przygoda z kartą kredytową nie stała się „niekończącą się historią” wychodzenia z zadłużenia…