statystyki

Większa władza ministra nad krajową szkołą

autor: Małgorzata Kryszkiewicz13.04.2015, 07:38; Aktualizacja: 13.04.2015, 08:18

Pełna dowolność w odwoływaniu dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) oraz w powoływaniu wykładowców tejże jednostki – takie uprawnienia daje ministrowi sprawiedliwości uchwalona na ostatnim posiedzeniu Sejmu nowelizacja ustawy o KSSiP.

Na gruncie obowiązujących przepisów dyrektor może być odwołany jedynie wówczas, gdy spełniona zostanie jedna z pięciu ustawowych przesłanek. Wśród nich są m.in.: niewywiązywanie się przez dyrektora z obowiązków czy skazanie prawomocnym wyrokiem za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego. Po wejściu w życie noweli przepis ten jednak zniknie. Projektodawcy uzasadniają zmianę tym, że „minister winien mieć możliwość odwołania osoby kierującej instytucją, która kształci kadry (przyszłe oraz obecne) sądów i prokuratury, w sytuacji, gdy utracił do tej osoby zaufanie lub gdy istnieją zastrzeżenia co do jej postawy tudzież kwalifikacji”.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Abbo(2015-04-13 07:57) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie są ci, którzy nie dawno tak krzyczeli, że należy przywrócić niezależność sądów, żeby nie skazywały więcej zasłużonych towarzyszy partyjnych?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie