statystyki

Nieważna uchwała rady nadzorczej w niepełnym składzie

17.04.2018, 20:00
Przewodniczący rady nadzorczej ma obowiązek sprawowania stałego nadzoru nad prawidłową działalnością spółki

Przewodniczący rady nadzorczej ma obowiązek sprawowania stałego nadzoru nad prawidłową działalnością spółkiźródło: ShutterStock

W praktyce zdarza się, że nie wszyscy członkowie rady nadzorczej spółki są na czas zawiadamiani o jej posiedzeniach oraz o projektowanych uchwałach. Mimo to rada w niepełnym składzie podejmuje uchwały. Czy mają one moc prawną?

Rozstrzygnął to Sąd Najwyższy w wyroku z 5 października 2017 r. (sygn. akt I PK 287/16). Sprawa dotyczyła sporu z byłym członkiem zarządu spółki akcyjnej, który domagał się wypłaty odprawy. Powoływał się przy tym na aneks do zawartej z nim umowy, przyznający mu prawo do pieniędzy. Problem polegał na tym, że wspomniany aneks został podpisany tylko przez jednego z członków rady nadzorczej spółki. Wcześniej odbyło się posiedzenie rady, w którym uczestniczyli jedynie dwaj jej członkowie. Nieobecny był natomiast trzeci członek tego organu. Mimo to uchwała została podjęta. Jednocześnie upoważniono przewodniczącego rady do podpisania aneksu do umowy.

Rozstrzygając powstały spór, Sąd Najwyższy uznał, że uchwała rady nadzorczej spółki została podjęta w trybie sprzecznym z prawem. Nie doszło do zawiadomienia o terminie posiedzenia oraz o treści podejmowanej uchwały jednego z trzech członków organu. W konsekwencji nie mógł on ani głosować, ani podpisać dokumentu. Sąd Najwyższy uznał, że uchwałę, która nie została podpisana przez wszystkich członków rady, podjęto z oczywistym naruszeniem przepisów prawa. Zatem aneks wprowadzony taką nieważną uchwałą nie ma mocy prawnej.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie