vat budowlany do kiedy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu vat budowlany do kiedy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące vat budowlany do kiedy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • VAT: Opóźnienia w rozliczeniu importu usług, odwrotnego opodatkowania i WNT mogą być kosztowne

  VAT: Opóźnienia w rozliczeniu importu usług, odwrotnego opodatkowania i WNT mogą być kosztowne

  Z początkiem tego roku zmieniły się regulacje w zakresie rozliczania VAT w przypadku transakcji krajowych opodatkowanych odwrotnie, jak i dokonywanych w ramach importu usług i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

  czytaj więcej

 • Gminy też muszą rozliczać VAT od usług budowlanych

  Gminy też muszą rozliczać VAT od usług budowlanych

  Jeżeli organ władzy publicznej kupuje towary lub usługi objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia, a jest czynnym podatnikiem VAT, to jako nabywca rozlicza ten podatek – potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

  czytaj więcej

 • Księgowość na kilka sposobów

  Księgowość na kilka sposobów

  Od początku roku obowiązuje nowy limit dla przedsiębiorców rozliczających się w ramach uproszczonej księgowości. Został on zwiększony z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Ułatwi to przedsiębiorcom wykonywanie działalności, ale też pozwoli zaoszczędzić na księgowości. Koszty jej prowadzenia w wersji uproszczonej są bowiem około pięciokrotnie niższe niż w przypadku pełnej księgowości.

  czytaj więcej

 • VAT: Po latach można zmienić plany bez konsekwencji

  VAT: Po latach można zmienić plany bez konsekwencji

  Uzyskanie pozwolenia na budowę zakładu produkcyjnego na prywatnych działkach nie oznacza jeszcze, że sprzedaż tych gruntów wiele lat później jest transakcją opodatkowaną VAT – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Ulga B+R kusi: Jak prawidłowo zaliczyć wydatki?

  Ulga B+R kusi: Jak prawidłowo zaliczyć wydatki?

  Mimo że ulga na badania i rozwój obowiązuje już ponad rok, ciągle jest słabo znana wśród przedsiębiorców. Badania pokazują, że prawie połowa firm nie wiedziała nawet, że ma prawo do skorzystania z ulgi B+R. A szkoda, bo z roku na rok podatnicy mogą w jej ramach odliczyć coraz więcej.

  czytaj więcej

 • Najem nieruchomości nie zawsze trzeba rozliczać jak firmę

  Najem nieruchomości nie zawsze trzeba rozliczać jak firmę

  Od lat nie ma mowy o tym, żeby podatnik, który udostępni nieruchomość na doby, miał prawo do 8,5-proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jest to możliwe przy umowach długoterminowych.

  czytaj więcej

 • Korekta deklaracji VAT oznacza odsetki także od podatku naliczonego

  Korekta deklaracji VAT oznacza odsetki także od podatku naliczonego

  Błąd popełniony przy rozliczaniu transakcji krajowych, wobec których właściwe jest odwrotne opodatkowanie, może sporo kosztować. Po zmianie prawa podatnicy zapłacą nawet podwójnie.

  czytaj więcej

 • MKiDN ogłosiło nabory wniosków o środki UE w obszarze kultury

  MKiDN ogłosiło nabory wniosków o środki UE w obszarze kultury

  Dwa nabory wniosków o unijne dofinansowanie projektów w obszarze kultury - dla regionów słabiej rozwiniętych oraz dla Mazowsza jako regionu lepiej rozwiniętego - zostały ogłoszone przez MKiDN. Nabory potrwają od 3 kwietnia do 4 maja 2017 r.

  czytaj więcej

 • Kobiety ruszyły do pracy. Przed laty to patriarchat dyktował reguły gry

  Kobiety ruszyły do pracy. Przed laty to patriarchat dyktował reguły gry

  Walczymy o swoje miejsce na rynku pracy, prowadzimy biznesy, zakładamy rodzinę. Godzimy różne role, ale nie zgadzamy się, by decydowano za nas, jak powinnyśmy żyć – mówią. To dlatego głos kobiet, choć różnorodny, jest dziś tak wyraźny.

  czytaj więcej

 • Benecki z ING BSK: Wzrost PKB wyższy od oczekiwań

  Benecki z ING BSK: Wzrost PKB wyższy od oczekiwań

  Dynamika PKB na początku roku pozytywnie zaskoczyła, co może oznaczać, że wzrost PKB w I kwartale przekroczy 3 proc. – powiedział PAP główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki. Jego zdaniem inflacja chwilowo zbliży się do celu, ale nie skłoni to RPP do podwyżek stóp już w tym roku.

  czytaj więcej

 • Fiskus wydał ponad 34 tysiące interpretacji

  Fiskus wydał ponad 34 tysiące interpretacji

  Podatnicy mieli w ubiegłym roku mniej pytań do organów podatkowych niż w 2015 r. Liczba wydawanych interpretacji indywidualnych spadła o 3,5 tys. (w 2015 r. było ich ponad 37,7 tys.).

  czytaj więcej

 • VAT: Nie ma podatnika, nie ma odwrotnego obciążenia

  VAT: Nie ma podatnika, nie ma odwrotnego obciążenia

  Nie wiadomo, kto ma płacić VAT w transakcjach objętych odwrotnym obciążeniem, gdy fiskus wykreśli nabywcę z rejestru VAT. Walka z oszustwami staje przez to pod znakiem zapytania.

  czytaj więcej

 • Odpowiedzialność karną skarbową i karną ponosi obecnie nie tylko księgowa

  Odpowiedzialność karną skarbową i karną ponosi obecnie nie tylko księgowa

  KOWBUD sp. z o.o. zajmuje się dostawą materiałów budowlanych i drobnego sprzętu budowlanego. W przeszłości padła już raz ofiarą grupy przestępców, którzy, podszywając się pod nią, wprowadzali do obrotu faktury rzekomo wystawione przez tę spółkę. Po długim i dość uciążliwym postępowaniu spółka zdołała wykazać i udowodnić, że ani sama jako podmiot, ani też żaden z jej pracowników nie uczestniczyli w tym procederze. Jednak wspomnienia tego nieprzyjemnego incydentu są cały czas obecne w świadomości zarządu i dużej grupy pracowników (tych, którzy de facto musieli wykazywać swoją niewinność). Stąd od początku 2017 r. daje się wyczuć w firmie pewne podenerwowanie wynikające z faktu, że wprowadzono nowe regulacje, które nie tylko zwiększają sankcje karne skarbowe za błędy w fakturach, ale w kodeksie karnym wprowadziły nowe przestępstwa polegające na wystawianiu fikcyjnych (czyli pustych) faktur, podrabianiu takich dokumentów, przerabianiu ich i posługiwaniu się nimi (używaniu ich jako autentycznych). Zwłaszcza wśród osób fakturujących oraz w księgowości zajmującej się rozliczeniem podatków pojawiły się obawy o to, co się stanie, jeżeli sytuacja taka jak w przeszłości będzie miała miejsce ponownie, a tym razem, z jakichś powodów, nie uda się w sposób jednoznaczny przekonać kontrolujących czy może później organy ścigania o tym, że firma jest ofiarą, a jej zarząd i pracownicy w żaden sposób nie uczestniczyli w nielegalnym procederze. Obawy pracowników księgowości są nawet dalej idące. Rośnie bowiem niepokój o to, czy przypadkiem któraś z licznych faktur zakupowych nie okaże się po jakimś czasie pustym dokumentem i czy nie zaprowadzi to osoby, która ją rozliczała, do więzienia.

  czytaj więcej

 • Split payment trafia na Wyspy

  Split payment trafia na Wyspy

  Brytyjczycy, którzy kupują zagraniczne towary przez internet, niedługo bedą mogli płacić VAT bezpośrednio na rachunek fiskusa. Podobny podział płatności obowiązuje już we Włoszech.

  czytaj więcej

 • VAT: Odwrotne obciążenie tak, ale nie zawsze

  VAT: Odwrotne obciążenie tak, ale nie zawsze

  VAT Jeżeli inwestor domaga się poprawek budowlanych, a główny wykonawca zleca je innemu podwykonawcy niż pierwotny (bo ten już np. nie istnieje), to faktura powinna być wystawiona na zasadach ogólnych

  czytaj więcej

 • Murawa boiska i trybuny są budowlą. Zagłębie Lubin może dopłacić nawet 3,5 mln zł podatku

  Murawa boiska i trybuny są budowlą. Zagłębie Lubin może dopłacić nawet 3,5 mln zł podatku

  Zarówno murawa boiska, jak i jego trybuny są budowlą. Należny od nich podatek wynosi zatem 2 proc. – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • Trudne rozliczenie VAT dla branży budowlanej. Kogo obejmie odwrotne obciążenie?

  Trudne rozliczenie VAT dla branży budowlanej. Kogo obejmie odwrotne obciążenie?

  W tym roku dla branży budowlanej przebudzenie z zimowego snu jest szczególnie trudne. Skutki ciągłej wojny fiskusa z wyłudzeniami VAT odczują firmy z tego właśnie sektora.

  czytaj więcej

 • Sędzia Babiarz: Należy pilnie przygotować nową ustawę o podatkach i opłatach lokalnych

  Sędzia Babiarz: Należy pilnie przygotować nową ustawę o podatkach i opłatach lokalnych

  - Od 1 stycznia 2017 r. przedmiotem opodatkowania jest cały wiatrak. Mam nadzieję, że zmiana, mimo że skomplikowana i mało czytelna, nie będzie wywoływać wątpliwości interpretacyjnych - podkreśla Stefan Babiarz, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

  czytaj więcej

 • Nowa ochrona podatnika, ale pożytek niewielki

  Nowa ochrona podatnika, ale pożytek niewielki

  Minister finansów wydał pierwsze objaśnienia. Są one fiskalnym zabezpieczeniem dla firm, które się do nich zastosują. Problem polega na tym, że niewiele wyjaśniają.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne