vat budowlany do kiedy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu vat budowlany do kiedy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące vat budowlany do kiedy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Zobacz, z jakich ulg i odliczeń możesz skorzystać w PIT 2014

  Zobacz, z jakich ulg i odliczeń możesz skorzystać w PIT 2014

  W 2015 roku będzie można skorzystać z takich samych ulg i odliczeń jak w roku poprzednim. W obrębie niektórych zwolnień doszło jednak do zmian (likwidacja zwrotu VAT za materiały budowlane czy większa ulga na dzieci), które warto poznać, rozliczając PIT 2014. Przedstawiamy listę z podziałem na ulgi i doliczenia, jakich można dokonać od dochodu i od podatku.

  czytaj więcej

 • Nowe pomysły na walkę z wyłudzaniem VAT

  Nowe pomysły na walkę z wyłudzaniem VAT

  Nie będzie kaucji rejestracyjnej dla firm – wynika z najnowszego projektu nowelizacji ustawy o VAT.

  czytaj więcej

 • Ekspert: Nowela o VAT ma zdyscyplinować podatników, by uważali, z kim robią interesy

  Ekspert: Nowela o VAT ma zdyscyplinować podatników, by uważali, z kim robią interesy

  Z punktu widzenia państwa nowela ustawy o VAT może w krótkim okresie przynieść uszczelnienie systemu, choć dość niewielkie - mówi PAP ekspert podatkowy Tomasz Michalik. Uważa on, że tak naprawdę jej celem jest zdyscyplinowanie zwykłych podatników, by bardziej uważali na to, z kim prowadzą interesy.

  czytaj więcej

 • Ekspert: Projekt dot. VAT zaostrza walkę z wyłudzeniami, ale idzie za daleko

  Ekspert: Projekt dot. VAT zaostrza walkę z wyłudzeniami, ale idzie za daleko

  Nowy projekt MF dot. VAT zmierza jednoznacznie ku ograniczeniu prawa do zwrotu bezpośredniego podatku VAT oraz zaostrzenia walki z wyłudzeniami podatku. Jednak część zmian idzie zbyt daleko - mówi PAP Mariusz Cieśla z Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

  czytaj więcej

 • Toalety w lokalu przedsiębiorcy dostępne także dla klientów

  Toalety w lokalu przedsiębiorcy dostępne także dla klientów

  Wielu przedsiębiorców prowadzących sklepy, bary, niewielkie lokale gastronomiczne lub inne lokale usługowe sądzi, że obowiązek posiadania toalety dla klientów ich nie dotyczy. Okazuje się, że często są w błędzie. Bo jeżeli tylko lokal spełnia definicję budynku użyteczności publicznej (która jest bardzo szeroka), to trzeba zapewnić w nim ogólnodostępne toalety.

  czytaj więcej

 • Rynek edukacyjny walczy o VAT. Fiskus nie odpuszcza

  Rynek edukacyjny walczy o VAT. Fiskus nie odpuszcza

  Usługa szkoleniowa jest bez podatku tylko wtedy, gdy nad jej organizacją czuwa państwo – twierdzą organy podatkowe. Końca sporu nie widać.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć usługi ochrony i dozoru mienia

  Jak rozliczyć usługi ochrony i dozoru mienia

  ABC sp. o.o. (podatnik VAT czynny) zajmuje się świadczeniem usług budowlanych na terenie Polski. Spółka nabywa od agencji ochrony mienia usługi ochrony i dozoru mienia dotyczące budynku – siedziby spółki. Zgodnie z umową z 19 listopada 2015 r. na świadczenie tych usług termin płatności przypada z góry 20. dnia każdego miesiąca. Z uwagi na chorobę pracownika agencji ochrony (od 18 października do 2 listopada 2016 r.) faktura za październik 2016 r. nie została wystawiona do 20 października 2016 r. Fakturę tę na kwotę 500 zł plus 115 zł VAT agencja ochrony mienia wystawi dopiero 3 listopada 2016 r. Spółka ABC otrzyma tę fakturę 4 listopada 2016 r. Jak i kiedy spółka ABC powinna rozliczyć tę fakturę na gruncie VAT i CIT? VAT i zaliczki na CIT spółka ABC płaci za okresy miesięczne. Rokiem podatkowym spółki ABC jest rok kalendarzowy.

  czytaj więcej

 • Awansowaliśmy w Doing Business, ale PKB słabnie za sprawą inwestycji

  Awansowaliśmy w Doing Business, ale PKB słabnie za sprawą inwestycji

  Więcej długu, więcej dochodów. Dług polskiego sektora instytucji rządowych i samorządowych liczony metodą unijną wzrósł w II kwartale do 53,8 proc. PKB wobec 52,1 proc. PKB w I kwartale – podał Eurostat. Rok wcześniej dług wynosił 51,1 proc. PKB. Ministerstwo Finansów robi jednak wiele, by zmniejszyć tempo przyrostu zadłużenia – walczy o każdą złotówkę dochodów. Resort poinformował, że po trzech kwartałach tego roku kontrolerzy „odzyskali” prawie 1,6 mld zł dochodów, których podatnicy nie odprowadzili do budżetu. W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku kwota się niemal podwoiła (wtedy było to 870 mln zł). Duża część to zatrzymane zwroty VAT na ponad 566 mld zł (wzrost w ujęciu rocznym o około 335 proc.).

  czytaj więcej

 • Raz odśnieżanie, raz łatanie dziur, ale podatek wciąż ten sam

  Raz odśnieżanie, raz łatanie dziur, ale podatek wciąż ten sam

  Spółka, która dba o zachowanie standardów autostrady, nie może stosować różnych stawek VAT dla każdej wykonywanej czynności, jeżeli składają się one na jedno kompleksowe świadczenie – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Odwrócony VAT: Usługi budowlane rozliczą nabywcy

  Odwrócony VAT: Usługi budowlane rozliczą nabywcy

  Rząd wycofał się z objęcia odwrotnym obciążeniem VAT wypożyczania maszyn budowlanych. Mechanizm rozszerzony zostanie za to na twarde dyski.

  czytaj więcej

 • Plan Morawieckiego: Pierwsza odsłona pakietu dla firm [RAPORT DGP]

  Plan Morawieckiego: Pierwsza odsłona pakietu dla firm [RAPORT DGP]

  Wniesiony do Sejmu rządowy projekt zmiany niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców obejmuje tylko część regulacji, które zdaniem wicepremiera Morawieckiego mają zwiększyć potencjał gospodarczy Polski, a co za tym idzie dochody do budżetu państwa.

  czytaj więcej

 • Sejm zaakceptował "dużą" nowelizację ustawy o VAT

  Sejm zaakceptował "dużą" nowelizację ustawy o VAT

  Ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru VAT poprzez m.in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych - taki ma być efekt "dużej" noweli ustawy o VAT, którą zaakceptował w środę Sejm.

  czytaj więcej

 • Z dawnego projektu został tylko profiskalizm [WYWIAD]

  Z dawnego projektu został tylko profiskalizm [WYWIAD]

  - Nie jestem przeciwna sankcyjności, jeśli jest ona wymierzona w podmioty nadużywające prawa. Mam jednak poważne wątpliwości, czy ofiarą nowych rozwiązań nie padną uczciwi podatnicy - uważa Dorota Kosacka-Olszewska, doradca podatkowy, DK Doradztwo w Białymstoku.

  czytaj więcej

 • Odwrotne obciążenie i solidarna odpowiedzialność. Tak fiskus walczy z wyłudzającymi VAT

  Odwrotne obciążenie i solidarna odpowiedzialność. Tak fiskus walczy z wyłudzającymi VAT

  Co do tego, że unijny system VAT wymaga reformy, zgadzają się wszyscy. Gorzej z kompromisem, gdy trwa dyskusja, w jakim kierunku przeprowadzić zmiany.

  czytaj więcej

 • Trzeba czasu by przygotować się do zmian w podatkach. Czy politycy o tym wiedzą?

  Trzeba czasu by przygotować się do zmian w podatkach. Czy politycy o tym wiedzą?

  Listopad to miesiąc, w którym zaczynamy się zastanawiać, czy parlament zdąży uchwalić wszystkie zmiany w ustawach podatkowych. Wielu przywołuje tu orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. Wynika z niego, że w podatkach dochodowych (rozliczanych rocznie) oraz gdy zmiany są na niekorzyść podatników, konieczne jest co najmniej miesięczne vacatio legis. Ustawodawca ma więc czas na zmiany w podatkach dochodowych do 30 listopada, ale jak podkreślają eksperci (patrz opinia prof. Adama Mariańskiego), takie vacatio legis powinno dotyczyć wszystkich podatków i co istotne, powinno być dłuższe niż miesiąc.

  czytaj więcej

 • Podarowanie ekspozycji muzeum jest objęte VAT

  Podarowanie ekspozycji muzeum jest objęte VAT

  Nieodpłatne przekazanie wystawy na rzecz muzeum nie jest zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Transakcja ta nie jest zatem wyłączona z opodatkowania – orzekł WSA w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Duża nowela VAT. Walka rządu z wyłudzeniami podatku

  Duża nowela VAT. Walka rządu z wyłudzeniami podatku

  Tzw. duża nowela VAT, której przepisy zaczną obowiązywać 1 stycznia 2017 roku niesie za sobą szereg zmian, których wprowadzenie ma poprawić ściągalność podatku. Likwidacja deklaracji kwartalnych dla dużych podatników czy zaostrzenie sankcji w Kodeksie karnym skarbowym to tylko niektóre metody walki z wyłudzaniem VAT.

  czytaj więcej

 • Sejm zakończył pracę nad nowelizacją ustawy o VAT

  Sejm zakończył pracę nad nowelizacją ustawy o VAT

  Ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru VAT poprzez m.in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych - taki ma być efekt "dużej" noweli ustawy o VAT, nad którą Sejm w czwartek rano zakończył pracę, przyjmując jedną, legislacyjną poprawkę Senatu.

  czytaj więcej

 • Fiskus patriotyczny: Polacy nie chcą płacić podatków

  Fiskus patriotyczny: Polacy nie chcą płacić podatków

  Niechęć do płacenia podatków Polacy mieli zakodowaną w szlacheckich genach. Ale istniały sposoby, dzięki którym władza potrafiła im ów odruch zablokować.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne