vat 2014 stawki

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu vat 2014 stawki. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące vat 2014 stawki.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Stawki VAT w Polsce i w Europie

  Stawki VAT w Polsce i w Europie

  Ponad cztery lata temu ówczesny rząd podniósł podstawową stawkę VAT do 23 proc. Teoretycznie stawka podatku od towarów i usług nigdy nie powinna być niższa niż 15 proc. i jednocześnie nigdy nie powinna przekroczyć 25 proc. Granica ta wynika z Dyrektywy Rady Europejskiej z 2006 roku, która reguluje stawki VAT w krajach członkowskich UE. W praktyce jednak nie wszystkie rządy stosują się do regulacji zawartych w dyrektywie wymierzając różne stawki VAT. Jak na tle innych państw europejskich prezentuje się Polska?

  czytaj więcej

 • Nieszczelny VAT w UE: Polska jest jednym z najsłabszych krajów

  Nieszczelny VAT w UE: Polska jest jednym z najsłabszych krajów

  Państwa UE straciły w 2014 r. 159,5 mld euro przychodów z podatku VAT; w przypadku Polski luka ta wyniosła 38 mld zł - wynika z opublikowanych we wtorek danych Komisji Europejskiej. Nasz kraj jest wśród najgorzej radzących sobie z tym problemem.

  czytaj więcej

 • VAT od odszkodowań trafi do Luksemburga

  VAT od odszkodowań trafi do Luksemburga

  Czy miasta na prawach powiatu mają płacić podatek przy wywłaszczeniu ich z gruntów? Okazuje się, że wyrok siedmiu sędziów i uchwała NSA nie zakończyły sporu w tej sprawie.

  czytaj więcej

 • Rosja nałożyła embargo, UE utrzymała rekompensatę, a fiskus nadal chce VAT

  Rosja nałożyła embargo, UE utrzymała rekompensatę, a fiskus nadal chce VAT

  Bruksela przedłużyła program pomocy dla sadowników za wycofanie z rynku owoców i warzyw. Takie wsparcie jest niesatysfakcjonujące, a budżet jeszcze na nim zarabia – komentują sami zainteresowani.

  czytaj więcej

 • Dlaczego warto samodzielnie obliczać należne podatki

  Dlaczego warto samodzielnie obliczać należne podatki

  Kto sam nie ureguluje podatku, ten będzie musiał zapłacić tyle, ile wyliczy mu fiskus. Ktoś, kto ukrywa zyski przed skarbówką, musi się liczyć z tym, że urząd sam wymierzy mu zaległą daninę. Praktyka pokazuje, że oszustwo się nie opłaca.

  czytaj więcej

 • Nadal wolno wystawiać faktury pro forma

  Nadal wolno wystawiać faktury pro forma

  Pan Maciej prowadzi działalność od kilku miesięcy. Jest podatnikiem VAT, wystawia faktury dokumentujące sprzedaż towaru. Dwa dni temu potencjalny kontrahent poprosił go o wystawienie dokumentu pro forma. – Do tej pory tego nie robiłem, nie wiem, jaki to rodzaj faktury, jakie dane muszą się w niej znaleźć. Czy po jakimś czasie będę musiał wystawić zwykłą fakturę VAT, czy też ta pro forma już jest ostatecznym dokumentem, który mam obowiązek przekazać nabywcy – pyta młody przedsiębiorca.

  czytaj więcej

 • Jak prawidłowo refakturować usługi

  Jak prawidłowo refakturować usługi

  Firma Kowax sp. z o.o. zajmuje się produkcją urządzeń mechanicznych. Działa w grupie kilkunastu spółek, dla których w większości jest spółką matką. Z uwagi na pozycję tej spółki na rynku, ale i politykę wewnątrz grupy, wiele transakcji innych podmiotów z grupy jest prowadzonych z udziałem Kowaxu. Dotyczy to zarówno sprzedaży grupowej, której znaczna część jest dokonywana w łańcuchu, w ramach którego Kowax kupuje towar od spółki córki, by następnie sprzedać go kontrahentowi zagranicznemu, jak i zakupów.

  czytaj więcej

 • Fiskus nadrabia zaległości w wymianie informacji

  Fiskus nadrabia zaległości w wymianie informacji

  Polska podzieli się danymi z innymi krajami unijnymi. Ministerstwo Finansów opublikowało nowy projekt ustawy wdrażającej dyrektywy w tym zakresie.

  czytaj więcej

 • Branża finansowa może stracić na nowelizacji VAT

  Branża finansowa może stracić na nowelizacji VAT

  Usługi pomocnicze do usług finansowych nie będą już zwolnione z podatku od towarów i usług? Skąd ta teza? Projekt dużej nowelizacji ustawy o VAT zakłada usunięcie w tym akcie prawnym art. 43 ust. 13 i 14. Czy zatem te podmioty z branży finansowej, które dotychczas korzystały z takiej preferencji, mają płacić daninę według stawki podstawowej? 

  czytaj więcej

 • Spółki cywilne pomagają uniknąć VAT w przetargach

  Spółki cywilne pomagają uniknąć VAT w przetargach

  Największe firmy nadal unikają podatku od towarów i usług przy realizacji szpitalnych przetargów. W ten sposób mogą łamać przepisy, i to nie tylko podatkowe.

  czytaj więcej

 • Toalety w lokalu przedsiębiorcy dostępne także dla klientów

  Toalety w lokalu przedsiębiorcy dostępne także dla klientów

  Wielu przedsiębiorców prowadzących sklepy, bary, niewielkie lokale gastronomiczne lub inne lokale usługowe sądzi, że obowiązek posiadania toalety dla klientów ich nie dotyczy. Okazuje się, że często są w błędzie. Bo jeżeli tylko lokal spełnia definicję budynku użyteczności publicznej (która jest bardzo szeroka), to trzeba zapewnić w nim ogólnodostępne toalety.

  czytaj więcej

 • Suwerenność podatkowa to mit. O czym teraz przekonuje się Polska

  Suwerenność podatkowa to mit. O czym teraz przekonuje się Polska

  Coraz więcej niechęci budzą w państwach członkowskich plany Brukseli dotyczące ujednolicenia danin płaconych fiskusowi.

  czytaj więcej

 • Powrót wątpliwej sankcji w podatku od towarów i usług

  Powrót wątpliwej sankcji w podatku od towarów i usług

  Dodatkowe zobowiązanie podatkowe oraz jednoczesne zaostrzenie odpowiedzialności karnej i karnoskarbowej – oto narzędzia w walce z wyłudzeniami VAT. Taka regulacja zakłada jednak dwukrotne karanie za to samo, co może być niezgodne z Konstytucją RP

  czytaj więcej

 • VAT od medycyny to niekończąca się telenowela

  VAT od medycyny to niekończąca się telenowela

  Zwolnienie z VAT zabiegów chirurgii plastycznej budziło i nadal budzi kontrowersje. Szczególnie że sądy nierzadko różnią się w swojej wykładni. Podobnie jest z organami podatkowymi.

  czytaj więcej

 • Nieustające kłopoty z kosztami postępowania. SN rozstrzygnie problem

  Nieustające kłopoty z kosztami postępowania. SN rozstrzygnie problem

  Czy sąd może zasądzić na rzecz adwokata z urzędu wynagrodzenie w kwocie niższej niż najniższa stawka określona w przepisach? Na to pytanie już niedługo odpowie Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Jak założyć firmę na Ukrainie?

  Jak założyć firmę na Ukrainie?

  Najczęściej polscy przedsiębiorcy otwierają na Ukrainie spółki z o.o. lub spółki akcyjne. Stawka podatku PIT na Ukrainie wynosi 17%.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne